Az ellenzék és a nem konzervatív értelmiség demokráciaféltő vészharangkongatása kapcsán Nagy Attila Tibor elemző azt mondja, ezekben a hetekben fog kiderülni, milyen a demokrácia minősége Magyarországon. Az ellenzék nem csak most, hanem már a kampány során is igyekezett felhívni a választók figyelmét a kétharmad veszélyeire, mégis elsöprő Fidesz-győzelem született.
A fő kérdés elsősorban az, hogyan boldogul a kormány a gazdasággal, mivel a demokrácia állapota egyelőre kevésbé érdekli az emberek többségét, mint az életszínvonala, a tömegközlekedés helyzete, a kórházi ellátás minősége, a materiális kérdések. Az elemző szerint kérdéses, hogy a jelenleg rendkívül megosztott ellenzéki pártok képesek lesznek-e demokráciaféltésből összefogni.
Nagy Attila Tibor úgy véli, a Fidesznek addig van mozgástere és ideje a politikai berendezkedésre, amíg jelentős támogatottságot képes felmutatni. Ma még nem lehet megmondani, hogy a heterogén Fidesz-szavazó tömeg mennyire és meddig lesz elnéző a kormánypárttal szemben. A Fidesz és választóinak kapcsolatát pillanatnyilag nem a demokrácia állapota fogja eldönteni. Persze egy őszödihez hasonló fideszes botrány, vagy akár a '98-as Kaya Ibrahim és Joszif Tot-féle, Fideszhez köthető kellemetlen ügyek mindent felboríthatnak.
Az elemző emlékeztet két közelmúltbeli kutatás (Tárki, HVG) eredményére, amelyek azt mutatják, hogy az emberek zöme elégedetlen a demokrácia jelenlegi működésével. A kormánytól többé vagy kevésbé független intézmények (például ÁSZ, Magyar Energia Hivatal, Gazdasági Versenyhivatal) Fideszhez lojális vezetőkkel történő feltöltése akár kontraproduktív is lehet a kormánypárt számára.
A médiával kapcsolatos kormányzati elképzelések kapcsán Nagy Attila Tibor úgy fogalmaz, hatalomtechnikai szempontból az ellenzéknek alig marad tere, ugyanakkor a jóformán megregulázhatatlan internet továbbra is korlátlanul rendelkezésre áll a véleményformálásra, de az EU normái is gátat szabhatnak a véleménynyilvánítás korlátozásán ügyködő kormánynak. "Mindamellett tartalmi korlátai is vannak a médiumok elfoglalásának, hiszen borzasztó unalmas egy kormánypárti média" - teszi hozzá Nagy.
A sajtóban megjelenő vélemények helyreigazítási kötelezettségével kapcsolatosan az elemző rámutat, hogy Európában Szlovákiában van ehhez hasonló előírás. Fékje lehet a szabályok betartásának, hogy a törvényjavaslat szerint hasonló ügyekben fellebbezési joga van az érintetteknek, vagyis vitás esetekben a polgári perrendtartás szerint járnának el a hatóságok.
Az elemző szokatlannak, bár a Fidesz szempontjából indokolhatónak tartja a rapid törvénykezési tempót. Legszembeötlőbbnek azt nevezi, hogy nálunk rendkívül sok az egyéni képviselői indítvány a törvényhozásban, holott normális esetben a kormány terjeszti elő a törvényjavaslatokat és módosításokat, amelyeket az államigazgatási apparátus végrehajt. Nálunk viszont utóbbival szemben nagy a bizalmatlanság a kormány, illetve a Fidesz részéről.
Nagy Attila Tibor szerint joggal állítja a Fidesz, hogy a kétharmaddal a választók alkotmányozással is megbízták őket. Másfelől nem mondták meg a választások előtt, hogy milyen alkotmánymódosításokat szeretnének végrehajtani, illetve mit vennének bele egy új alkotmányba, és erre az ellenzék sem próbálta őket rákényszeríteni.
Nagy úgy véli, lehet félnivalója a felelősségre vonástól egyes szocialista politikusoknak, illetve hozzájuk közel álló gazdasági érdekcsoportoknak vagy vállalkozóknak, folytatódnak a büntetőeljárások ilyen személyek ellen. Önmagukban téves politikai döntésekért ugyanakkor nem szokás Európában politikusokat felelősségre vonni, mert az a leszámolás látszatát keltené.
Amennyiben Gyurcsány Ferenc exkormányfő büntetőjogi felelőssége megalapozottan felmerül, az ügyészségnek kötelessége kérnie a politikus mentelmi jogának felfüggesztését. Kérdés, mennyire bízhatunk az ügyészség és az eljáró szervek pártatlanságában. A kövéri nyilatkozat Gyurcsány börtönbe csukásáról legalábbis kételyeket vethet fel erre vonatkozóan, hisz afféle politikai megrendelésnek tűnik. Ha viszont kiderül, hogy nem megalapozottak a Fidesz vádjai, az visszahullhat rájuk.
Nagy Attila Tibor szerint rövidtávon nem várható, hogy a kormány komoly strukturális reformokba kezd például az egészségügy vagy az oktatás terén, ennek jelei eddig leginkább a közigazgatás átalakítási terveiben láthatók. Szerkezeti reformok helyett a különböző társadalmi csoportoknak tett gesztusok várhatók, illetve ezek részben már meg is történtek.
Nagy úgy látja, az Orbán-kabinet nem akar ujjat húzni a multinacionális cégekkel, már csak e cégek politikára erős befolyást gyakorló ereje miatt sem. A multik több tízezer munkavállalót foglalkoztatnak, távozásuk az országból óriásira növelné a munkanélküliséget. Ráadásul e cégek nem foglalkoztatnak feketén, és befizetik az adót meg a járulékokat az államnak.
Az elemző lát arra esélyt, hogy a Fidesz több ciklusra bebetonozza magát a hatalomba, amennyiben képes növelni a lakosság meghatározó részének életszínvonalát, és javítani tud a társadalmi közhangulaton. Nem utolsó sorban pedig, ha képes lesz változtatni gyakran arrogánsnak tűnő retorikáján. Nagy szerint a párt jórészt ennek köszönhette 2002-es vereségét. Meg kell tanulnia a párt megmondó embereinek, hogy más beszédstílust követel meg az ellenzéki, mást a kormánypárti szerep.
Szerző: Bencsik Gyula | egyéb írások a szerzőtől
STOP
Aláírások a Fidesz tervezett törvénytelenségei ellen
Már több mint kétezren a Fidesz elszámoltatási kampánya ellen
Több mint 2.300-an írták alá eddig a Fidesz elszámoltatási kampánya elleni tiltakozó felhívást - közölte a nyilatkozat 108 jegyzője - köztük politikusok, tudósok, írók, újságírók - közül Bauer Tamás közgazdász vasárnap az MTI-vel.
A közelmúltban megfogalmazott nyilatkozat szerint növekvő aggodalommal tölti el a demokratikus jogállam magyar híveit, hogy az országgyűlési választás nyertesei a kormányváltást forradalomnak tekintik, a politikai ellenfél választási vereségét pedig alkalomnak az ellenféllel való leszámolásra. Véleményük szerint az "elszámoltatás" fogalmában összemossák a bűncselekményekért való jogi felelősségre vonást a másfajta politika egzisztenciális szankcionálásával, ami jogállamban megengedhetetlen - áll a nyilatkozatban. (MTI)
MSZP, MSZP, te engedted ki a szellemet a palackból. Visszagyömöszölni már nincs erőd...
Utánad a vízözön...
Tovaris
Ezt beszélik "azemberek"
A kormány alá rendelik az ügyészséget - Gyurcsány a prémiumcél?
Bajnokokat rúg ki otthonából a Schmitt-Orbán elit testőrség
Újabb ijesztő ötlet a Fidesztől: tényleg ez vár ránk?
Mocskolódnak rendületlenül
Az első ember
Ismerje el a Fidesz, hogy Bajnaiékat követi!
Schmitt: nem gát leszek, hanem az emberek embere
Semmi sem maradt a Fidesz ígéreteiből? - Államtitkára cáfolja a kormányt
Nincs szükség versenytársra - Schmitt a bukás vagy a szürkeség között választhat?
Drámai időszak vár a devizahitelesekre - miért szálltak el az árfolyamok?
Tovaris
Ha így folytatja a Fidesz, nem jósolok hosszú időt neki
Miért szállt el már megint a forint?
Széles tartományban ingadozott ma a forint: 283 és 286,42 euró árfolyam között mozgott, míg a legerősebb svájci frank jegyzése 211,86 forint volt. A K&H vezető elemzője szerint túlzás, hogy a forint gyengélkedése és a svájci frank 210 forintos szintje megrendítené a bankrendszert. Barcza György a Klubrádió Megbeszéljük c. műsorában arról beszélt, hogy akkor tudna a forint megerősödni, ha mögötte erős, stabil gazdaság lenne.
A szlovák korona árfolyamát hozta példának, mely a gazdasági növekedés 4-5 éve alatt 20 százalékot erősödött az euróhoz képest. Itthon is ez lehet az út, de a magyar gazdaság még nem ebben a helyzetben van.
Emlékeztetett, hogy hazánk jelentősen ki van téve a tőkepiaci hangulatnak amiatt, hogy hazánk egy jelentősen eladósodott ország.
Mint mondta: 2000-ben volt a regionális gazdaságpolitikában egy váltás, amiből mi kimaradtunk. Lengyelország, Csehország, Szlovákia is elindult az adócsökkentés útján, addig hazánk mind a mai napig nem tette meg. Mert a 2006-ban ugyan volt kiigazítás, de adóemeléssel. Egyre nagyobb adókat vetettek ki, egyre kevesebben fizették be és egy ördögi körbe került az ország.
Délelőtt komoly árfolyam veszteséget szenvedtek el a régiós devizák a G20 tanácskozását megelőző piaci óvatosság és a román megszorító csomag végrehajthatóságával szemben felmerült kételyek miatt. (Klubrádió)
Tovaris
Schöpflin szerint kommunista az alkotmány
Schöpflin szerint kommunista az alkotmány
„Mindenképpen kell egy új alkotmány, mert a mostani egy közröhej, mi még mindig a kommunista alkotmánnyal élünk, annak ellenére, hogy a kommunizmusnak már régen befellegzett” - mondta Schöpflin György, a Fidesz EP képviselője a Megbeszéljükben.
A néppárti képviselő szemben Sólyom László államfővel, úgy tartja, hogy az alkotmány nemcsak jogi, hanem politikai szöveg is egyben. Egy új alkotmány új korszakot indít el - mondta Schöpflin György a Klubrádiónak.
"Ebből a szempontból Magyarország még nem ment át azon a cezúrán, hogy lezárjuk a régi korszakot és egy újat indítsunk el, mert az alkotmány szimbolikus jelentése megmaradt, ezért érezzük még most is úgy, hogy ez Rákosi alkotmánya. Nincs olyan kommunista ország, amelyikben ne született volna új alkotmány, mi miért maradtunk ki? - tette fel a kérdést a műsorban Schöpflin György.
Sólyom László korábban a Heti Válasznak adott interjújában azt mondta, kudarcnak értékeli, hogy húsz év alatt sem sikerült megváltoztatnia "azt a jobboldalon beégett tévképzetet, amely szerint a jelenlegi kommunista alkotmány", holott az teljesen új, csak a törvény sorszámozása maradt a régi.
Kommentár:
Ne csodálkozzunk, hogy egy disszidens család gyermeke, aki Nyugaton szocializálódott, hülyeségeket beszél a "kommunizmust" illetően. Népiesen: Bolond lyukból bolond szél fúj!
Csak nem a "szentkoronát" akarja alkotmányozni? Jobb lett volna, a külföldön maradt volna az ötleteivel. Tág a világ... Talán Sólyom Lászlónak van igaza, aki azért mégiscsak alkotmányjogász, ha mi más nem... Az hogy mi a közröhej, meg mi a köz - nekem más fogalmaim vannak. Közröhej Schöpflin György ötlete!
Tovaris
Amikor én ezt meghallottam
Amikor én ezt meghallottam a rádióban, azt mondtam: hogy mondhat egy felnőtt ember ennyi hülyeséget egyszerre?
Egyrészt, amint azt már milliószor kitárgyaltuk: a mostani alkotmány csak a számozásában egyezik meg a régivel. Nagy fáradtságot nem is igényelne összehasonlítani, a www.1000ev.hu oldalon fent vannak a régi törvények, a magyarorszag.hu-n meg az új. Mondja most már el valaki, de sorra pontosan, hogy hol és melyik mondatok egyeznek meg a régi alkotmányokéval? Egyébként a régieket annak idején is csak mint szocialista alkotmányt aposztrofálták. Ami nem is csoda, hiszen Schöpflin Úrnak ha lenne fogalma arról, mi az a kommunizmus, akkor tudhatná, hogy a kommunizmusban végül maga az állam se létezik már (kvázi világ-állam jön létre, ha nem paradox ez). De ami nem létezik, annak hogy lehet alkotmánya? A "kommunista alkotmány", mint kifejezés, ezért paradoxon.
A kommunizmusnak azért nem fellegzett be, mert kommunizmus sosem létezett. A közröhej az, hogy egyesek a XXI. században vissza akarnak menni vagy száz évet az időben (vagy inkább 150-et), történelmi hagyományokra meg jogfolytonosságra hivatkozva. Hamarosan újabb régi Szabadság-cikkek fognak felkerülni az oldalra, mert ehhez hasonló már történt a magyar történelemben, éspedig az MDF idején. Az embereket, húsz év elteltével, megint jól palira vette ugyanaz a kör.
Sólyom Lászlónak pedig abszolúte igaza van. Ő mégiscsak ért hozzá... Suszter maradjon a kaptafánál, Schöpflin Úr meg olvassa el akár csak a Kommunista Párt KIáltványát. Mert, ha ragaszkodunk a formalitásokhoz, ez a kommunisták "alaptörvénye". Csak félek, hogy magának kedves olvasnivalót nem talál benne...
Schöpflin úrban annyira
Schöpflin úrban annyira túlteng az antikommunizmus, hogy az már-már mentálisan jelentkezik nála. Előfordulhat még a dementia esetének fennforgása is, de nyugodtan megírhatná emlékiratait a következő általam ajánlott címmel: Az antikommunizmustól a szenilizmusig. Csak attól tartok, hogy a második oldalnál már elfelejtené, hogy miről is kezdett el írni...
Tovaris
ugye gyuszibácsi?
Legalább a Thürmer gyereknek biztos állása lesz egy jó ideig a fasiszta indíttatású Echo tévénél!
Disztingváljunk, kérem!
Ha nem lennél ennyire közönséges és bunkó, még talán igazad is lehetne... De egybeírni két szót, ráadásul kisbetűvel - közönséges bunkóság. Az Echo TV pedig nem fasiszta indíttatású, hanem egy kapitalista érdekeket képviselő jobboldali hírforrás, amely ugyanúgy a fasiszták áldozata lehet bármikor, mint én, te, a Gyuszi bácsi, a fiacskája, meg az Echo TV Széles Gábor úrral az élén... Ugye, "vendégbácsi"?
Tovaris
Ne ijesztgess bennünket
Ne ijesztgess bennünket Jóska!
Tovaris
Pedig sajna ez fog
Pedig sajna ez fog következni: el tudom képzelni,hogy a franc se fogja kirobbantani a hatalomból a bebetonozott narancslovagokat-szemben például a szocikkal,ők a büdös életben be nem fogják látni,hogy veszítettek,hogy leváltotta a nép őket,mivel mint nemrég írtam, a magyar jobboldal ultrakonzervatív, antimodern és feudalisztikus-dzsentroid.Ennélfogva nem váltógazdálkodásban fog gondolkodni,mint mondjuk a német kereszténydemokraták vagy a francia konzervatívok,hanem ezeréves magyar úrhatnámkodásban.Ez a dolog lényege,nem pedig az,hogy a hatalom mindenáron való megszerzéséért még a kórházprivatizáció elleni tiltakozást kezdeményezték-az ugyanis álságos akció volt,ezért nem azt kell nézni,hogy mit cselekednek,hanem azt,hogy kik.
Én úgy mondanám, hogy
Én úgy mondanám, hogy úgy tűnik, hogy hosszú ideig... De várjunk egy kicsit még!
Tovaris
Én úgy mondanám,hogy....
Kedves Tovaris!
Csak ritkán ragadok "tollat" inkább csak olvasója vagyok a Kommunista Net-nek.
De ez a téma speciel hozzászólásra késztetett. Valahol olvastam most nem tudok forrást megjelölni elnézést kérek érte mindenkitől. Állítólag a FIDESZ szerint az ország
annyira romokban hever, hogy még 20 év alatt sem tudják rendbe hozni az országot
amit a gaz "komcsik" tönkretettek. Ezek szerint most megint várjunk 20 évet, hogy
rendbe tegyék? Én most szeretnék normális életet élni nem 20 év múlva!Szerintem
meg nem igen látom ennek reális lehetőségét ismerve a mai állapotokat figyelembe véve.
Én egyáltalán nem vagyok elfogult a FIDESZ-el szemben és jóslásokba sem kívánok bocsátkozni mivel nem rendelkezem ezen képeséggel.Azt azonban tudomásul veszem
ha valóban az ország érdekét tartják szem elött és nem önön sajátos érdekeiket akkor
valószínünek tartom, hogy ujabb 4 évet kapnak ennek megvalósítására.
Remélem hogy nem fognak csalódást okozni én nem vagyok kárörvendő tipus.
Ennek alátámasztására bár én nem tartom magamat se hívőnek se kereszténynek
Találtam a bibliában egy nagyon ideillő idézetet:
„Mt 6.34
Ne aggódjatok tehát a holnap miatt, a holnap majd gondoskodik magáról! A mának elég a maga baja”
"Ne aggódjatok tehát a
"Ne aggódjatok tehát a holnap miatt" szerintem álszent duma, mint a vallási szövegek egy része. Már csak a gyermekeink jövőjéért történő aggódás is emberi tulajdonság...Minden a jövő érdekében történik. Ez tanács is is az emberek elbirkásítását szolgálja...
Tovaris
Minden a jövő érdekében történik....
"Minden a jövő érdekében történik."
Gondolom a Trianonozás meg nagy Magyarországozás vezet majd minket a szebb jővőbe?
"Már csak a gyermekeink jövőjéért történő aggódás is emberi tulajdonság."
Ebben teljes az egyetértésünk!
"Ez tanács is is az emberek elbirkásítását szolgálja..."
Mert mint tudjuk vannak pásztorok és vannak birkák is de azt is tudomásúl kell venni
ha tetszik ha nem a pásztor tereli a nyájat és nem fordítva!
"Ne aggódjatok tehát a...
"Minden a jövő érdekében történik."
Ezért megyünk most valaggal a jővőbe!
Hát ti menjetek csak
Hát ti menjetek csak "valaggal"! Mi arccal a jövő felé menetelünk! Világ proletárjai, egyesüljetek!
Tovaris
KEDVES TOVARIS!!!!
Ez a dolog nekem sem tetszik, de ezt a cikket nem én írtam.
Tudom, Jóska, azért
Tudom, Jóska, azért mondtam hogy ne ijesztgess minket. Majd csak túléljük valahogy. Ott állunk ellen. ahol tudunk. Ha mindig, mindenütt valaki ellenáll, előbb utóbb olyan lesz a fidesz vára, mint a termeszek által keresztül-kasul furkált amerikai faház...
Tovaris
Héé te tróger, hol állsz
Héé te tróger, hol állsz te ellen, vén szaros tovaris? Mit akarsz te itt ellenállni, még odacsinálsz a nagy erölködésedben. Majd mi fiatalok, éljen a Munkáspárt 2010!!!!!!!!!!
"Majd mi fiatalok, éljen a
"Majd mi fiatalok, éljen a Munkáspárt 2010!!!!!!!!!!"
Mi ez a Munkáspárt 2010 marhaság, a hozzád hasoló értelmi szinvonalúak pártja,
ahol az ostobaság kitartással párosul?
KEDVES TOVARIS!!!!
Te javítottad ki a címben vétett hibát. csak akkor vettem
észre mikor már be küldtem,de nem tudtam kijavítani.