Címlap

Kommunista.NET

Világ proletárjai egyesüljetek!

Secondary links

  • Címlap
  • Könyvtár
    • História
  • Fórumok
  • Blogok
    • Thürmer Gyula
    • Bűnbánó
    • Comrade
    • Deák András
    • Mobilpista
    • plaly
    • Somi Judit
    • Szilmester
    • tkaroly
    • Encore
    • Red Star
    • Phoenix
  • Videók
    • Munkáspárt ma
    • A nagy kiárusítás
    • A Világkormány 3/3
    • A Világkormány 2/3
    • A Világkormány 1/3
    • I Am A Communist
    • Szalontüdő
    • Horthy-korszak + Horthy-kultusz
    • Marxista Tanulókör - 1
    • Marxista Tanulókör - 2
  • Humor
  • Neofiták
    • Kerényi Imre rendező
    • Kondor Katalin újságíró
    • Kun Miklós történész
    • Szaniszló Ferenc újságíró
  • Program
  • Szerk!
    • Házirend
    • Le a fasisztázással, le a nácizással!
  • Kapcsolat
Címlap Blogok budai blogja

A szegénység NEM szégyen, a rendszer tett azzá..


A kapitalizmus áldozatai


Kik kommunisták?


Feltétel nélküli ALAPJÖVEDELMET!


Hajrá kísértet!


  • Új felhasználó
  • Elfelejtett jelszó

Kommunista Hírlevél

Nagyon ritkán küldünk, és csak valóban érdekes dolgokat. Bármikor le lehet róla íratkozni.


Rendszerváltásról


Idézetek

1956

"1956-ban olyan súlyos, kritikus helyzet állt elő, amelynek tudományosan ellenforradalom a megnevezése. Mi tudjuk, hogy annak, ami 1956-ban történt, ez a tudományos meghatározása. De van más fogalom is, amit mindnyájan elfogadhatunk: az egy nemzeti tragédia volt."

— Kádár János

Olvasó

  • Az osztályharc meghaladásának kora
  • Kommunizmus mikor?
  • Adócsökkentés?
  • A társadalom többsége 1989-ben szocializmust kívánt?
  • Bal-jobb-bal!
  • Ereje a munkának van
  • Ki fogja eltartani a parazitákat?
  • Nacionalizmus
  • Össznémet balegyenes
  • Ki a felelős a kapitalizmusért?

MEBAL.hu

  • indokolatlan nácizás
  • első ediktum
  • kapitalizmus=holokauszt?
  • kettős mérce
  • magyarozás
  • demokrata?
  • persze hogy balos!
  • Get out álbaloldal
  • Szeretnétek békét kötni?

  Friss tartalmak listája itt (katt ide)  

A ló két oldala, avagy a piacgazdaság és a tervgazdaság viszonya.

budai, 2011, április 29 - 21:57
  • Lenin
  • piacgazdaság
  • Tervgazdaság
PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat

Könnyú belátni, hogy egy ló csak egy vágóhídon bontható fel két, (önmagában életképtelen) oldalra. Ha a lovat hasznosítani akarjuk, lovagolni akarunk rajta, vagy kocsi elé fogni, egyben van szükség mindkét oldalára.
Míg egy ló esetében magától értetődő, hogy egy egységes egész két részéről van szó, amikor egyik vagy másik oldalt (esetleg jobboldalt vagy baloldalt) említünk, addig a gazdasági szereplők magatartási szabályait, a gazdaság működési rendszerét minősítő szélsőségesen absztraháló fogalmak a "piacgazdaság" és a "tervgazdaság" esetében ez egyáltalán nem nyílvánvaló.
Pedig az a piacgazdaság, amelyben nincsenek tervgazdasági elemek ugyanúgy súlyos működési zavarok elé néz, mint az a tervgazdaság, amelyik nem alkalmaz piaci elemeket.
Egy hosszú távon is eredményes gazdasági rendszerben szükség van mindkettőre. Szükség van piaci jellegű mechanizmusokra a gazdasági kapcsolatokban, és szükség van népgazdasági tervezőmunkára is.
Nem tartom megalapozottnak a Szabadság újságban közölt definiciót: "Szocializmus egyenlő tervgazdálkodás, kapitalizmus egyenlő piacgazdaság."
Lenin arra a kérdésre, hogy mi a kommunizmus, azt a választ adta hogy "szovjethatalom plusz az egész ország villamosítása". Ez mai értelmezésben egyfajta önigazgatást, és a gazdaság folyamatos technikai, technologiai fejlesztését jelenti. Leninnek ez a rendkívül tömor definiciója figyelmen kívül hagyja a gazdasági rendszer kérdését.

Néhány kérdés, amelynek a megválaszolására időt kellene szakítani:
Mi a magyarázata annak, hogy sem a tiszta tervgazdaság, sem a tiszta piacgazdaság nem lehet tartósan eredményes? Mik azok a nehézségek, ellentmondások, amelyek miatt
-rákényszerültek az elsődlegesen piacgazdasági mechanizmusok alapján működő gazdaságok a központi tervezés korlátozott alkalmazására, illetve
-rákényszerültek az elsődlegesen tervgazdasági módszereket alkalmazó gazdaságok a piaci mechanizmusok korlátozott alkalmazására?

Ha válaszolni tudunk (tudnánk) ezekre a kérdésekre, egy kicsit jobban megértenénk a Szabadságban közölt definició primitivségét, hibáját,

Egyébként is érdemes lemme a "piacgazdaság" és a "tervgazdaság" tulajdonságait egy kicsit jobban elemezni. Magam csak néhány nap múlva tudok erre a kérdésre visszatérni, de ha van valakinek véleménye, ne tartsa vissza!
Több szem többet lát.

  • budai blogja
  • Új hozzászólás
  • Nyomtatóbarát változat
  • Oldal küldése ismerősnek
  • PDF változat

..a gazdasági filozófia egyik legnagyobb kérdése..

Fagi, 2011, április 30 - 06:46

Valóban, ez nagy dilemma, ha úgy tetszik, a gazdasági filozófia egyik legnagyobb kérdése. Ugyanis a két gazdasági fogalom kizárja egymást legalább is a mai értelemben vett gazdaságpolitikai irányzatok szerint. Bár, én nem olvastam az említett írást, valószínűleg ez téveszthette meg a cikk írót. Mint a liberális, mint a konzervatív eszméket képviselő közgazdászok abban megegyeznek, hogy tulajdon fölötti rendelkezési jogot szentnek és sérthetetlenek tekintik és ebből eredeztethetően nem tűrnek semmilyen beavatkozást abban. Ezzel szemben álló marxista közgazdászok, aki a termelést nagyrészt közösségi tulajdonban és a közösség által irányított formában képzelik el, szükségesnek tartják, a legtágabb értelemben vett közösségi irányítási formát, az államot is bevonni a termelés megtervezésébe, megszervezésébe, adott esetben közvetlen irányításába.
A két gazdságfilozófia összevetése akkor kezd igazán izgalmassá válni, mikor mind a két irányzat képviselői, kezdenek rájönni, hogy a reálgazdaság törvényei nem a filozófiai irányzatok szájíze szerint működnek, hanem külön törvényei vannak.
Ettől a ponttól most, tovább nem megyek, mert idő és helyigényes kérdések kerülnének elő, amit majd a cikk írója- ígéretéhez híven- remélhetően megtesz helyettünk.
Izgatottan várjuk!

  • válasz

A jól emlékszem, a keynesi

tovaris, 2011, április 29 - 22:03

A jól emlékszem, a keynesi konvergencia elmélet is valami hasonlóról szólt, anno.

Tovaris

  • válasz

A tervgazdálkodás

vitorla123, 2011, április 30 - 05:43

a mai körülmények között szükségképpen feltételezi a számítógépek és a valószínüségszámitás, a korszerű matematika felhasználását. Azt,hogy hogyan tudunk a piacgazdasággal ellentétben népjólétet és/vagy létbiztonságot teremteni nem ezektől függ,hanem a tulajdon viszonyoktól.A modern közgazdaságtan ezeket a kérdéseket pontosan megtudja válaszolni.Lásd Dr. Nagy András tanulmányait ,írásait a munkas.eoldal.hu-n.A tervgazdálkodás nem lehet tervutasításos módszer a modern időkben. A tervgazdálkodás ma sokkal rugalmasabb kell,hogy legyen és az árú hiány a raktározásokkal optimum közelében tartható.Maga a probléma modellezhető: "Modern matematika mérnökök számára." Műszaki kiadó. Vitorla.

  • válasz

Kapcsolódó cimkék:

  • Vitám Hegyi Gyulával (2000)
  • Rozsnyai Ervin: A munkásosztály kettős helyzete a kapitalizmus és a szocializmus közötti átmeneti társadalomban
  • Aki esetleg még nem hallott róla
  • Andor László - Krausz Tamás: Ernest Mandel (1923-1995) (2.rész)
  • Andor László - Krausz Tamás: Ernest Mandel (1923-1995) (1. rész)

Az oldalhoz álnéven, hamis adatokkal is hozzá lehet szólni. Minden írás a szerzők tulajdona. Nem feltétlenül értünk velük egyet!
Felhasználói adatokat, információkat nem gyűjtünk és nem szolgáltatunk. A „jó ízlést” sértő hozzászólásokat eltávolítjuk.