Frekvenciapályázat a fővárosban - visszajönne a Danubius és a Sláger

PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat

Hetedik hónapja annak, hogy elhallgatott a Sláger és a Danubius Rádió. Az előbbi egy minimális költséggel fenntartott webrádió formájában még létezik, a Danubiust működtető cég viszont csődeljárás alatt áll. A háttérben láthatók mozgolódások a két adónál, egyiküknél sem adták fel, hogy visszatérjenek, bár a hírek szerint ennek némileg más útját keresik.

A Sláger szakmai befektetője, az amerikai Emmis láthatóan presztízskérdést csinál abból, hogy bírói úton vegyen elégtételt. „A társaság minden jogi eszközt igénybe vesz – mind Magyarországon, mind a nemzetközi fórumokon –, hogy igazát bizonyítsa” – olvasható a társaság éves beszámolójában. Ebben külön kiemelik, hogy a neten azért tartják fenn a rádiót, hogy a márkanév ismertsége megmaradjon. „Így annak a lehetősége adott legyen, hogy a jogi eljárás pozitív lezárását követően folytathassuk az országos rádiós műsorszórást” – fogalmaznak a rádiónál. Ehhez valóban tartja is magát az Emmis, tehát kisebb, regionális frekvenciákért továbbra sem szállnak harcba, csak az országos adóhálózat visszaszerzése érdekli őket.

A Danubius kissé más helyzetben van. A Sláger szakmai befektetőjének a rádió 2003 óta nyereséget hozott, ők bármi is lesz, összességében pozitívan jönnek ki az üzletből. A Danubiust ugyanakkor 2008 elején vásárolta meg egy pénzügyi befektető, a Mezzanine Management Central Europe, ők még futnak a pénzük után.

Információink szerint a döntéshozók és a Danubius tulajdonosa között felmerült a peren kívüli megállapodás lehetősége. Ennek értelmében frekvenciacsomaghoz jutna a rádió, s cserébe elállnának a több milliárd forintos kártérítési igényüktől. A Danubius elvileg bármikor újraindulhatna, irodaházukat, stúdiójukat nem számolták fel, a Váci úti székházban november óta minden érintetlenül áll.

A Mezzanine-nál a fentieket nem erősítették meg, azt viszont elismerték, hogy hajlanának valamilyen peren kívüli megállapodásra, viszont egyelőre a júliusban folytatódó perre koncentrálnak. Más források arról szólnak, hogy a megegyezések valóban nem haladnak előre, és ebben szerepe van a kormányváltás körüli kavarodásnak is, azaz még nem igazán látni, hogy jelenleg kivel érdemes tárgyalni.

Korábban a Danubiusszal kapcsolatban is felmerült, hogy indulnának helyi rádiós jogosultságokért. Most viszont a Mezzanine-nál azt mondták, hogy jelenleg nem kívánnak kisebb frekvenciákra pályázni.

Pedig a következő hónapokban lenne rá lehetőségük, hiszen frekvenciamegújítási dömping lesz. Az ORTT-nek az idén nyáron csak a fővárosban ötöt kellene meghirdetnie. A feltételes mód azért indokolt, mert az országos frekvenciák pályáztatásához hasonlóan megint csúszásban vannak.

A felszabaduló jogosultságok közül a legértékesebbnek a Juventus Rádió által használt 89,5 MHz-es sáv számít, amely jövő márciusban jár le. Az új pályázatot már tavasszal ki kellett volna írni, ehhez képest az ORTT csak júniusra tűzte ki a frekvenciával kapcsolatos meghallgatást. Ezután elvileg 30 napon belül ki kell írni a pályázatot.

Az ügymenetet mindenesetre hátráltatja, hogy jelenleg nincs meg a médiahatóság ötfős minimális törvényes létszáma. A választások után kikerült a testületből az SZDSZ által jelölt Timár János, valamint Gyuricza Péter az egyik MSZP-delegált, s így a Fidesz-, MSZP-, KDNP-tagokból álló ORTT-nek még ki kell egészülnie egy LMP-s és egy jobbikos taggal.

A fentiek miatt van rá esély, hogy a Danubius és a Sláger esetéhez hasonlóan a Juventus, a Klubrádió, a Roxy Rádió, a Sztár FM és a Rádió 1 jelenlegi frekvenciájáról is csak nem sokkal a lejárat előtt lesz döntés. A Juventust irányító Laczkó Endre már korábban megerősítette, hogy újra pályázni fognak a lejáró frekvenciájukra. Ugyanígy nyilatkozott Pallagi Ferenc, a Sztár FM-et működtető Híd Rádió Zrt vezérigazgatója és Hauk Zoltán, a Rádió 1 kereskedelmi igazgatója is.

Aggodalomra elvileg a Klubrádiónak van a legkevesebb oka, a frekvenciapályáztatás elhúzódása miatt ugyanis tavasszal rástartoltak a Radio Deejay egykori fővárosi frekvenciájára, és a favorit Katolikus Rádiót kigolyózva megszerezték a jogosultságot. A gyakorlatban azonban könnyen lehet, hogy a Klubrádió nem tudja használatba venni az elnyert frekvenciát, ugyanis az ORTT kormánypárti tagjai sérelmezték a döntést, és egyelőre alá sem írták a rádió műsor-szolgáltatási szerződését.

Arató András, a rádió tulajdonosa korábban úgy nyilatkozott, hogy amennyiben nem tisztázódik a megnyert jogosultságuk helyzete, úgy a Klubrádió indul a jelenleg használt 95,3 MHz-es frekvenciájuk meghosszabbításáért.

A médiahatóság egy tervezetet is közölt azzal kapcsolatban, hogy milyen díjért hirdetné meg a fenti rádiók frekvenciáit. Az ORTT nagyjából az adók által jelenleg is fizetett éves műsor-szolgáltatási díjat tekintik alapnak (az összegeket lásd táblázatunkban), viszont ezek csak minimumdíjak, magyarán a pályázatokban erről a szintről indul a licit. Például a jelenleg a Juventus Rádió által használt, 3,3 millió potenciális hallgatót elérő 89,5 MHz-es frekvenciáért legalább 164 millió forintot kell majd évente fizetni.

Ezzel párhuzamosan számos régi és új vidéki frekvencia is szabad préda lett. Május végéig nyolc ilyen jogosultságért pályázhattak az érdeklődők: Győr, Debrecen, Szeged, Székesfehérvár, Szolnok, Fehérgyarmat, Karcag és Szombathely volt soron. A legutóbbi pályázathoz hasonlóan ismét nagy a tülekedés, az országos hálózatot építő adók közül mindenki többet is benyújtott, hátha nyer valamelyiken.

A Klubrádió tulajdonosi köréhez köthető Lokomotív Kft. négy városi frekvenciáért indult, csakúgy, mint a Juventus cége, a Hangforrás Kft. A Rádió 1 székhelyére bejegyzett Zenebolygó Kft. összesen öt jogosultságra startolt rá. A Lánchíd Rádió márciusban már indult öt városi frekvenciáért, most egy fehérvári jogosultságra adtak be pályázatot.

Aktívak a vallási rádiók is, a lelkesen terjeszkedő Mária Rádió most két várost célzott meg. A fővárosi Radio Deejay pályázatán felsült Katolikus Rádió szinte mindenre pályázik, a nyolcból hat városban elindultak a sugárzási jogért. A győri, debreceni és szegedi adóra pályázók között pedig ott van az Európa Rádió Nonprofit Kft., amely a református egyház érdekeltsége.

(FN után)

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

Na, ez is csak "jogállamban" lehetséges.

''Győzött'' a Sláger és a Danubius - mégis a Neo és a Class szól továbbra is

A Danubius Rádió és a Sláger Rádió ügyében is helyben hagyta az Ítélőtábla az elsőfokú bíróság döntését. Emellett jelentős összegű perköltség megfizetésére kötelezte a felpereseket. A két egykori rádió képviselői korábban azt közölték, hogy jogerősen pert nyertek a médiahatósággal szemben.

Az elsőfokú ítélet a Danubius és a Sláger Rádió egyetlen kereseti kérelmének adott helyt: megállapította, hogy az ORTT jogellenesen járt el akkor, amikor az alaki vizsgálatban nem utasította vissza az Advenio és az FM1 pályázatát.

Azt azonban elutasította, hogy tekintsék semmisnek a nyertes pályázókkal megkötött műsorszolgáltatási szerződéseket és állítsák vissza az eredeti állapotot. Vagyis továbbra is a Neo FM és a Class FM fog szólni az egykori Sláger Rádió és Danubius Rádió frekvenciáján.

Elutasította a bíróság azt a kérelmet is, hogy az ORTT jogellenesen írta ki a pályázatot.
Az ORTT abban az egy kérdésben, amelyben a bíróság a felperesek keresetének helyt adott, felülvizsgálati kérelemmel fordul a Legfelsőbb Bírósághoz.

Korábban a Sláger Rádió és a Danubius Rádió képviselői is olyan közleményt adtak ki, mely szerint jogerősen pert nyertek a médiahatósággal szemben. A rádiókat képviselő ügyvédi iroda vezetője elmondta a távirati irodának, hogy a bíróság mindkét ügyben megállapította az immáron jogerős bírói ítélet, hogy az ORTT jogsértően járt el, amikor a Sláger Rádió frekvenciáján az FM1, a Danubius Rádió frekvenciáján az Advenio Zrt. pályázatát nem zárta ki és szerződést kötött a két pályázóval. A bíróság azonban nem kötelezheti az ORTT-t a szerződések felmondására, de az indokolásban megállapította, hogy a jogszabályok - és különösen a médiatörvény - alapján az ORTT-nek kötelessége felmondani az FM1-gyel és az Advenio Zrt.-vel kötött szerződéseket - mondta.

A Neo FM rádiót működtető FM1 megnyugtatónak tartja az ítéletet, amellyel a Sláger Rádió keresetét legnagyobb részben elutasították és az alpereseknek mintegy hárommillió forintos másodfokú perköltséget ítéltek meg - közölte az FM1 tulajdonosa, az econet.hu az MTI-vel, hozzátéve: az ügyben felülvizsgálati kérelmet nyújtanak be a Legfelsőbb Bírósághoz. Azzal ugyanis nem értenek egyet, hogy az ORTT jogellenesen engedte volna meg olyan pályázók indulását, akiknek - mint az FM1 Konzorciumnak is - befolyásoló részesedése volt más műsorszolgáltatóban. (Klubrádió/MTI)

Tovaris

Még mindig jobb, mintha a

Még mindig jobb, mintha a ruszkik jönnének vissza. Akkor jaj lenne nekünk!

Encore képe

Megtehetik - ők nincsenek

Megtehetik - ők nincsenek bent a NATO-ban...

Emlékszel?

Az oroszok már a spájzban vannak!

Tovaris

Molnár "egy" Ferenc!

A tizedes meg a többiek! Nagy kedvencem:)
http://www.youtube.com/watch?v=jOR_KSVLO1I (ebben a videóban parodizálva, de megmutatkozik az a hírhedt magyar virtus...ÍGY HAL MEG EGY MAGYAR TISZT!:D )

SzélRózsa

Я могу говорить

Я могу говорить малко по-русски

Tovaris

danubius az en radiom.

danubius az en radiom. varlak vizza.

Korrigálva: A Danubius az

Korrigálva: A Danubius az én rádióm. Várlak vissza! Nem ártana helyesen írni, ha már magyar ékezetes klaviatúrád nincs...

Tovaris

Rádióhullámok, frekvenciák

A fene se érti ezt a burzsoá médiajogot. Egyébként magát a műsort egyik rádiónál sem sajnálom. Ettől függetlenül a Sláger rádió "Lali király"-féle ökörségei nem hiányoznak, meg a Danubius rádió bunkóújgazdad tirádái. A ClassFM, meg a NEO (neoprimitív) egész adásszerkezete az agymosás egy finomabb változatát adja, a hírei csapnivalóak. Egyetlen rádió hallgatható úgy-ahogy, ez pedig a Klubrádió. Igaz, sokat tompult a stílusa, Bolgár György is egyre szocdemebb, az Orosz Józsit valamiért kitették, nem tudom. A zenei műsorok (öreg vagyok, nem tagadom) csapnivalóak. Ha egy kábítószertől elhülyült törzsi varázsló a sumbawai őserdőben ropja a dzsungeltáncot, mindkét kezét a seggébe dugja, akkor is különb zenét ad elő, mint ami most divat. Primitív, monoton, disszonáns, akkordok nélküli valami, analizátoron át hallgatva csak zaj... A mai rádióadások a reklámra épülnek, ami már önmagában is egy agresszió, a műsorszerkezet kínosan ügyel arra, hogy az agymosott hallgatóság meg se értse. A hülyítés mindenütt, minden frekvencián tombol. Sem a tv-t, sem a rádiót napokon át nem kapcsolom be, az autóban is főleg mp3-at hallgatok, előre felvett zenével. A volt OIRT sávot nem használják, pedig senki sincs ott. Volna frekvencia bőven, mert a 100 kHz-es csatorna kiosztással, valamint a távolsági hálótervvel kombinálva több száz adó működhetne. Én is tudnék üzemeltetni egyet, de akkora díjat lenyúlnának, hogy nem tudnám fenntartani.

Tovaris


Kommunista.NET on Facebook