"A fajelmélethez az etnikai elméleten keresztül vezet az út"
"Mindenfajta koszorúzástól, zászlófelvonástól, vagyis nemzeti rituálétól eleve kiütést kapok" - mondja Marsovszky Magdolna tudományos elemző és publicista, akinek kutatásai fókuszában a magyarországi antiszemitizmus és anticiganizmus áll.
Az etnikai nemzettudatot, ha kulturálisan vagy politikailag erősítjük, akkor abból előbb vagy utóbb nyílt erőszak lesz. Marsovszky Magdolna Németországban művészettörténetet, germanisztikát valamint kultúrateóriát és kultúrpolitikát tanult. Jelenleg az MTA Politika Tudományi Intézete Demokrácia és Radikalizmus Kutatócsoportjának tagja. Németül, angolul és magyarul publikál. A legfőbb kérdés számára, hogy milyen politikai intézkedésekkel lehet az esetleges kirekesztések és kultúrharcok elejét venni és ezzel együtt a civil társadalmat és a demokráciát erősíteni. Egyik aláírója a Társulás a Cigány Méltóságért kezdeményezésnek.
- Miért érdekli az antiszemitizmus-kutatás?
- Tulajdonképpen a kultúra érdekelt, viszont ennek kapcsán állandóan ebbe a jelenségbe ütköztem. Shulamit Volkov témakutató szavaival élve: az antiszemitizmus ma Magyarországon kulturális kód. Ezért találkozunk vele lépten-nyomon, megkerülhetetlenül.
- Egyszer azt mondta, nincs nemzeti identitása. Hogy érti ezt?
- Veszélyes az állandó nemzeti identitástudat keresése és erősítése iránti vágy hangoztatása. E folyamat mögött egy jó adag kollektív paranoia rejlik, melynek végül is az újtól, a reformoktól való félelem a mozgatórugója. Ha tehát ebben a folyamatban valaki valami újat szeretne, vagy reformjavaslatai vannak, az hamarosan a nemzeti egység tönkretevőjévé válik. Akiket viszont kikiáltunk a "nemzeti egység" tönkretevőjének, vagyis nemzetárulónak, hazaárulónak, azokból kreálunk aztán "zsidókat". Az antiszemitizmus az egyetlen olyan kirekesztéses ideológia, amelynek képviselője addig nem nyugszik, amíg a maga "zsidóját" meg nem öli, ki nem irtja, fel nem akasztja a következő lámpavasra. Ebben a gyilkos ideológiában nem az a lényeg, hogy ki a zsidó, vagy ki nem az, hanem, hogy a többségi társadalom kiket kiált ki a nemzet ellenségének, vagyis nemzetárulónak.
Ez az ideológia sátáni megváltást ígér: ha megbüntetjük, elszámoltatjuk, kiirtjuk a társadalomból azokat, akiket zsidónak vélünk, akkor jobban fogjuk magunkat érezni. Ez tulajdonképpen egy önmagát dinamizáló folyamat, amikor a nemzeti egységben, a nemzet újjászületésének hangoztatásában egyre inkább a magunk, tehát a nemzetünk jóságát, tisztaságát, szeplőtelenségét hangoztatjuk. Ilyen nincs, hiszen senki sem tökéletes, senki sem hazugságmentes, egy nemzet így kollektívan pedig pláne nem. Ahogy nincs kollektív bűnösség, úgy nincsen kollektív jóság sem, tehát ezért mindig lesznek olyanok, akik ezzel a jelenséggel nem értenek egyet, kritizálják, vagyis tükröt tartanak azok elé, akik kifogástalannak akarják érezni a nemzetüket. Magyarul: a kritikusok belepiszkítanak a magasztosnak vélt nemzeti érzésbe azzal, hogy fellebbentik az ezt övező idea fátylát.
- Ez az idea vezethet erőszakhoz, továbbmenve etnikai tisztogatáshoz?
- Ha a többség a tökéletes nemzeti egységet keresi, akkor kíméletlenül ki kell irtani azokat, akikről úgy gondolják, hogy ennek az útjába állnak. A napokban írta Wilhelm Heitmeyer, a bielefeld-i egyetem neves erőszakkutatója a Süddeutsche Zeitungban, idézek egy mondatot belőle: "a toleráns hazafiságról szóló elmélet nem más, mint veszélyes marhaság és csak arra jó, hogy hülyítsék vele a népet. "Ez a mondat inkább érvényes a mi régiónkra, ahol sokkal nagyobb kulturális hagyománya van az etnikai nemzettudatnak, mint Németországtól nyugatra, Franciaországban, Nagy-Britanniában, vagy az USA-ban. Érvelnek vele sokszor, hogy az USA-ban is minden házon ott leng a nemzeti zászló, de ez más, mert ott mások a kulturális tradíciók. Magyarország mai nemzeti-retorikája kísértetiesen hasonlít a II. Világháború előtti Németországéhoz, mert mögötte nagyon hasonló népnemzeti érzések is húzódnak.
A kijelentés közös bennük: van németség, vagy van magyarság. Ez etnikai nemzettudatot jelent. Ha ezt a nemzeti önetnizálást kulturálisan vagy politikailag erősítjük, akkor abból előbb vagy utóbb nyílt erőszak lesz. A fajelmélethez az etnikai elméleten keresztül vezet az út. Ez alaptétel az antiszemitizmus- és erőszakkutatásban. Az etnikai nemzettudat erősítése által ugyanis a nemzettel való azonosulás olyan foka jelenik meg, amiért érdemes áldozatot hozni, feláldozni magunkat. Ez az áldozatvállalás gyakran megjelenik az antiszemita retorikában, viszont tisztában kell lennünk azzal, hogy Ulrich Beck müncheni szociológust idézve: ez nem ritkán a terrorizmus maga.
- Milyen identitástudatunk legyen? Vagy ne is legyen? Önnek sincs?
- Már hogyne lenne identitástudatom! A körülményekhez képest mindig változik, most éppen zsidó, cigány és buzi vagyok. De komolyra véve a szót, az ember identitása nem egy állandó valami, hanem változik. Hibát követ el az a jogalkotó politikus, aki az úgynevezett nemzeti érzelmeket állami szinten bebetonozni igyekszik például kulturális koncepciókkal, mert rengeteg energiát és pénzt öl egy olyan folyamat szinten tartásába, amit képtelenség fenntartani, és a kudarc ezért előre borítékolható. Hogy hogyan néz ki ez a kudarc, előre nem tudjuk. Reméljük, hogy nem kell meghalnia emiatt több embernek.
- Az elmúlt évek roma áldozataira gondol?
- Nem szabad elfelejteni, hogy a romagyilkosságokat is a "nemzet megmentéséért", a "nemzeti identitás tisztaságának megőrzése" érdekében követték el. A gyilkosok a nemzetet igyekeztek megváltani, megtisztítani a "piszoktól", amit a sötét bőr szimbolizál. Az anticiganizmus mögött is paranoiás félelem rejlik, ami egyrészt kulturális, másrészt szociális félelem. A tökéletesnek érzett nemzetünk féltése mögötte is a szegénységtől és a lecsúszástól való rettegés rejlik. Ezért nem szeretjük látni a hontalanokat sem az aluljárókban. Ők is az egységes nemzeti tisztaságunkat kérdőjelezik meg. A romák és a hontalanok szegénysége azt kommunikálja: nézzétek, ti sem vagytok olyan patyolat tiszta lelkűek, ha itt hagytok minket a nyomorunkban. Mi meg persze nem szeretjük, ha kritizálnak bennünket.
Ahelyett, hogy minden fillérünket és energiánkat abba fektetnénk, hogy a szegényeken és lecsúszottakon segítsünk, inkább hatalmas méretű "nemzeti miséket" tartunk, ahol zászlófelvonásokkal és koszorúzásokkal igyekszünk bizonyítani, hogy tulajdonképpen milyen toleránsak is vagyunk a kisebbségekhez. Ezek a rituálék tényleg hasonlítanak a misékhez, csakhogy itt a "nemzet egységében" keresik a megváltást. Ez is egyfajta vallás, amiben Isten helyett a hazánkhoz imádkozunk, tehát a nemzet válik szakrális térré. Mivel átlátom a folyamat lényegét, ezért mindenfajta ilyen nemzeti rituálétól eleve kiütést kapok. Persze mások is átlátják, rengetegen érzik intuitívan ennek a visszásságait, legfeljebb nem ismerik a szociológiai, vagy pszichológiai hátterét. Németországban sem mindenki foglalkozik a téma kutatásával, de ott főleg a 70-es évek óta nagy hangsúlyt fektetnek az úgynevezett reflexív kultúrpolitikára, ami azt jelenti, hogy kultúrpolitikai eszközökkel segítenek a társadalmi önreflexiót fokozni. Igenis léteznek olyan kulturális projektek, amelyek társadalmi katarzist idézhetnek elő, s melyek hatására idővel kialakulhat egy olyan "demokratikus" önvédelem, amiben sokan, egyre többen szisszennek fel jó időben, jó helyen, ha elkezd nekik valaki a "nemzet újjászületéséről" hablatyolni. /Láng Judit/
Kommentár:
Nagyon szívemből szóló ez az ínterjú, magam is nekifogtam ebben a témában írni valamit, de félretettem, mert ennél lényegre törőbben magam sem tudtam volna a gondolataimat kifejezni. Ajánlom az itt nemzeti szocializmusról, nemzeti kommunizmusról papolóknak, cigányozóknak, buzizóknak, tótozóknak, oláhozóknak, ruszkizóknak...
Tovaris
Hírek Skeletontavaris-frontról:
Skeletontavarissal sokat beszélgetek msn-en (a nagy távolság miatt nem tudunk találkozni), próbálom marxizmusra oktatni (szerény tudásom szerint), olvasmányokat ajánlok neki, idézgetek stb...
Nehezen tanul és nehezen érti meg a dolgokat (úgy, ahogy kéne). Néha még elhangzik egy-egy "hülye ateista" beszólás, de már kezd javulni az állapota. Én nem beszélem le erőszakkal a "hitéről" (mert amúgy is szívós ilyen téren), de megpróbálom logikus érvekkel és tanításokkal meggyőzni, hogy miért jobb, ha a marxista világnézetet elsajátítja. Már ott tartunk, hogy könyveket akar vásárolni és olvasni ebben a témában, és ez nagy haladás.
Jómagam is csak tanuló vagyok (egyenlőre), ahogy most ő is az lesz (remélem).
Sok sikert hozzá, de
Sok sikert hozzá, de szerintem Skeletontavaris általános műveltségét kellene erősíteni, mert a kombinációs és analitikus képességeivel van baj, gondolatait erős pszichoszomatikus neurózisok befolyásolják, amelyek a gondolkodás tudati és ösztönsíkjain töréses átmenetet jelentenek. A verbális készségei korlátozottak, nem tud az adott fogalomcsoportra koncentrálni, szétszórt, kapkodó és felületes. Lelkileg nagyon szenzitív szubjektum, aki az objektivitások és szubjektivitások közötti, sokszor erősen inverz kapcsolatrendszerben csapódik ide-oda. Egy erősen kényszeres szituációban zavart viselkedést mutat, ösztönösen menekül a feladatok megoldásától. Gyakran visszatérő motívumai vannak, belső gondolatvilága enyhén agresszív, konfliktuskereső... Egy saját maga által vizionált világban él, amit elkeseredetten próbál elhelyezni a rideg valóságban...
Tovaris
Nincs neki semmi baja. Csak
Nincs neki semmi baja. Csak fiatal és lázadó szellemű. Ezelőtt 5-6 évvel én is összehordtam akkora hülyeségeket, hogy szégyellek belegondolni is (pl. akkoriban még voltam olyan elvetemült, hogy CCCP-s felsőben járkáljak, sarló-kalapáccsal. Azóta azonban rájöttem, hogy a jelkép csak egy dolog, a legszebb szavak meg ugyebár a tettek). Ha Csont elvtárs megkomolyodik, ő is racionálisabban fogja felmérni a dolgokat. Én már csak tudom - átmentem ugyanezen.
Azért engedd meg, hogy
Azért engedd meg, hogy aggódjak. Én is voltam ilyen szituációban, de a megoldást eleve máshogy sikerült megvalósítani. Egyébként ez egy átlagos neurológus alap praxisában kikezelhető...
Tovaris
Ne akarj pszihomókushoz küldeni
utálom őket. Több kárt okoznak mint hasznot. 2 évig kellett járnom mert az AJTPben kötelező volt. Egyébként én most hülye vagyok vagy csak a korosztályomnál megszokott a helyzet vagy mivan? Mer ahogy nézem a kommenteket egyre kevésbé tudom hogy jó utonjárok avagy kevésbé.
A lehető legjobbon :)
Csak be kell járni még az egész utat.
Ernesto Che Guevara:
"A legszebb szavak a tettek" :)
SzélRózsa
Találtam néhány idevágó idézetet:
Ezt szeretném, ha Tovaris blogbejegyzéséből bekerülne az idézetek közzé:
"Veszélyes az állandó nemzeti identitástudat keresése és erősítése iránti vágy hangoztatása. E folyamat mögött egy jó adag kollektív paranoia rejlik, melynek végül is az újtól, a reformoktól való félelem a mozgatórugója. Ha tehát ebben a folyamatban valaki valami újat szeretne, vagy reformjavaslatai vannak, az hamarosan a nemzeti egység tönkretevőjévé válik. Akiket viszont kikiáltunk a "nemzeti egység" tönkretevőjének, vagyis nemzetárulónak, hazaárulónak, azokból kreálunk aztán "zsidókat"."
-Láng Judit-
És egy csokornyi idézet, amely nap, mint nap az orrunk előtt látható:
Rasszizmus:
"Az egész elgondolás mögött, ha más személyeken keresztül is, ugyanaz a szellem mozog, amely Bakyék szörnyeteg akcióit mozgatta: azok a faji gyűlöletre és kegyetlenségre mindenkor kész magyarok, akiket az erőszak és a faj mítosza visszavonhatatlanul megfertőzött, akik egy organikusan beteg szellemű és beteg társadalmú ország minden baját az idegenekben, a kisebbségekben látják, és abban az őrült illúzióban ringatják magukat, hogy ha ezeket bármiféle brutális akcióval eltávolítják az országból, akkor ezzel beírják nevüket a magyar történelem lapjaira."
—Bibó István-
Fasiszta élőképek:
"A fasizmus élőképekben jelenik meg előttünk: egy nagyhangú népámító bombasztikus beszéde egy önkívületben lévő tömegnek; fiatalok díszfelvonulása; militánsok támadása egy démonizált kisebbség ellen; nacionalizmus; erőszak; voluntarizmus; mindenfajta kompromisszum elutasítása - ezek voltak a fasizmus jellemző vonásai."
—Paxton-
Szélsőjobbos "tőkeellenség":
"A Szegedről "hódító útjára" induló vezérkar csokorba szedte a különböző hagyományos (jórészt magyar) retrográd politikai-eszmei paneleket, azokat kiegészítette az új helyzet követelte "izmusokkal" ("szegedi gondolat")[...] Volt a "szegedi gondolatban" jó adag populáris antikapitalizmus is: valójában nem a tőkés rendszert ítélték el, hanem annak "zsidó" változatát. Nagyon meg tudtak barátkozni az őrségváltással, a tőke megkeresztelésével."
—Hegedűs Sándor-
A Horthy-rendszer jellegéről; Elveink és tetteink 1994/1.
SzélRózsa
Az hogy veszett módon rühellem
a tőkséeket az még nemsovinizmus? Mind1 milyen tőkéseket.
A sovinizmus a másik nép
A sovinizmus a másik nép (egy másik nép) gyűlölete. A gyűlölet oka lehet a szokások, a népviseletek, a nyelv, a kultúra másságából adódó. Neked ajánlok valamit. Olvasd el ezt a cikket, többször, ha nem értesz valamit, elmagyarázom.
Tovaris
Mer arra rájöttem
hogy mind1 hogy melyik ország burzsujaitól szabadulunk meg(békés megoldás nincs)és azt is tudom hogy kikkel kell kezdeni csak azt nem hogy ők hol vanank. A meghatározásod alapján nem hinném hogy soviniszta vagyok.
Nem soviniszta - kvázi-rasszista vagy
A kvázi-rasszizmus olyan valamilyen embercsoport elleni gyűlölet, ami magán viseli a rasszizmus minden jegyét, annak ellenére, hogy a gyűlölet alapja nem etnikai, faji jellegű. Ilyen kvázi-rasszizmus például a mai "népi" antikommunizmus. De ilyen a Te burzsuj-gyűlöleted is.
A rasszizmus egyik jellegzetes, sőt, mondhatnám alapvető jegye - ami a kvázi-rasszizmusra is jellemző -, hogy a (kvázi-)rasszista maga dönti el, ki tartozik a gyűlölete tárgyát képező embercsoporthoz.
Meg tudnád nekem, legalább hozzávetőlegesen, mondani, hogy Te kiket tartasz kiirtandó burzsujoknak? Nem személyek felsorolására gondoltam, hiszen magad is beláthatod, hogy ha kiírtassz egyes személyeket, a vagyonukat mások öröklik, akik ott folytatják, ahol ezek abbahagyták. Tehát arra vagyok kíváncsi, hogy szerinted miről ismerszik fel a burzsuj?
A probléma az, hogy a burzsoázia egy társadalmi osztály és nem egy emberfajta. A társadalmi osztályokat nem a tagjai születése, hanem a termelési eszközökhöz való viszonya határozza meg. Ha megszűnik a magántulajdon, akkor a burzsoázia és a proletariátus is megszűnik. Kiirtás nélkül.
Kiirtandó burzsujok
közé tartozik az összes olyan naygtőkés aki a válságot okozta az IMF vezetői Az eu vezetői az összes imperialista vezető és a magyar rendszerváltók vezetői. Szerintem ezektől mindenképp meg kell szabadulni. A magántulajdon csakuygmérne alapon nem fog megszűnni mert tőkések nem fogják nekünk adni. Ha kell kirobbanatank egy 3. vagy 4 világháborút is.
Eltekintve a mérhetetlen mennyiségű helyesírási hibától
sem értem a válaszodat. Melyik nagytőkés okozta és melyik nem a válságot?
Egyáltalán kik azok a nagytőkések? Az, hogy hol burzsujoknak nevezed őket, hol nagytőkéseknek nem teszi tisztábbá a képet. Példának okáért az egyik legnagyobb multinacionális kozmetikai cég, a "Johnson & Johnson" eredetileg a New Jersey-ben levő gyár dolgozói részvénypakettjének a többségi tulajdonában volt. Más multinacionális cégek részvényeinek többségét nyugdíj-biztosítók, egészség-pénztárak stb. birtokolják.
Szóval, jól sejtettem - hogy kiket kell kiirtani, azt Te döntöd el. Vagyis Te valóban egy kvázi-rasszista vagy, egy szemernyit sem jobb, mint a kvázi-rasszista antikommunisták (akik maguk döntik el, hogy ki a büdös komcsi), vagy az igazi rasszisták (akik maguk döntik el, hogy ki a zsidó, a cigány, a buzi, a mohamedán, a biciklista stb.)
De ezt semmiképpen ne vedd személyes sértésnek. A (kvázi-)rasszizmus társadalmi betegség (v.ö. "A baloldaliság - valójában "balosság" - a kommunizmus gyermekbetegsége" - Lenin), amiből, ha nagyon nehezen is, de ki lehet gyógyulni - csupán kevesebbet kell hősködni, heveskedni, többet gondolkodni, tanulni.
De akkor szerinted
mi lenne a megoldás? Mert az tény hogy a burzsjoknak eszük ágában se lesz lemondani a hatalomról. Baloldalinak meg ha kérhetlek ne nevezz mert számomra sértő. Ugyanis nincs bal és jobb oldal. Csak tőkés és proletár oldal.
..."Ugyanis nincs bal és
..."Ugyanis nincs bal és jobb oldal. Csak tőkés és proletár oldal."... Ezt az orbitális baromságot honnan vetted? Érdekelne!
Tovaris
Ere én jöttem rá
mert télleg nincs ilyen. Az állítólagos baloldalba tarozik a MSZP is pedig hozzájuk semmi közünk. Az egész bal-jobboldalazás a proletárok megosztását szolgálja.
Valhalla, és más butaságok
Menthetetlen vagy! Kérlek, most hülyéskedsz, vagy tényleg ez a véleményed? Az teljesen mindegy, hogy ki minek mondja magát, az a lényeg, hogy cselekedeteivel minek minősíttetik. Az MSZP csak a nevében baloldali, de cselekedeteiben nem az. Azért még én nem fogom magam nem baloldalinak tartani, mert az MSZP is annak tartja magát. A "bal-jobboldalazás" nem a proletárok megosztását szolgálja, mert nem szolgál semmit. A baj a te fejedben van, fiatal barátom. De nem írok semmit, egyszer már megírtam, de te b.... elolvasni. Feleslegesen nem tépem a csőrömet. Aki ilyen degenerált "vallási" ökörségeket hirdet, aminek semmi köze nincs sem a kommunizmushoz, sem a marxizmushoz, annak igazán nincs itt keresnivalója. Arra számítottam, hogy legalább tanulsz valamit az itt elhangzottakból, de tévedtem... Mindenesetre kevés időmet nem rád fogom vesztegetni.
Tovaris
Nem neveztelek baloldalinak - kvázi-rasszistának neveztelek
és ezt fenn is tartom. Ezenkívül forrófejűnek, hiányos műveltségűnek, hübelebalázsnak stb. stb. is nevezhetnélek.
Megfellebbezhetetlen ítéleteid, amiket piszok rossz helyesírással, ám hatalmas adag önbizalommal fogalmazol meg, igen csak nevetségesek, bár valamiért nekem inkább sírni lenne kedvem rajtuk.
Attól félek, hogy ha ifjúkori lelkesedésed el fog szállni, elveidet habozás nélkül fogod feladni, és a világszemléletedhez sokkal jobban illő rossz oldalon fogsz kikötni.
Már megbocsáss nekem, hogy mindezt őszintén leírom. Hidd el, nekem is jobban tetszene, ha nem lenne igazam.
Megértem az aggályaidat
de nem adom fel az eszmét. Köt az esküm! A vallásomban az egyik legnagobb bűn az esküszegés tehát ha feladom az eszmét a Nastradon fogok megrohadni.
Skeletontavaris
Már megbocsájts! Én elismerem a vallás szabadság és az ezzel járó gyülekezeti jogot. Mégis, most tőled megkérdem, hogy:
Van e valami kézzel fogható bizonyítékod arra, hogy ha netalán hallgatsz a téged istápoló idősebbek intő szavára, akkor a "Nastradon fogsz megrohadni"?
Minderre talán már kaptál valamiféle isteni jelet, visszajelzést, csodát, vagy utalást?
Én butaságnak tartom, ha az ember a józan erkölcsi világát felcseréli mások, légből kapott, alá nem támasztott fenyegetéseire(ide értendő a poklot is üzemeltető ördögi kft. -azaz a pápa és társai.)!
Ez számomra merő őrület, hasonlít arra, mintha elhinném a mellüket verő nagyságos uraknak, hogy én momentán azért vagyok ilyen csóró, mert a gonosz zsidók az országom anyagi és erkölcsi értékein keresztül kizsebelnek...
SzélRózsa
A nastradot nem az
öregebbekre értem, hanem arra hogy nem hagyhatom és nem is fogom elhagyni a mozgalmat.
Most már értem hogy
Most már értem hogy gondoltad!
Ám ezek szerint semmiképp sem fogsz elkárhozni, ha hallgatsz az öregekre!:D
SzélRózsa
Végülis egy oldalon vagyunk
és ugyanazok az ellenségeink.(mégha máshogy is akarjuk a problémát megoldani)
Nem fogom megakadályozni,
Nem fogom megakadályozni, csak sajnálom, hogy egy fiatal ember ekkora marhaságoknak lesz az áldozata. Béke veled!
Tovaris
A kvázi jelentése
Kvázi (quasi) jelentése: szinte, mintegy, majdhogynem. (latin)
Nem tévesztendő össze a "hozzávetőlegesen" szóval, mert az az "approximative" szó fordítása
Tovaris
Neked fogalmad sincs arról,
Neked fogalmad sincs arról, hogy mi a a háború! Én is csak három hónapig voltam megszállni Csehszlovákiát, 1968-ban, néhány hónappal voltam csak idősebb, mint most te. Ne tudd meg, hogy mennyire tele volt a gatyám, mikor egy-egy golyó elsüvített mellettem. Pedig az csak egy egy elsőáldozós kiscserkész jamboree volt egy igazi háborúhoz képest. Ha te kirobbantanád a 3. világháborút, 4. már biztosan nem lenne. Atomjaidra bomlanál, és elgőzölögnél egy termonukleáris robbanásban a világgal együtt. Azután meg már nem lesz a Földön senki, néhány mutáns rovarfajon túl, ami megmaradna az élővilágból. Megpróbáltam az eszedre hatni néhány bejegyzéssel odébb, de vagy nem is olvastad el, vagy meg sem érted. Olvasd el még egyszer a legfelül lévő blogomat, mert úgy látszik elsőre ezt sem értetted meg, pedig kifejezetten a számodra és néhány "elvtársad" részére tettem be. Ha erra sem tudsz reagálni, lemondok rólad...
Tovaris
Nem én robbanatnám ki
nekem nem érdekem. A tőkések fogják ugy ahogy eddig minden háborút is ők csináltak.