Az államszocializmus bukásának egyik oka az volt, hogy
a termelés és a politikai élet bürokratikus rányitása elszakadt a társadalomtól, fölébe
kerekedett, elnyomta a dolgozó emberek, a munkásság önálló kezdeményezéseit, nem adott szabad
teret a termelési és társadalmi-politikai önszerveződésnek. Kizárta ugyan sokáig a magántulajdont,
de nem társadalmi, nem köztulajdonná, hanem bürokratikus állami tulajdonná alakította át. A magát
demokratikusnak hirdető diktatórikus rendszer azonban a bukását előidéző korlátok mellett – a
bürokratikus privilégiumok ellenére - alkotmányosan biztosította a teljes foglalkoztatottságot, a
munkához való jogot, az ingyenes egészségügyet és oktatást.
Ezzel szemben a polgári demokrácia politikai jogot ad
mindenkinek származástól függetlenül. Ám a szabadságot – azt is csak torz formában - tisztán a
jogi-politikai szférára korlátozza, kizárja a közösségi, nem a tőkés profitszerzésre alapuló
társadalomszerveződés lehetőségét. A polgári rendszer kritikátlan védelmezői úgy tesznek, mintha a
magántulajdonra épülő polgári demokrácia a diktatúra ellentéte lenne és mindaz, ami nem felel meg
a polgári demokráciának, a nyugati nagyhatalmak politikai berendezkedésének, az feltétlenül
diktatúra.
A polgári demokráciában a piac diktátuma érvényesül. A profit csak akkor válik valósággá, ha a
piacon megveszik a termékeket. Ezért vásárolni kell, és ezt a tőke agymosással el is éri.
(Az agymosást is megvásároljuk.) Azt eszel, iszol, nézel, hordasz, amit a vállalkozások a te
megkérdezésed nélkül, vagy akár magasan képzett tudósok, művészek, pedagógusok csoportjának
megkérdezése nélkül gyártanak, kínálnak és belereklámoznak a fejedbe. Lyukas zsemlét, mérgezett
paprikát, vizezett hús, évente cserélendő telefont, kétévente cserélendő hűtőt, háromévente
cserélendő autót, pletykalapokat, Győzike show-t, 42 TV-csatornát, szépítő csodaszereket,
áltudományos könyveket, önismereti tréninget, „olcsó” hitelt, bonyolult kérdésekre egyszerű
válaszokat, négyévenként hazugságkampányt, stb. És ha becsaptak, mehetsz a bíróságra… De hogy
mindezt megtedd, el kell adnod magadat, munkaerődet valakinek (a tőketulajdonosnak), aki megmondja
mit, mikor, hogyan csinálj. Látszólag szabadon döntesz, de valójában csak akkor élsz, ha azt adsz
el és azt veszel, amit így vagy úgy diktálnak neked. Ez a piac „demokráciája”: az egyéni
nyerészkedés diktatúrája az emberi szükségletek felett.
A polgári demokráciában, nemcsak a magyarországi félperifériás kapitalizmus fasizmussal terhes
„demokráciájában”, a szabadság csak a megvásárolhatóság szabadságát jelenti.
A polgári demokrácia, amely a szabadságnak a magántulajdon és a magánszerzés szabadságát tekinti,
kirekeszti a profitszerzésből mindazokat, akik tőkével nem rendelkeznek, bár elvben jogilag
bárkinek joga van a profitszerzésre. A polgári demokrácia ily módon a vagyonnal, tőkével,
privilégiumokkal nem rendelkezők számára nem más, mint a gazdasági, szellemi és szociális
elnyomás, kizsákmányolás, kulturális megfosztás, az üzleti kultúra elbutító mechanizmusainak
újratermelése, a szabad idő piacosítása, ahol az önálló gondolkodás, a társadalmi önszerveződés,
vagyis a tőkétől és az államtól független autonóm élet és életmód megvalósítása lehetetlenné
válik. A polgári demokrácia végső soron mindenkit – persze nem azonos fokon és feltételekkel – a
tőke megszemélyesítőjévé tesz: kit bankárként havi milliós fizetésekkel, kit reklámemberként
fillérekért.
A mi demokráciánk eszményeink szerint a közvetlen
demokrácia, amely azt jelenti, hogy az érintettek maguk döntenek az őket érintő
kérdésekben. Rövidebb távon pedig egy olyan képviseleti rendszer amiben az egyének, a termelői és
lakóhelyi közösségek saját képviselőiket saját maguk közül választhatják meg, és ha azok nem
felelnek meg választóik igényeinek, választóik visszahívhatják őket. A mi demokráciánk a szó igazi
értelmében népi demokrácia, amennyiben a demokrácia már nem a politikai elit különböző
csoportjainak a politikai hatalomért, a koncért való versengése, hanem az emberből, az egyénből és
közösségeikből kiinduló, alulról szerveződő hatalmi mechanizmus. Tehát nemcsak jogi-politikai
demokráciáról van szó, mint a polgári demokráciában, és nem is az államszocializmus felülről
szervezett „szocialista demokráciájáról”, hanem olyan demokráciáról, amely egyszerre kiterjed a
gazdaság, a szociális viszonyok és a politika világára is.
Azt is tudjuk, hogy ez a demokrácia a mai Magyarországon és Európában a létező politikai és
osztályerőviszonyok keretei között nincsen még napirenden. Ezért éppen a félperifériás
kapitalizmus legsajátabb termékével, a fasizmussal, a szélsőjobboldallal szemben tiszteletben
tartjuk és megvédjük a polgári demokrácia (szólásszabadság, gyülekezési szabadság stb.)
vívmányait. Tudjuk ugyanis, hogy egy olyan országban, mint Magyarország, vagy az egész
kelet-európai régió, amelyben történelmi okok következtében nincsen demokratikus burzsoázia, a
polgári demokrácia előrelépés a parlamenti elitizmus, a tekintélyelvű kormányzás, a parlamentáris
diktatúra elemeivel szemben. A mi régiónkban a szabadság és demokrácia zászlaja alatt legálisan
menetelnek az újfasiszta politikai csoportosulások és pártok. Az új fasizmust a hazai és külföldi
tőkés csoportok és egyének, a helyi hatalmak tisztségviselői finanszírozzák. A mi demokráciánk
arra a civil kurázsira épül, amely szembeszáll mindenfajta elnyomással, kirekesztéssel, amely
megvédi a kisebbségek jogait, a nők jogait, az elesettek jogait, a társadalom azon jogát, hogy a
profittermelés környezetromboló és kizsákmányoló jellegével szemben megszervezze magát. A mi
demokrácia-felfogásunk a társadalom óriási, nem privilegizált többségének érdekében áll.
A kérdés az, mikor és mennyiben ismerik fel a társadalom tagjai saját érdekeiket. A Magyar
Egyesült Baloldal célul tűzi ki a társadalmi felvilágosítást e téren is.
gosítást e téren is.
Szép
idealista gondolatok! A baj az, hogy anyagi erőt csak anyagi erővel lehet megdönteni. Tudomásom szerint demokrácia nem volt, nincs, és nem lehet. Részletezés nélkül a polgári demokrácia= a burzsoázia diktatúrájával. A proletárdiktatúra=a népi (szocialista) demokráciával, ami a polgároknak,(burzsoáziának) diktatúrát jelent! Ez működőképes, megvalósítható, hatékony, a közvetlen demokrácia=anarchia, mindenki azt csinál, ami neki érdekében áll. Így elvész a társadalmi tulajdon minden előnye! Üdv: Vitorla
Nagyon sokszor elhangzottak
Nagyon sokszor elhangzottak itt már tudományos igényű, de az egyszerű ember számára is érthető vélemények. Tessék már tudomásul venni, hogy az ideje nagy részét munkával töltő emberek, akiket munkásoknak nevezünk - alapműveltségük elsősorban a szakmájukhoz kötött. Függetlenül attól, hogy fizikai, vagy szellemi munkát végeznek. A fizikai és szellemi munkásoknak, ha rendelkeznek általános műveltséggel - ezért kell az általános és esetleg a középiskolát lehetőleg magas szinten elvégezni - szabad idejében van módja arra, hogy a meglévő általános műveltségére alapozva - elsősorban olvasással bővítse mind szakmai, mind társadalmi, mind politikai ismereteit. Azonban ezeket az ismereteket nem a maunikasó, meg a józsibarát, de még a Fábry műsorokat is ideértve - gyűjtőnevükön szubkulturális mocsokból - fogja megszerezni. A munkás ennek ellenére nagyszerűen érzékeli, hogy valami nincs rendben a társadalomban, alapvető igazságtalanság van mindenütt, de nem tudja - pontosan a szakmai tevékenysége miatt - saját maga meghatározni a tevékenység irányát, célját és módszereit. Vannak olyan emberek - ezek az értelmiségiek - akik magas fokú szellemi ismeretek birtokában felfedezik a társadalom problémái között az összefüggéseket, azok törvényszerűségeit, sőt a megváltoztatásukhoz szükséges lehetőségek felvázolását. A munkás a munkájában megszerzett mentális fizikai erővel, felkészültségével kitűnően meg tud felelni a forradalmi harc technikai részleteiben, de a végrehajtás közben szerzett tapasztalatai elbizonytalaníthatják a cél elérését illetően. Ekkor vannak a megtorpanások, amit az elméleti szakembereknek kell "kijavítani", ideológiai "vérttel" ellátni. A magas elméleti ismeretekkel rendelkezők sem alkalmasak kivétel nélkül vezetőnek, mert oda mindezeken túl kell rátermettség, meggyőző képesség, karizma és a forradalom bizonyos szakaszaiban nem árt egy kis "nimbusz" sem. Az sem baj, ha a vezető kiváló szónok. Sőt.
Azt akartam itt elmondani, hogy ócska duma az értelmiséget úgy általában leszólni. Megérteni a szándékaikat sokkal nehezebb. Ezt annál inkább is ki merem jelenteni, hogy magam is munkásszármazású műszaki értelmiségi vagyok, tudom miről beszélek. S nem árt egy kis hit sem, hit a győzelemben...
Tovaris
Az "egyszerű" munkások
Az "egyszerű" munkások 30-40 év munkájával felépítették a társadalmunkat, sok-sok nélkülözés közepette!
Az értelmiség pedig egyetlen tollvonással lerombolta azt néhány nap, hét, hónap alatt!
Az értelmiség az első adandó alkalommal elárulta a dolgozó réteget, ez tény! Ezt meg lehet magyarázni, lehet tagadni, kikérheti magának akárki billentyűkoptató, de attól még így van! Hozzáteszem, rólunk, magyarokról beszélek csak!
Az értelmiség feladatának kellett volna lennie, hogy őrködjön a burzsoázia revíziós törekvései ellen, ehelyett gátlástalanul lepaktált velük. Megtagadták a kilencszázezres tagságot, csináltak kilencvenezrest, de nélkülünk, dolgozók nélkül, a saját pozíciójukat bebetonozva, minket pedig odavetve az új burzsoáziának. Ezért dolgozunk most alkalmi munkavállalói könyvvel - most már anélkül -, olyan munkát, amit 25 évvel ezelőtt csíkos ruhában végeztek volna!
Ez a mi értelmiségünk. Most mind KFT-tulajdonosok, "üzletemberek", akik most éppen 7 napos munkahétről papolnak! Az én mostani főnököm is egy ilyen kis "értelmiségi", volt üzemvezető elvtárs!
Vannak persze kivételek. De csak kivételek vannak! Azért tartunk itt, ahol tartunk! Prostik, nyakkendőben! Pénzért mindent!
Egyetértek!
Tisztelt Vörös kutya!
Teljes mértékben igazad van.
A múlt hibáit az értelmiség magával hozta a jelenbe.
Személy szerint nem bízom az értelmiségben.
A múltban és a jelenben is csak azt kaptam tőlük, hogy buta vagyok és tanuljak.
Ha ellent mondtam, akkor rám fogták, hogy belső ellenség, a jelenben pedig jobbikos.
Panaszkodhatnék még de semmi értelmét nem látom.
Ezen nem lehet segíteni és a kisember jobban teszi, ha nem szól bele a nagyok dolgába és nem politizál.
Sajnos, a marxista
Sajnos, a marxista értelmiség nélkül nem mentek semmire, ez most is látszik. De bízom abban, hogy megjön az eszetek. Ha nem, az nem a mi hibánk lesz... Egyébként csak támogassátok egymást a tévedéseitekben, ez legalább erőt ad a harchoz, ha sikert nem is hoz...
Tovaris
Az értelmiségellenesség dogmája visszatért
..."Az értelmiség pedig egyetlen tollvonással lerombolta azt néhány nap, hét, hónap alatt!... Konkrétan kikre gondolsz? Mert én, és még itt néhányan nem romboltunk le semmit. Akiket te itt említesz, azok nem kommunisták, és nem a marxista értelmiség. A burzsoá értelmiségtől meg ne várd azt, hogy örüljön neked. Ha örülni kell, szólj nekem...
"A dolgozó réteg" nagyon hülye megfogalmazás. Ha csak réteg van, az már nagy baj. A dolgozókat munkásosztálynak nevezik, ha tud róla, ha nem. Ha akarja, ha nem. Mi kilencszázezer, mi nyolcvanezer? Az az értelmiség legnagyobb szerencséje, hogy nélkülük nem tudtok forradalmat csinálni. Az a gyanúm, hogy nem tudod, mi az az értelmiségi.
http://marxista.gportal.hu/gindex.php?pg=18175109 Itt elolvashatod a marxizmus értelmiségi meghatározását.
Még valamit... Mit gondolsz, én mint értelmiségi, a tökömet vakartam 40 évig? Meg elárultam a munkásosztályt?
Tovaris
Konkrétan: egyetlen
Konkrétan: egyetlen tollvonással, amikor KFT-t csináltak az ÉN gyáramból! Olyan emberek vitték kilóra az alkatrészeket - pld. SKF-csapágyakat barna zsírpapírba csomagolva -, akiknek sitten kellene lennie még most is. Ezek is KFT-tulajdonosok. Értelmiségiek. Tollvonással megkapták a tulajdonjogot egy-egy üzemre, csarnokra, járművekre, garázsra, vállalati üdülőre, stb.
Még konkrétabban: L E., H. L., F. K., P. K., S. L., ezek nagyon is konkrét személyek, a neveket most nem írom ki, de nem szoktam levegőbe beszélni.
Tovább menve: a 900 ezres MSZMP-tagság helyett jött létre a 90 ezres MSZP, ezek Nyers elvtárs szavai, nem az enyémek. Azt mondták, nekik minőségi tagságra van szükségük. Akkor még nem volt videóm, nem tudtam felvenni a beszédét, így hát csak szimplán megjegyeztem. De nem fontos, nekem már nem!
A dolgozók között már akkor is csak egy szűk réteg dolgozott érdemben, onnan ez a kétségtelenül pórias megfogalmazásom.
A többi véleményem ismert, csak ragozni tudnám.
Ma éppen azért aktuálisak ezek a gondolatok nekem, mert olyan emberrel dolgoztam együtt, aki '89-ben a helyi Munkástanács elnöke volt. Többször is tárgyalt Pesten munkásküldöttség élén, hevesen harcolva a gyár felszámolása ellen. Mivel ő maga sem volt értelmiségi, csak kékruhás, így most ő is kamionrakodó alkalmi munkás a nyugdíja mellett. A volt elvtársai a többszörösét kapják nyugdíj gyanánt, élvezik az élet napos oldalát. Az ő véleményét ha hallanád az akkori értelmiségiekről!
Mintha Neked is "szagos" lenne a pórias tagság véleménye. Néha komolyan elgondolkodom, vajon kinek írogattok tömött oldalakat? Egymásnak? Ugyan minek, mi keletkezik abból!
Vagy nekem? Ha visszaírok, abból meg baj van! Pedig az én szavaim egy református lelkész szavai az előbb említett kollégám szavaihoz képest!
Kiket akarsz így Te is "megtéríteni", ha a valódi "tagságot" nehezen viseled el?
Kit védtél például abban a vitában, amelyikben a választás előtt az általam részletezett, áruló MSZP-t védted, mindegy ki ellenében, mint legkevésbé rosszat? Te vajon mennyit buktál az MSZMP-MSZP cserén? Csak nem nyertél rajta? Ha igen, akkor meg miről beszélünk! Mert jó 9 millióan vesztettünk! És itt nincs helye semmilyen széplelkű, velős magyarázatnak, itt, az alsó végeken vérre megy a játék, nem kilobájtra!
Egyszóval: nem nagyon érzékelem innen, nagyon lentről, hogy értem, értünk törnétek lándzsát! Ami nem lenne baj a Kuruc esetében, de egy Komm.net-től már gáz!
Két igazság!
Kedves Vörös kutya! Örülök, hogy így egy az egybe, bele a közepébe! Az értelmiség nagy része, beleértve a pártbizottságon dolgozókat is nem volt kommunista meggyőződésű. Csak a legfrissebb történelmi változat: Mikola István –Hazafias Népfront. elnök, Fónagy János-MSZMP tag, Vonza András-MSZMP tag, Szabadi Béla MSZMP tag, munkásőr Varga Mihály KISZ titkár, Dautsch Tamás KISZ titkár, Orbán Győző-párttitkár, Orbán anyuka pedagógiai pályát cserélte fel pártbizottsági munkatársi állásra. Orbán Viktor Gimnáziumi, majd egyetemi KISZ titkár, Kövér László-KISZ titkár, és az MSZMP KB. Alá tartozó Társadalompolitikai Intézet munkatársa, Pozsgai Imre MSZMP KB tag, Szűrös Mátyás MSZMP KB tag, Stumpf István-MSZMP tag, Hazafias Népfront alelnök, Járai Zsigmond MSZMP tag, III/2 ügynök, Matolcsi György III/2 ügynök, Martonyi János MSZMP tag, kormánytag, III/2 ügynök, Ligetvári Ferenc-MSZMP tag, Chikán Attila -MSZMP tag, Pintér Sándor -MSZMP titkár. Szeretnék, ha elfelejtenénk, de a tanúk még élnek. Lehet nem sokáig. Tovaris kérdezted, hogy jön ide a munkásőr eskü? Hát így konkrétan! Nyilvánosan emlékeztetünk mindenkit az árulására. Mert konkrétan tudjuk, kik ők, és mekkora kárt okoztak annak a népnek, akit proletár sorba kényszerítettek, veletek együtt, akik itt ezen az oldalon, sorsközösséget vállaltok, a kilenc millió proletárral, akit pusztulásra ítélt a rendszerváltás. Lehet idealista módon fogalmazni, de a valóság brutális, mint az izraeli kommandós támadás. Ezek nem értik, hogy saját burzsuj osztályukat ítélik halálra, ha kiirtják a proletáriátust közgazdasági módszerekkel, mert fogyasztó, vásárló nélkül nem működik a gazdaság, a vagyon semmit sem ér. Hidd el nekünk, néhányunknak, hogy veled (ek), vagyunk, meg fogjuk találni a kátyúból kivezető utat. Bizzatok a kommunista értelmiségben! Üdv: Vitorla
Elbeszélünk
Én sok lenyúló vállalkozót ismertem, de értelmiségi egy sem volt köztük... Nagyon sajnálom, hogy nem érted meg amit írtam, de az a gyanúm, hogy nem is akarod. Én pedig azt mondom, hogy az értelmiség nélkül még "szarni sem tudna" a munkásosztály, mert nem lenne ez aki megtervezné, hogy mit és hogyan kell megcsinálni... Nem akarok válaszolni a beírásodra, mert én nem erről írtam, a válaszod mellébeszélés, csapkodás - és megmagyarázhatatlanul, zsigerileg értelmiség ellenes. Felhívom a figyelmedet, hogy Marx, Engels és Lenin is értelmiségiek voltak, és még csak nem is munkások gyermekei...Egyébként nem vagyok hittérítő misszionárius atya, úgy hogy én csak legfeljebb taníthatok. Az MSZP szerintem most is a legkevésbé rossz, mert én a becsapott tagságukat még nem tartom reménytelennek, hogy hozzánk csatlakozzanak. Az MSZP vezetősége nemcsak a munkásosztályt, hanem saját tagságát is elárulta. Jelenleg ott cincognak a parlamentben. De ha megmutatod, hol a valódi tagság, akkor majd lelkendezni fogok...
Tovaris
A valódi (potenciális)
A valódi (potenciális) tagság, akit fel kellene szabadítani általad, és más értelmiségiek által, az bizony velem együtt trógerol ma is, találkozhatsz velük nap mint nap. Végig kell menni az utcán néha gyalog, figyelni, hogyan dolgoznak, miről beszélnek, mit esznek, isznak, egyszóval vegyülni kellene velük, velünk. Ha már egyszer mi vagyunk a proletárforradalom tárgya (szerintem inkább alanya).
Sajnos nem egy országban élünk! Nincs róla fogalmad Neked sem, mekkora nyomor van itt errefelé. Ma odáig jutottunk, hogy a dolgozó rétegek megélhetése kizárólag a főúri osztály (na ők már tényleg osztállyá duzzadtak) kegyelmétől függ, hogy mennyit óhajtanak morzsaként nekünk meghagyni felcsipegetni.
Kérdezem: hol vannak a mi saját értelmiségi vezetőink? Melyik országban, földrészen?
Megmondom, hol vannak: a Parlament nevű rablóbandában vannak, egyik-másik párt frakciójában! Meg önkormányzatokban, képviselő testületekben vannak, nyomkodják a szavazógépet, amelyekkel egyre-másra szavazzák meg a sarcokat helyi szinten is.
És persze a már sokat emlegetett KFT-kben vannak, egyszerre háromban is! És közben a munkáról merészelnek papolni még most is, pofátlanul, egyáltalán a szájukra merik venni ezt a szót, miután az Alkotmányból gondosan kitörölték!
Más.
Megfigyeltem, amikor konkrét kérdéseket feszegetek, netán más véleményem van bármiről, akkor nem érdemben érvelsz, hanem küldesz egy linket-idézetet, hogy olvassam el, hadd tanuljak (hozzáteszem, nem csak a Te szokásod, nagyon szerettek linkelni, ha elfogy az érv)!
De ha egyszer értelmiség vagy, miért nem mondod el a saját érveidet? Gondold meg, ha szólnak nekem, hogy javítsak ki valamit, akkor nem csavarhúzót és kézikönyvet küldök magam helyett, hanem elmegyek, megcsinálom, amit kell. Mert az a dolgom.
Az a rettenetes összességében, hogy ha én nem lennék kommunista meggyőződésű "korábbról", akkor most engem semmivel sem tudnál meggyőzni, főleg nem linkkel! Én is rá tudok keresni Marx-ra, meg más is, de attól még nem lesz forradalom.
A natúr, száraz dogma inkább elriasztja a magamfajta egyszerű embert, és nem inspirál utcai barikádok felállítására. De egy pár emberi szó, aminek tudom, hogy van személyhez köthető tartalma is, az már megmozdítja az embert!
Ebben voltak jók a szélsőjobb (meg a középső is), az emberek megszólításában. Igazi testhezálló, értelmiségi feladat! Nem egymást kell meggyőzni itt, a saját fórumon.
De ne én minősítsem a mi (magyar) kommunista értelmiségünket, hanem mások: mondjuk a szomszédos országok, vagy más, jóléti országok parlamenti választásának eredményeit tekintve - legutóbb a csehországi -, ahol a kommunista pártok részei Parlamentnek.
Rohadtul el vagy tévedve
Rohadtul el vagy tévedve velem kapcsolatban, hogy nem tudom, mi van az országban. Te tényleg nem olvasod el az írásaimat, csak úgy, mint a Hevessy. Elmondtam már, hogy én is munkásgyerek vagyok, hosszabb ideig fizikai munkát végeztem, s munka mellett végeztem el a főiskolát, majd az egyetemet. Középfokon színesfémipari (vegyész) technikus voltam. A nyomorról, a nélkülözésről, a szegénységről személyes tapasztalataim vannak, mert édesapám nyugdíjából tengődtünk 1957-től 1968-ig. Mégis kitaníttatott, amiért hálás vagyok neki. A marxista értelmiséget meg ne keverd össze a mai burzsoá parlamentben lébecoló faszkalapokkal, még akkor sem, ha azok zöme a Kádár-rendszerben akár MSZMP tag is volt. Miattuk bukott meg a szocializmus, legalábbis tevékenyen részt vettek benne. A marxista értelmiség itt van közöttetek, közöttünk, szerénységemet is ide számítom. De itt vannak sokan mások is. A "natúr száraz dogmákat" nektek, munkásoknak kell élettel megtölteni, hiszen a ti érdekeitekért van. Nem véletlenül írtam le, hogy a munkások és parasztok képesek a forradalom gyakorlati megvalósítására, mert fizikális és mentális képességekkel rendelkeznek a technikai részleteket illetően. Jelenjen meg a szemed előtt a Bors című film (ezen a honlapon is leközölték) tanárembere (Antal Imre kitűnő szerepében), aki csapnivalóan rossz harcos volt, de kiváló forradalmár, aki eszével szolgálta a forradalmat. Mert a bikaborjú is neki tud menni a falnak, aztán púp nő a fején... A jelenlegi parlament tagjainak akkor lesz tele a gatyájuk, ha a falakon kívül a nép döntő többsége egy parlamenten kívüli párt (mozgalom) képviseletében dörömböl a kapukon, és elsöpri az egész burzsoá bagázst..
Tovaris
El fogjuk söpörni, biztos
El fogjuk söpörni, biztos lehetsz benne! És nem valamiféle homályos távlatokban.
Az volna a lényege az egész forradalmiságnak, hogy alulról kéne szervezni, akár spontán módon, és ha találunk (miért is ne találnánk) elszánt vezetőt, aki élére állna a dolognak, akkor még bármi is lehet belőle. Éppen ezzel kellene foglalkozni, a dolgozókhoz eljutni, megszólítani őket (minket) a saját nyelvünkön, netán valódi osztállyá szervezni. Itt a legjobb alkalom, az Internet! Igenis, használják a kisemberek is, naponta!
Jönnek majd azok a bizonyos fájdalmas lépések, amiről Demján (is) beszél, meg kell várni az elégedetlenségi hullámot, de akkor késznek kellene lenni, és nem hagyni, hogy Gaskó-féle emberek villogjanak a tévében, hanem ott kellene már lenni az utcán a vörös zászlónak. Ennek van értelme, ehhez én is hozzáteszem magam, bármikor. Még azt is megkockáztatom, hogy itt, Ózdon is találok jó pár száz embert, akit meg lehet mozgatni ezügyben. Itt az a tévhit járja, hogy azért nem tudunk sztrájkolni, mert nincs úgysem munkahelyünk, tehát nincs mit "beszüntetni", mint ahogy a MÁV leteszi a munkát. Ezt mondom, itt világvége van, vagy már azon is túl.
KEDVES TOVARIS!!!!
Nem tudom hogy nekem címezted e a beírásod.
Ha igen, akkor majd ha találkozunk, erre a
témára szakítsunk időt, és egy kicsit vitassuk
meg a dogot.Légyszi. Előre is köszönöm.HA.
Nem neked címeztem,
Nem neked címeztem, Jóska... Akkor alattad lennék.
Tovaris
KEDVES VÖRÖS KUTYA!!!!!!
Bevallom őszintén,hogy sok mindenben egyet értek veled.
Például abban hogy tennünk kell valamit annak érdekében,
hogy a dolgokon változtatni kell. Az M.K.M.P. végül is
egy alulról szervezkedő szervezet, csak ti ezt valahogy
nem akarjátok észrevenni. Inkább fejjel rohantok a falnak.
Elsősorban egy olyan vezetőre van szükség ahhoz, hogy a
dolog működhessen,aki tájékozott naprakészen a politikában.
El tud igazodni a csapdák útvesztőiben, és elismert személyiség
nemzetközi munkásmozgalomban, és kapcsolatban áll, a világ
legfontosabb kommunista vezetőivel.Akiktől erkölcsi támogatást
lehet szerezni harcunkhoz. Elszigetelten nem lehet eredményt
elérni, még a legtisztességesebb szándékkal sem. Erre a posztra
Én nem ismerek jobb vezetőt,(bár lehet, hogy létezik) mint
Thürmer Gyulát. Benn megvan mind az a jó tulajdonság,minek egy
vezetőben lennie kell.Nem lehet szétaprózni az erőket, mert az
ide vezet ahol most tartunk. A gesztenyét magunknak kell a tűzből
kikaparni azt nem fogja helyettünk senki megtenni. A sok apró
baloldali tömörülésnek egyesülnie kell, mert így a harcunknak
semmi értelme. Tisztelettel HA.
Üdvözöllek, HA.jska!
Igen, fontos az egység, természetesen! Vezetőnk van most is, hál'Istennek(!), nem én leszek az, aki bírálja, nincs is ilyen kompetenciám, sem belátásom az általad említett útvesztőkbe.
Amit nem látok, az éppen az, hogy hol, mikor, melyik külföldi testvérszervezet vezetőivel tárgyal. Ez lenne nagyon fontos, a nemzetközi kapcsolatok. Ma szinte nem is tudunk semmit arról, hogy melyik uniós államban hogyan ítélik meg a kommunista pártokat. Csak szimpla híradásokból tudjuk, hogy itt is, ott is simán bekerülnek az ottani parlamentbe, mi meg Terrorházzal traktáljuk az embereket, jó kis prés alatt tartva a kisember szellemiségét. Ami nagyon szomorú számomra, hogy ebben a megnyomorításban igen korrekt partnerek az MSZP meghatározó emberei - a tényleges tagság véleményéről persze semmit nem lehet tudni.
Manapság csak tétlen szemlélői vagyunk a más nemzetek megmozdulásainak, még Ázsiában is terjed a vörös szín, de bármelyik demonstráción itt, az unióban is ma már megszokott jelképei az utcai demonstrációknak ezek a jelképek, hogy vörös zászló, sarló-kalapács.
Mi meg megyünk a sötét középkorba, jobbágynak! Természetesen önként.
Terjeszteni kellene a jelképeket, be kell ültetni az emberek tudatába, mert az elmúlt 20 év agymosása megtette a hatását. Még azok is elpártoltak az eszmétől, akik ténylegesen hittek benne, de megszédítette őket az a bizonyos mézesmadzag a választásokon.
KEDVES VÖRÖS KUTYA!!!!!!
Természetesen megértem az elkeseredettségedet,
de ez az ügy sokkal bonyolultabb mint az ember
fia gondolná.De én veled mindenben egyet értek
és gondolom még sokan mások is. A kilencven
után a folyamatos agymosás után,még az emberek
többsége nem érti, hogy mi is történik velük.
És azt hiszik, hogy azután a kolomp után kell
menniük,amelyik a leghangosabb, és a legvastagabb
mézesmadzagot húzzák el az orruk előtt.Egy
egyszerű eset, mi velem megtörtént. Egy 87-éves
bácsika, ki 1945-től párttag volt1990-ig, azzal
zavart el,mert inkább a Fideszre szavaz, mert
az többet ígér. Meg hogy mi kevesen vagyunk
miránk nem érdemes szavazni. Mikor ecsetelni
kezdtem neki a tényeket majdnem,hogy kidobott,
hogy had döntse el, hogy neki mi a jó. Hát itt
tartunk. Pedig szegényebb mint a templom
egere, még a burgonyát is én adtam neki éveken
át. Igaz, az EURÓ parlamenti választásokig
nekünk adták a kopogtató cédulájukat.
Hát ez van. az agymosást nehéz lesz helyre hozni
Ehhez időre lesz szükség. Látod mindent megtesznek
az ellenségeink, hogy el hallgattassanak, és és
szét szakítsanak bennünket. Na látod ezért is
van szükségünk egy olyan vezetőre, mint T.Gy.
mert ő higgadt megfontolt karizmatikus ember.
Tisztelettel. HA.
Örülök, hogy a lényeget
Örülök, hogy a lényeget illetően egyetértünk, legalábbis a válaszodból ezt hoztam ki...
Tovaris
Természetesen, a célokat
Természetesen, a célokat illetően semmi kétségem nincs, nem is volt. A dolgozók jelenlegi és múltbéli helyzetének megítélésében vannak ellentétes véleményeink. Arra természetesen emlékeztem, amit a munkásságodról írtál.
De talán tényleg nincs reális képed a mai nyomor mélységéről, és persze nem csak Neked nincs, másoknak sincs.
Vagy jó két hónapja volt egy küldöttség Ózdon, a hétesi öreg néni meggyilkolásának apropóján, és ők mondták, hogy még ekkora nyomort nem láttak! És Ózdnak csak egy kis szegletében voltak, természetesen! Utána munkaebéd, gondolom, ahelyett, hogy mentek volna tovább, Somsályra, Bánszállásra, Várkonyra, vagy a környező községekbe, felsorolni is sok lenne.
Ezek a települések egykor takaros kis munkásnegyedek voltak, elviselhető életkörülményekkel, az akkori szintnek megfelelően, az 50-es, 60-as években. Most meg?
Vajon a mi városvezetőink, parlamenti képviselőink hol vannak, voltak, ha egy idetévedt kormánytisztviselő ilyen kijelentést tesz, hogy "ilyen nyomort még nem látott!".
Amit tehát korábban többször is írtam már: nem egy országban élünk, nem ismered, ismeritek az itteni emberek napi gondjait, problémáit, és persze nem jelenik meg ezeknek az embereknek a véleménye sehol sem.
A (vörös) kutyaugatás nem hallatszik az égig!
Hidd el, hogy van a
Hidd el, hogy van a nyomorról képem. Láttam olyant több helyen is. Sokszor rosszabb a helyzet, mint ami a valamikori Mária Valéria telepen volt, 1938-ban... A baj az, hogy az MSZP tevékenyen hozzájárult a helyzet kialakulásához, mert a többi párttól nem is számítottam másra. Ezután sem. Csak egy szocialista rendszer tudná még egyszer a mélyszegénységet megszüntetni, de csak a gazdagok rovására. Másként nem megy!
Tovaris
A legelső bekezdéssel
A legelső bekezdéssel egyet is értek,meg nem is.Abban igazuk van,hogy mint például Thürmer elvtárs is megírta a párttörténeti írásokban,a dolgozó tömegektől elszakadtak a pártvezetők.Ennek ellenére én is azt mondom,hogy a múltat le kell zárni.A Kádár-rendszer olyan volt,amilyen,helyesebb előrenézniük.Ja igen és kíváncsi lennék,vajon akik ott dolgoznak,abban a műhelyben,beszélgettek-e már melósokkal,hétköznapi emberekkel?Tévedni én is tévedhetek,de szerintem nem igazán...
Hmmm
"Ja igen és kíváncsi lennék,vajon akik ott dolgoznak,abban a műhelyben,beszélgettek-e már melósokkal,hétköznapi emberekkel?Tévedni én is tévedhetek,de szerintem nem igazán..."
Ez egy icike-picikét bujtatott értelmiségellenes megnyilatkozás.
Kik azok a "melósok", "hétköznapi emberek"?
Értelmes, a munkájukat szerető, értő emberek, akik rendelkeznek egy normális, mindenkitől elvárható alapműveltséggel, olvasottsággal, kultúrával, avagy a "buta prolik", akik a Mónika-só és a Győzike-só színvonalán szocializálódtak, akik minden csőcselékek töltelékanyagai?
Annamari, a "90 fokos fordulat" szóhasználata szerintem nem sokkal elitistább (Deákandris jelzője), mint Marx általam már többször emlegetett népszerűsítő írásaié, vagy Lenin olyan népszerűsítő munkáié, mint az Imperializmus, vagy a Mi a teendő?
Persze "hazabeszélek" - mert én is "elitista", azaz értelmiségi vagyok - minden munkás múltam ellenére.
KEDVES VÖRÖS KUTYA!!!!!!
Megértem az elkeseredettségedet, de csak részben adok neked
igazat. Abban igazad van, hogy az értelmiség nagy része
elárulta a munkásosztályt. és átállt az árulók közé, de
kérdem én hogy hol voltál akkor mikor ezek az emberek a
merényletet elkövették a munkásosztály ellen. Most gondolod,
hogy ez is egy értelmiségi,s jön a hegyi dumájával. Tévedsz.
Én is egy ugyanolyan melós vagyok mint te voltál. Sőt tovább
megyek az iskolai végzettségem megengedte volna, hogy kiemelkedjem
a melósok közül. De nekem többet ért a melósok között lennem,
és velük éreztem jól magam, és a nyakkendős munka az számomra
abszolúte de nem tetszett. És jött a rendszerváltásnak nevezett
förmedvény.És pont azoknak a melósoknak a többsége beállt az
árulók közé, s mikor kérdeztem, hogy miért, azt a válasz kaptam
váltani tudni kell.Erre én elszörnyülködtem, mert nem tehettem
semmit.Mivel én még párttag sem voltam így egyedül maradtam.
Pedig hívtak hogy menjek velük az M.SZ.P be,de én nem tettem.
Én 1993-n léptem be a MUNKÁSPÁRTBA. De nem bántam meg, mert itt
olyan elvtársak között lehetek,kik mindent megtesznek a kisemberét.
Kérdem tőled, hogy te mit teszel az emberekért. Csak siránkozol
és várod hogy ki kaparják a gesztenyét. Hát ha eredményt akarsz
elérni neked is be kell állnod a gesztenyét kaparók közé.
Ahhoz hogy tenni tudjunk minden baloldali érzelmű emberre
szükség van. Tisztelettel. HA.
Ami engem illet,jómagam is
Ami engem illet,jómagam is munkás-értelmiség vagyok.Melósok között nőttem fel.Egyszerűen csak amiatt írtam le ezt,mert valamilyen okokból-nehéz elmagyarázni és kissé nehezen tudom feldolgozni jómagam is-magam és Annamari meg Krauszék(de Thürmer elvtárs)között is érzek egy nehezen áthidalható lélektani távolságot.Szóval,az a helyzet,hogy minálunk,ahol melósok élnek,mások a témák, a szokások és a problémák, a nehézségek kezelésének rutinjai és általában a dolgozó emberek észjárása,mindennapi világa és másabb a baloldali értelmiség arculata.Bocsáss meg Red Star koma emiatt,csak tudod,jómagam baloldalon szélsőségesen populista vagyok.