Tűzoltóktól tanárokig százezrek kezdtek huszonnégy órás sztrájkot csütörtökön Görögországban a kormány újabb megszorító csomagja miatt. A két legnagyobb munkavállalói érdekvédelmi szervezet, a magánszektor és az állami szektor dolgozóit tömörítő GSEE és az ADEDY szakszervezeti szövetség közös akciója szinte az egész országot megbénította. Nem vették fel a munkát például a légiirányítók, így hajnal óta valamennyi járatot törölték a görög reptereken. A szigetek közti kompok sem járnak, a kórházakban csak a sürgős eseteket látják el, nem nyitottak ki az állami, önkormányzati hivatalok, az iskolákban nincsen tanítás, a rádióban és a tévében pedig nem sugároznak híreket, mert az újságírók is csatlakoztak a munkabeszüntetéshez.
A sztrájkolók a szocialista kormány múlt héten elfogadott, 4,8 milliárd eurós (1280 milliárd forint) megszorító csomagja ellen tüntetnek. Az éjfélig tartó megmozdulás már a harmadik országos sztrájk szűk egy hónap alatt. Legutóbb február 24-én, előtte február 10-én tartottak hasonlót. A 2,5 millió munkavállalót, a foglalkoztatottak közel felét tömörítő két szakszervezet csütörtökre három nagy felvonulást is szervezett a fővárosba.
Jeórjiosz Papandreu miniszterelnök megértéséről biztosította a sztrájkolókat, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kialakult helyzetért nem a jelenlegi kormány a felelős, és a megszorítások elkerülhetetlenek, mert "egyszerűen nincs több pénzünk." [Ezért jó a burzsoá demokrácia: mindig az elöző kormányra lehet tolni a felelősséget. A rendszerről szó se essen!]
A parlamentben múlt héten pénteken megszavazott csomag részeként egyebek között befagyasztják a nyugdíjakat, létszámstopot rendelnek el a közszférában és összesen 360 millió euró értékben csökkentik a közszolgáltatásban dolgozók bérét és juttatásait, és számos bevételnövelő intézkedést is bevezetnek, például 2 százalékponttal emelik az általános forgalmi adó mértékét, a dohánytermékek, italok és az üzemanyag adóját pedig alig néhány héten belül már másodszor növelik.
A kormány a csőddel fenyegető, 300 milliárd eurós államadósság-hegyet igyekszik kezelhető méretűre bontani a kiigazítással, és 2012-ig az uniós előírásoknak megfelelő, a bruttó hazai termék (GDP) arányában számolva 3 százalék alá kívánja szorítani az államháztartási hiányt, amely tavaly 12,7 százalékra szökött fel.
MTI, 2010. március 11., csütörtök
EZT MI!!!!
Ezt mi mikor fogjuk megérni, hogy az újságírók és a
TV-k velünk fognak tüntetni és sztrájkolni.
Csak így tovább
görög proletárok. Mutasstok meg a tőkéseknek mi az igazi erő!
Πάμε Ελλάδα!
Πάμε Ελλάδα!
Ez a harc lesz a végső?
Ez a harc lesz a végső?
Mi meg finomkodunk
Mi meg finomkodunk (b.sz.tjuk egymást) itt a félpályás útlezárásokkal! Ez ám a népharag!
Főleg akkor, ha nem a
Főleg akkor, ha nem a fidesz van kormányon. Majd kíváncsi leszek, hogy mit csinál bölcs parasztságunk, ha a MAGOSZ-FIDESZ házasság megromlik!
EGYMÁSNAK ESNEK!!!!
Egymásnak esnek. Kaszával villával.
Mi meg jót röhögünk. Meg érdemlik.