A lengyel elnöki-repülőgép szmolenszki szerencsétlenségének verziói

PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat

A lengyel Legfelsőbb Ügyészség Lech Kaczyński elnök repülőgépe lezuhanásának okait tanulmányozva, négy előzetes verziót vizsgál. A lengyel ügyészség nyilatkozatából az következik, hogy a légi katasztrófa okául vagy technikai meghibásodás, vagy a legénység hibája, vagy a repülési biztonság rossz megszervezése, vagy harmadik személyek cselekményei szolgálhattak. Az utóbbi alatt terrorista akciót vagy a legénységre gyakorolt nyomást kell érteni. Korábban egyes médiák jelentették, hogy röviden a gép lezuhanása előtt maga Lech Kaczyński intézkedett a leszállásról - annak ellenére, hogy a diszpécserek nem ajánlották a leszállást Szmolenszkben, ahol akkor erős köd volt. Andrej Fomin a „Vzljot" („Felszállás") orosz aerokozmikus lap főszerkesztője megjegyezte, hogy a lengyel ügyészség nyilatkozatában felsorolták az események fejlődésének minden lehetséges verzióját.

- Több szakértő véleménye szerint gyakorlatilag rögtön világos volt, hogy a szerencsétlenség közvetlen okául a repülési normák és törvények megsértése szolgált: olyan körülmények között próbáltak leszállni, amelyek ezt nem tették lehetővé - mind a repülőgép, mind a legénység, mind pedig a repülőtér lehetőségei az adott körülmények között erre nem voltak alkalmasak . A felhőzet alsó széle nagyon alacsonyan volt és látási viszonyok a ködben még a minimálisnál is alacsonyabbak voltak.

Ezt a verziót erősítik meg csütörtökön lengyel újságírók kezébe került adatok is, amelyek szerint az elnöki repülőgép egy órás késéssel indult. Nyilvánvalóan a pilóták ezért voltak kénytelenek lemondani a pótrepülőtéren történő leszállásról, mert akkor az elnök egyszerűen elkésett volna a katinyi rendezvényről, amely esemény nagy politikai jelentőséggel bírt.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök kijelentette, hogy Lengyelországnak megvan minden lehetősége megismerkedni azzal az információval, amellyel az orosz fél rendelkezik , és az orosz fél eleget tesz a nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségeinek. Csütörtökön este Donald Tusk telefonon Vlagyimir Putyinnal megbeszélte a katasztrófa vizsgálatával kapcsolatos kérdéseket. Minkét kormányfő megelégedését fejezte ki Oroszország és Lengyelország megfelelő szolgálatainak együttműködésével.

http://kommunista.net/kep/szmolenszki-szerencsetlenseg-kep-1-0

http://kommunista.net/kep/szmolenszki-szerencsetlenseg-kep-2-0

http://kommunista.net/kep/szmolenszki-szerencsetlenseg-kep-3

http://kommunista.net/kep/szmolenszki-szerencsetlenseg-kep-5-0

http://kommunista.net/kep/szmolenszki-szerencsetlenseg-kep-6

A részedre elküldött rajzokon, képeken látszik, hogy a gép túl meredeken süllyedt, letért a kifutópálya középvonalától balra, és majdnem nekiment a domboldalnak. A pilóta felkapta a gépet, de már alacsony volt a sebessége, ezért elment a felhajtóerő. A gép az oldalára fordult, majd sikerült újra hasra fordítani a gépet, de ekkor a farkával a földhöz csapódott, és végigvágódott a törzse. A becsapódás helye "szerencsés" volt, mert ha előbb ér földet, akkor a reptér keleti végénél lévő autóútra zuhant volna, vagy ha később, akkor a szervizúton parkoló TU-94-es bombázókra zuhant volna. Nem tudom, hogy miért kelet felől szállt le (esetleg visszafordíttatta valaki a gépen lévők közül?) de az irányadó állandóan sugározza a leszállósíkot, ha csak azt figyeli akkor nem lett volna indokolt a balra letérés. Lehet, hogy erős északi oldalszél volt? A fekete doboz adatait sem hozták még nyilvánosságra. A földhöz csapódás koordinátái: 54°49'83" N; 32°03'07" E; Irány: 268°
A fekete doboz jegyzőkönyve oroszul és lengyelül továris hozzászólása alapján:
http://91.210.209.188/Transkrypcja_rozmow_zalogi_samolotu_Tu-154_M.pdf

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

Nézzétek meg!

Aki még nem tudja a részleteket, nézze meg jól, mert a beírás hátrább sodródik, és kikerül a figyelemből!

Tovaris

Köszönöm, hogy

Köszönöm, hogy beszerkesztetted a képeket. Ezeket egy Csehországban élő magyar nemzetiségű volt vadászpilóta, ma ezredes, a Cseh Légügyi Hivatal egyik vezetője adta át, az ő engedélyével került ki ide. Egyébként rádióamatőr is, jó barátom, személyes ismerősöm. MiG-21-el repült, több mint 25 évig.

Tovaris

Elképesztő rémhírterjesztés!

E-mailben terjesztenek egy verziót, amelyben az orosz titkosszolgálat valamelyik lengyel titkosszolgálati főtiszt segítségével már Lengyelországban "kivégeztette" a repülőgép teljes személyzetét. A balesetet a Szevernij repülőtéren csak megrendezték, és egy másik repülőtéren, a Juzsnij repülőtéren "végezték" ki az oda leszállított gépet. Ez az ökörség nekem megvan, de annyira ócska, annyira idióta, annyira mesterkélt, annyira ellentmondásos, hogy nem tartom érdemesnek az itt való közlésre.

Tovaris

Mégiscsak a pilóták hibáztak. Kérdés: önszántukból?

Nyilvánosságra hozták azt a szó szerinti szöveget, amely a Lech Kaczynski államfőt szállító repülőgép pilótafülkéjében, az áprilisi oroszországi katasztrófát megelőző 40 percben elhangzott beszélgetések alapján készült.

A szövegből kitűnik: a fedélzeti automatika az utolsó percben legalább tucatszor figyelmeztette a pilótákat arra, hogy növeljék a repülési magasságot, mert a gép közel került a talajhoz. A pilóták csak az utolsó pillanatokban hallgattak a figyelmeztetésre, amikor már késő volt.

Oroszország adta át Lengyelországnak a gép két fekete dobozában talált felvételek másolatát. A szöveg lengyelül és oroszul megtalálható a varsói belügyminisztérium www.mswia.gov.pl című honlapján.

Kommentár:
Ha megnézitek a linkeken lévő ábrákat, és valaki érti a fekete dobozról készült jegyzőkönyv szövegét, az szinte maga elé képzelheti a katasztrófát. Az utolsó szöveg elhangzása után az utasok egy másodpercen belül már nem is éltek... Szörnyű lehetett...
Tovaris

Isten bocsássa meg ,

nem tudom őket sajnálni!Megérdemelték a sorsukat!Vitorla

Köszönöm, hogy beraktad a

Köszönöm, hogy beraktad a linkeket, legalább, ha valakit érdekel, meg tudja nézni. A GoogleEarth programmal a környéket jobban is meg lehet nézni.

A részedre elküldött

A részedre elküldött rajzokon, képeken látszik, hogy a gép túl meredeken süllyedt, letért a kifutópálya középvonalától balra, és majdnem nekiment a domboldalnak. A pilóta felkapta a gépet, de már alacsony volt a sebessége, ezért elment a felhajtóerő. A gép az oldalára fordult, majd sikerült újra hasra fordítani a gépet, de ekkor a farkával a földhöz csapódott, és végigvágódott a törzse. A becsapódás helye "szerencsés" volt, mert ha előbb ér földet, akkor a reptér keleti végénél lévő autóútra zuhant volna, vagy ha később, akkor a szervizúton parkoló TU-94-es bombázókra zuhant volna. Nem tudom, hogy miért kelet felől szállt le (esetleg visszafordíttatta valaki a gépen lévők közül?) de az irányadó állandóan sugározza a leszállósíkot, ha csak azt figyeli akkor nem lett volna indokolt a balra letérés. Lehet, hogy erős északi oldalszél volt? A fekete doboz adatait sem hozták még nyilvánosságra. A földhöz csapódás koordinátái: 54°49'83" N; 32°03'07" E; Irány: 268°


Kommunista.NET on Facebook