Több mint gesztus: stratégia.
Orbán Viktor első külföldi útjának célpontja nem véletlenül lett Varsó. A hagyományos lengyel–magyar barátság, Lech Kaczynski tragédiája természetesen önmagában is indokolná a döntést. Azonban most jóval többről van szó.
A varsói úttal az új magyar diplomácia látványosan demonstrálja, hogy meghatározó szerepet szán a közép-európai együttműködésnek. Az elmúlt években a szocialisták – tisztelet Balázs Péter kivételt jelentő hónapjainak – leírták a visegrádi együttműködést. Némi túlzással Varsó és Prága csak akkor jutott eszükbe, ha Moszkva vagy Brüsszel felé erre kellett kényszerleszállni. Pozsony felé pedig Gyurcsányék maguk generáltak légköri zavart – Fico és Slota hisztériáját ugyanis már a kezdetekben le lehetett volna hűteni, azonban szlovák elvtársaikhoz hasonlóan a magyar szocialistáknak is kellett a belpolitikai fronton kihasználható balhé.
Ez több mint bűn, hiba volt. A Talleyrandnak tulajdonított mondást a saját bőrünkön érezhettük az elmúlt nyolc évben. Túlzásnak tűnik? Pedig nem az. A közép-európai országok közötti egyeztetés hiánya már önmagában lehetetlenné tette, hogy Brüsszelben bármit el tudjunk érni a régi tagállamokkal szemben. Az unió veteránjai nemcsak tapasztalatlanságunkat használták ki elképesztő profizmussal, de rájátszottak meglévő és frissen keletkező nézeteltéréseinkre is. A szocialista diplomácia meg úgy tévelygett ebben a játékban, mint a szűz leány a kuplerájban vagy Kovács László az unió adóbiztosi hivatalában. Ezért kaptunk és kapunk ma kevesebb támogatást, ezért más értékű a magyar és a francia gazda uniós tagsága. S ezért tudnak forgalmazni tokaji néven gyatra lőrét is a szlovákok Európa-szerte.
A visegrádi együttműködés felélesztésére most páratlan alkalom nyílik. Ha úgy tetszik, mindannyian ugyanarra a politikai vasútvonalra kerültünk. A jobboldali expressz keresztülrobogott Varsón, Budapesten és Prágán is, s ez Robert Fico szocdemnek csúfolt hatalomdemokratáit is a közös útra kényszerítheti. Fölösleges illúzióink ne legyenek, június 12-én Szlovákiában ahhoz kisebb csoda kellene, hogy ne Ficóék nyerjenek. Azonban a visegrádiak együttes fellépése esetén Pozsony már nem folytathatja korábbi politikai ámokfutását. S messze nem utolsósorban, ha a csehek és a lengyelek is erősítik a magyar igazságot, Brüsszelben is kénytelenek lesznek végre meglátni, hogy a szlovák vezetők melyik orcájukat mutatják nekik évek óta.
Jövőre Magyarország és Lengyelország egymás után tölti be az Európai Unió elnöki posztját. Ha valamikor, legkésőbb majd akkor ki lehet és ki is kell használni a visegrádi együttműködés adta lehetőségeket. Akár V4-nek, akár V3-nak fogják hívni akkorra. De konkrét ügyekben és határozott érdekek mentén Visegrád tovább bővülhet a Duna mentén vagy majdan az Adria felé.
Brüsszel nem mitikus gonosz, ahogy a magyar parlament egyes újoncai hajlamosak elképzelni. Az Európai Unió olyan, amilyenné a tagjai teszik. Ha egyenként hadakozunk, rikácsolva és lesve, hol szúrhatjuk egymást hátba, az unió rossz hírű söntésként is fog működni.
Politológusok, nagy hírű szakértők hajlamosak többsebességű Európáról beszélni, a menetnek irányt szabó régiekről, az épphogy tempót tartókról és a lesajnált, szegény rokonságra ítélt többiekről értekezni. Ebben nyilván van némi igazság, azonban csak rajtunk múlik, hogy miképpen igazodunk mindehhez. Meg tudjuk-e találni a nekünk megfelelő, a nemzeti érdeket a legjobban szolgáló tempót. Tudunk-e ehhez partnereket találni. Ha úgy tetszik, fel tudjuk-e venni a visegrádi sebességet.
Ez több mint esély. Ez megoldás.
Máté T. Gyula
Én nem
igazán értem ezt a nagy felzúdúlást a cikk írójával szemben. A tartalom megint más, de miért olyan furcsa, hogy M.T.Gy. írta ezt. Könyörgöm, a lapnál, ahol dolgozik, van egy irányvonal. ezt kell követni. Ezt kell írni, ez a munka. Honnan veszik egyesek, hogy az, amit ír, összhangban van azzal, amit gondol? Vannak esetek, amelyekben pont fordítottan kell működni, sőt! A legtöbbünk nem csinálhatja egész életében azt, amit szeret. Magyar Hírlap - ez egy munkahely. És kész. Vagy talán azt kívánják itt emberek, hogy a cikk szerzője hagyja ott a munkahelyét, és legyen büszke, de éhező kommunista? Valami középutat érdemes keresni, talán ezért van az álnév is. Pont az ilyen zúgolódások elkerülése végett.
Részben egyet értek.
Egyet értek azzal, hogy magát a tartalmat kell bírálni, azzal pedig nem kéne foglalkozni, hogy az illető kinek a kije.
"Ezt kell írni, ez a munka. Honnan veszik egyesek, hogy az, amit ír, összhangban van azzal, amit gondol?"
Ezt viszont egy végletekig cinikus álláspontnak tartom. Az újságírás elvileg pont nem az a szakma, ahol elvtelenül kéne szolgálni a mindenkori hatalmasságokat. Mondom, elvileg. No persze a gyenge jelleműeknek sosem voltak ilyen erkölcsi skrupulusai, ám ez az én szememben még nem indok.
Azt pedig végképp nem hiszem, hogy ez az ember bármilyen szinten is kommunista lenne. Ez csak egy burzsoá lakáj!
utolsó figyelmeztetés!
Aki a szeretett elnökünk fiát szidalmazza, annak velem gyűlik meg a baja! Nem mondom még egyszer!
Tragédiának tartom...
...azon megjegyzéseket amely arra szólít fel egy szülőt,hogy tagadja meg gyermekét.
Még a gyilkosgyermeket is látogatja a szülője a börtönben.Ugyan ilyen tragédiának tartom,hogy egy gyermeket szólítanak meg arra,tagadd meg szülődet!Ebben nincs párt,nincs barát.A nemzet egysége:egyén, család,település,megye,ország/ezek kapcsolatának minőségi és menyiségi szinvonala meghatározó/.
Én is
igy gondolom! Üdv:Vitorla
Ez valóban tragédia. A
Ez valóban tragédia. A történelemben sok példa volt már arra, hogy apák és fiúk egymásra lövöldöztek a barikád két oldaláról. Én nem azt mondtam, hogy tagadja meg, bár én nagyon összevesznék vele, de rettenetesen szégyellném, és lemondanák...
Tovaris
Na ne hülyéskedj már,
Na ne hülyéskedj már, kisapám! A "szeretett elnökünk" fia? Aki jobboldali elhajló lett? HAHAHAHA! Hű, de beszartam! Ha akarsz néhány asszimmetrikus bányászpofont, jelentkezz be nálam, de előre, mert időpontot adok.
Tovaris
A mai ...
Lengyelország politikailag eléggé diktatórikus, náci színezetű. Ebbe a sorba normális politikus nem "száll" be. Orbán híresen tud simulni a szeméthez. Lásd pl.: Sárközy meg az olasz botrányhős haverját. Mai szinten nekem sokkal szimpatikusabb a Szlovák-Magyar-Szerb-Bolgár-Görög tengelyű gazdasági és politikai együttműködés megvalósítása Vörös lobogó alatt. Ellensúlyozva a nyugati nyomást.
A hagyományos
A hagyományos magyar-lengyel barátság alapvetően a közös ellenségen, az oroszgyűlöleten (russzofóbia) alapul.
Tovaris
Vajon milyen érzés lehet
Vajon milyen érzés lehet fenséges ülepek környékén kuncsorogni? Ez az, amit én soha nem fogok megtudni... És ez a Faß az ifjabb Thürmer? Na szépen állunk! Igaz, az apja nevét nem meri a cikk alá írni, de honnan a Máté?
Tovaris
Kedvenc szerzőnk ...
... nyelvcsapásai O.V. alfele felé már a gusztustalanság határát súrolják.
"Pozsony felé pedig Gyurcsányék maguk generáltak légköri zavart – Fico és Slota hisztériáját ugyanis már a kezdetekben le lehetett volna hűteni, azonban szlovák elvtársaikhoz hasonlóan a magyar szocialistáknak is kellett a belpolitikai fronton kihasználható balhé."
Mennyivel jobb politika a kettős állampolgársági törvénnyel "lehűteni Fico és Slota hisztériáját"!
M.T.GY.-nek elment a józan esze utolsó maradványa is.
Már megint csak az nem világos, hogy a közzétevő Vendég nyalni akar, vagy provokálni?! (T.Gy.-ről van szó természetesen - M. nélkül)
Szerintem
itt és most provokáció! Az egész nem erről szól! Átkarolás lenne az Orbáni út, ami reménytelen! Üdv: Vitorla
Könyörgöm, mi nem, és miről nem szól?
Ez egy renegát kommunista zugújságíró bűn rossz cikke a hazai nagytőke hivatalos lapjában, ami a frissen felállt, és máris gusztustalan dolgokat művelő Fidesz-kormány politikájának lelkes és hazug apologetikája.
Ez pontosan erről szól.
Maga a Fidesz-kormány politikája egy másik történet.
A FIDESZ
Politikájáról írtam! Az MTGY cikkének beküldését tartom provokációnak, mert az apján próbálnak ütni, és rágalmazni. Az, hogy került a csizma az asztalra, az más kérdés, nekem is van két fiam, és hasonló helyzetben nem tudom, de nem is szeretném megtudni, hogy mit kellene tennem! Régi dogma: A gyerekem! Tudom, megtapasztaltam, hogy a kommunista üldözés elsősorban a gyerekeinket, unokáinkat éri el, az egzisztenciájukat tudatosan teszik tönkre, valamilyen adatbázis felhasználásával! Rafinált, sunyi a módszerük. Mert nyíltan az alkotmány tiltja a hátrányos megkülönböztetést. Különösen vidéken van, rá mód ,ahol mindenki ismeri a másikat. Üdv: Vitorla
Kedves Vitorla! Kedves Fekete Áfonya!
M.T.GY. nem egyszerűen T.GY. fia - ha az lenne csupán, akkor én lennék az utolsó, aki ezt a rokoni kapcsolatot szóvátenném.
De M.T.GY. ifj. T.GY.-ként a Munkáspárt első ifjúsági szervezetének az első vezetője volt, és több alkalommal a Munkáspárt képviselő-jelöltje. És így a menyasszony fekvése már kissé más. Azt hiszem ezzel nehéz nem egyetérteni.
Fekete Áfonya!
Én is kénytelen vagyok polgári közgazdaságtant tanítani marxista politikai gazdaságtan helyett. A témában van egy-két publikációm is. De soha nem vinne rá a lélek, hogy mondjuk a neoliberális gazdaságpolitikát dicsőítő tanulmányt írjak. Ellenkezőleg, ahogy az itt is publikált Humanista Egyetem számára összeállított szöveggyűjteményem mutatja, kihasználva a nagyon szűk lehetőségeket igyekszem a marxi elméletből minél többet "becsempészni".
Magyarországon ma rengeteg újság jelenik meg. Egy újságírónak - olyan kommunista múlttal és családi kapcsolatokkal, mint amilyen M.T.GY.-nek van - nem lenne muszáj a legszélsőjobboldalibb sajtóbirodalom zászlóshajójánál dolgozni. Egy szavam sem lenne, ha M.T.GY. egy bulvárlapban írna politikailag semleges, erkölcsileg elfogadható írásokat. Nem kérnék rajta számon nagy hatású marxista, kommunista műveket. De Széles Gábor Magyar Hírlapjában ilyeneket, mint ez a fenti írás - talán mégsem kéne.
Ha úgy lenne, ahogy Te írod (hogy az, amit ír, nincs összhangban van azzal, amit gondol), akkor még jobban undorodnék tőle. Emlékeztetnélek arra, amit Jány Gusztávról írtam:
"Valamiben azonban G.A. téved. Ez a hadseregparancs nem egy szadista hullagyalázó tette, aki kéjeleg, ha újabb szenvedéseket és pusztulást okozhat. Ez sokkal rosszabb, ... A január 24-i parancs egy lelketlen karrierista hisztériás rohama, aki a keze alá rendelt százezrekben csupán a karrierjét előmozdítandó eszközt lát, akiket egyébként úri gőggel lenéz és megvet."
Hát erről van szó - mutatis mutandis (a megváltoztatandók megváltoztatásával)
Megértettem
amit írtál, hogy M.T.Gy. miért éppen a Magyar Hírlapnál dolgozik, annak okát nem ismerjük. Én csak remélem, hogy ha lenne rá lehetősége, akkor szívesen váltana,és nem ragaszkodik a laphoz. A részleteket nyilván csak ő tudná nekünk kifejteni.
Az ifjúsági szervezethez még annyit, hogy : én nem tanácsolnám a szervezet vezetőinek azonosítását magával a szervezettel. És itt most nem az ifjabbik T.GY.re gondolok, akkoriban még nem voltam (és nem is lehettem volna) tagja, így a vezetése alatti időket nem tudom értékelni. De a későbbiekben elmondható, hogy nem minden vezetőnkre vagyunk büszkék, sőt, van, akire kifejezetten nem. Akik egyértelműen elsikkasztották a maradékot is, aztán elfutottak, egyenesen a 2006 karjaiba. Nyílt szembefordulás volt ez a Fronttal és a Párttal is, maradandó károkat hagytak maguk után. Ifj. T..Gy. viszont nem tett ilyet. Sőt, mai napig segíti a szervezetet. Ha tényleg olyan megátalkodott, miért tenné? (Ez már valójában nem is kérdés, hanem hangos elmélkedés magamban, nem vitaindítónak szántam.)
M.T.Gy.
MTGy azért ír ilyen cikkeket, mert ő is így gondolja. Ha nem, akkor egy megalkuvó, karrierista, áruló, szellemi-, erkölcsi-, politikai prostituált. Nem több...
Tovaris
Igen, ez a téma messzire vezetne
és ismét heves összeütközések forrása lenne.
M.T.Gy. még a "ballib" MH-hoz szegődött el, és amikor SZ.G. kilóra megvette a lapot, szinte egyedül ő maradt a régi szerkesztőségből a lapnál. Ennek okát valóban ő tudná a legautentikusabban megmondani, de azért sejtései másnak is lehetnek.
Tudomásom szerint (de ez tényleg csak hallomás) M.T.GY. sem az MKMP-vel, sem az apjával nem szakította meg a politikai kapcsolatokat (a személyes, családi kapcsolatokhoz - nyomatékosan hangsúlyozom - senkinek semmi köze sincs, ez az ő legszemélyesebb magánügyük) és úgy gondolom, hogy M.T.GY. státuszának köze van ahhoz, hogy T.Gy. viszonylag gyakran szerepel(het) az MH hasábjain és az Echo TV képernyőjén. Mint már több alkalommal kifejtettem, ezekkel a szereplésékkel nem maga a tény a problémás, hanem az azokban - valószínűleg megfelelési kényszerből - elkövetett elvtelenségek. Ugyanez vonatkozik M.T.GY. cikkeire is. Még az is elfogadható lenne, hogy M.T.GY. egzisztenciális megfontolásokból maradt a lapnál - főképpen, hogy ezzel talán az MKMP elleni média-bojkotton is rést tud ütni. De megbocsáthatatlan, hogy eközben egy pót-Bayer Zsolttá avanzsált.
Tulajdonképpen
egyet értünk! Én azt kifogásolom, hogy mint szerkesztő nem törölted az oldalról az írást, hogy ne mérgezze a légkört. Ne legyen arra lehetőség,ha néhány téglát sikerül lebontani az elválasztó falból, azt valaki egy perc alatt visszategye vendégként. Ez nem egy TGM színvonalú gondolat, amit nekünk itt meg kellene vitatni. Más: javaslom, hogy a könyvoldalakat más oldalra esetleg a munkas.eoldal.hura tegyétek át, hogy a viták pergősebbek legyenek itt! Nem kellene megszűrni a vendégeket, mert így tudtunk eddig más világnézetűekkel hazai pályán vitát folytatni. Ez csak egy vélemény, egy ellenvetés. Tisztelettel: Vitorla
Nem vagyok és nem is kívánok
szerkesztő lenni. Különösen nem cenzor.
A könyvtár itt nagyon jó ötlet, átvitele máshova hiba lenne. De a friss közlések listájában tényleg jó lenne az új köteteket nem megjeleníteni. De ez valószínűleg technikailag problémás - én nem tudom.
Pedig
sokat segítenél vele! Üdv:Vitorla
Irányseggnyaló
Mikor újságíró voltam anno, az ilyent irányseggnyalónak neveztük... Ha meg ilyen színvonalú cikket kellett volna írnom, akkor inkább világgá szaladtam volna. Később aztán mégis kellett, akkor hagytam abba az újságírást...
Tovaris
Nem is tudtam, hogy
Nem is tudtam, hogy Gyurcsányékat keresztezték Coulomb-al, akitől a sztatikus villamos töltéseket kapták. Ennyire nívó alatti szöveget régen olvastam... Én a Thürmer elvtárs helyében nagyon restellném a magzatomat...
Tovaris
Mondjuk ki az implicit tartalmat
mondjuk ki az utolsó mondatot, majd azt, hogy MIRE?
Mire megoldás?
Én ettől még nem fogom azt hinni, hogy az egyszerű emberek problémáira.