Címlap

Kommunista.NET

Világ proletárjai egyesüljetek!

Secondary links

  • Címlap
  • Könyvtár
    • História
  • Fórumok
  • Blogok
    • Thürmer Gyula
    • Deák András
    • Bűnbánó
    • Comrade
    • plaly
    • Encore
    • Red Star
    • Phoenix
  • Videók
    • Munkáspárt ma
    • A nagy kiárusítás
    • A Világkormány 3/3
    • A Világkormány 2/3
    • A Világkormány 1/3
    • I Am A Communist
    • Szalontüdő
    • Szegénység nem szégyen
  • Humor
  • Neofiták
    • Kerényi Imre rendező
    • Kondor Katalin újságíró
    • Kun Miklós történész
    • Szaniszló Ferenc újságíró
  • Program
  • Szerk!
  • Kapcsolat

Címlap
  • Wiki
  • Posta
  • Néplap

A szegénység nem szégyen, a rendszer tett azzá..

  • Új felhasználó
  • Elfelejtett jelszó

Rendszerváltásról


Idézetek

Magyarország, 2010

"Óh, én nem igy képzeltem el a rendet.
Lelkem nem ily honos.
Nem hittem létet, hogy könnyebben tenghet,
aki alattomos.
Sem népet, amely retteg, hogyha választ,
szemét lesütve fontol sanda választ
és vidul, ha toroz."

— József Attila

Olvasó

  • Kommunizmus mikor?
  • Össznémet balegyenes
  • Adócsökkentés?
  • A társadalom többsége 1989-ben szocializmust kívánt?
  • Bal-jobb-bal!
  • Ereje a munkának van
  • Ki fogja eltartani a parazitákat?
  • Nacionalizmus
  • Ki a felelős a kapitalizmusért?

Kereső

webáruház - ingyen!

„Együtt a csillagok felé" (Közös szovjet-magyar űrutazás 30. évfordulójára)

marci, 2010, június 27 - 20:23
  • Magyarország
  • Oroszország
  • Szovjetunió
  • űrhajó
  • űrkutatás
PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat

A moszkvai Magyar Kulturális Központban történeti-dokumentum kiállítás nyílt meg, amelyet közös szovjet-magyar űrutazás 30. évfordulójának szentelnek. 1980. május 26-án az Interkozmosz program keretében a Szojuz-36 pilótairányítású űrhajót indították Valerij Kubászov parancsnokkal és Farkas Bertalan magyar kutató űrhajóssal a fedélzetén. Május 27-én az űrhajó dokkolt a Szaljut-6 orbitális állomásnál, amelyen akkor Leonyid Popov és Valerij Rjumin dolgozott. A repülési program végrehajtása után, június 3-án a Szojuz-35 űrhajó levált az állomásról és ugyanazon a napon földet ért. A repülés tartama 7 nap 20 óra 45 perc és 44 másodperc.

A kiállítás megnyitásán jelen volt az egész legénység: Valerij Kubászov, Leonyid Popov, Valerij Rjumin szovjet, Farkas Bertalan magyar űrhajós, valamint Alekszej Leonov, aki elsőként lépett ki a nyílt világűrbe, és abban az időben Űrhajós Kiképző Központ helyettes vezetője volt. A kiállítást megnyitva, Gilyán György, Magyarország moszkvai nagykövete kijelentette: „Ez a kiállítás elősegíti az orosz és a magyar nép közti barátságot. Még 30 év elmúltával is sokan emlékeznek erre az eseményre, és magasra becsülik az űrhajósok hőstettét."

Az Interkozmos projektet a Szovjetunió kezdeményezésére dolgozták ki. Akkor kilenc szocialista ország - Bulgária, Magyarország, az NDK, Kuba, Mongólia, Lengyelország, Románia, a Szovjetunió és Csehszlovákia - közös nemzetközi munkaprogramot fogadott, amely a világűr békés célú kutatására és felhasználására irányult. De a projekt főcélja a szocialista országok állampolgárainak pilótairányítású repüléseiben való részvétele volt. Alekszej Leonov így emlékszik vissza erre.

- Harminc év elszállt, mint egy pillanat. Akik most itt jelen vannak, emlékeznek, hogyan történt ez. „Repülősők, a világűrbe!" - ezzel a felhívással kezdődött meg az egész. Magyarországon ennek a felhívásnak különleges jellege volt: pilóták tömegesen jelentkeztek a programba. 20 legjobb pilóta érkezett hozzánk, további válogatás már a Szovjetunióban folyt. Két nagyszerű vadászpilótát választottak, két századost, akik akkori szupermodern gépeken repültek: Bercit és Valérát.

Farkas Bertalan elmondta, hogy orosz és magyar űrhajósok mindmáig fenntartják baráti kapcsolatokat - annak ellenére, hogy az utóbbi húsz évben országainkban nagy változások mentek végbe.

- Eredetileg 1979-re tervezték repülésünket - meséli Valérij Kubászov. - Előttünk bolgár űrhajós járt a világűrben, de üzemzavar miatt az űrhajó nem tudott összekapcsolni az orbitális állomással, és visszatért a Földre. Az űrhajó tökéletesítésre szorult, ezért repülésünket 1980-ra halasztották el.

A „kozmikus" kiállítás, amelyen egyedül álló dokumentumok, fotó- és videóanyagok láthatók, augusztus 31-ig tekinthető meg a moszkvai Magyar Kulturális Központban.

  • Új hozzászólás
  • Nyomtatóbarát változat
  • Oldal küldése ismerősnek
  • PDF változat

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

Igen, az igaz barátság

tovaris, 2010, június 27 - 20:45

Igen, az igaz barátság kiállja az idők próbáját. Azon lepődtem volna meg igazán, ha Magyarországon is rendeztek volna egy ilyen kiállítást, de a russzofóbia vakká tesz. Az árpádsávos zászlók, kindertojás címer és a díszmagyar mellett irritálta volna népnemzeti honfitársainkat a sarló-kalapácsos, vöröscsillagos címer, mert hát azokat nem lehet egy kiállítási tárgyról levakarni... Farkas Berci űrrepülése meg nem számít a trianoni emléknap, meg a szentkorona alkotmányba emelése mellett... Biztos az is valami bolsevista trükk volt, talán igaz sem volt...

Tovaris

  • válasz

Kapcsolódó cimkék:

  • A nyugat cinizmussal vádolja Oroszországot. De voltaképpen ki is a cinikus?
  • A magyar választások orosz szemmel
  • 45 évvel ezelőtt hajtotta végre a világon elsőként az űrsétát Alekszej Leonov szovjet űrhajós
  • Folytatódni fog a Proton hordozórakéták felbocsájtása Bajkonurból
  • Magyar tanulság Oroszország és Európa számára

Az oldalhoz név nélkül is hozzá lehet szólni. Minden írás a szerzők tulajdona. Nem feltétlenül értünk velük egyet!
Felhasználói adatokat, információkat nem gyűjtünk és nem szolgáltatunk. A „jó ízlést” sértő hozzászólásokat eltávolítjuk.