Címlap

Kommunista.NET

Világ proletárjai egyesüljetek!

Secondary links

  • Címlap
  • Könyvtár
    • História
  • Fórumok
  • Blogok
    • Thürmer Gyula
    • Comrade
    • Deák András
    • plaly
    • Szilmester
    • Encore
    • Red Star
    • Phoenix
  • Videók
    • Munkáspárt ma
    • A nagy kiárusítás
    • A Világkormány 3/3
    • A Világkormány 2/3
    • A Világkormány 1/3
    • I Am A Communist
    • Szalontüdő
    • Szegénység nem szégyen
  • Humor
  • Neofiták
    • Kerényi Imre rendező
    • Kondor Katalin újságíró
    • Kun Miklós történész
    • Szaniszló Ferenc újságíró
  • Program
  • Szerk!
  • Kapcsolat

Címlap
  • Rádió.hu
  • Wiki
  • Posta
  • Néplap

A szegénység NEM szégyen, a rendszer tett azzá..

  • Új felhasználó
  • Elfelejtett jelszó

Rendszerváltásról


Idézetek

MSZP-szavazóknak

Ha valaki pedig azon kapja magát baloldaliként, hogy könnyedén egy ikszet kanyarítana a Multi Szolga Párt-nak, az inkább alapítson szakszervezetet, ne megint egy iksszel intézze el a következő négy évet!

— Rendszer Kritika

Olvasó

  • Kommunizmus mikor?
  • Össznémet balegyenes
  • Adócsökkentés?
  • A társadalom többsége 1989-ben szocializmust kívánt?
  • Bal-jobb-bal!
  • Ereje a munkának van
  • Ki fogja eltartani a parazitákat?
  • Nacionalizmus
  • Ki a felelős a kapitalizmusért?

Kereső

webáruház - ingyen!

Nyugdíjkorhatár: 70 év?

red, 2010, május 31 - 10:17
  • EU
  • nyugdíj
PDF változatOldal küldése ismerősnekNyomtatóbarát változat

Zöld könyv. A várható teljes felnőtt élettartam legfeljebb egyharmadát tölthesse az átlagember nyugdíjasként – ez az egyik vezérelve az Európai Bizottság formálódó nyugdíjreform-javaslatának. Brüsszelben lapértesülések szerint olyan zöld könyv kiadására készülnek, amely összehangolt nyugdíjkorhatár-emelést javasol az EU-tagállamoknak. A nyugdíjban töltött évek száma a felnőtt élettartam legfeljebb egyharmada lehet.

Összehangolt nyugdíjkorhatár-emelést javasol az EU-tagállamoknak az Európai Bizottság. Brüsszel várhatóan még az augusztusi uniós törvényhozási szünet megkezdése előtt közzéteszi azt a zöld könyvet, amelyben többek között radikális korhatáremelést is javasol. A Financial Times Deutschland értesülése szerint az irányadónak szánt új szabály értelmében úgy kellene meghatározni a korhatárt, hogy nagy átlagban a nyugdíjban töltött évek száma ne haladja meg a várható teljes felnőtt (tehát 18 éves kortól számított) élettartam egyharmadát. Korhatáremelés nélkül „alacsonyabb nyugdíjak és magasabb nyugdíjjárulékok fájdalmas kombinációjára lehet számítani” – fogalmaz a bizottsági zöld könyv tervezete.
Jelenleg a tényleges nyugdíjba vonulási életkor az EU átlagában alig több, mint hatvan év. A törvényi korhatárok ennél jellemzően magasabbak ugyan, de sok tagállamban elterjedt a korkedvezményes nyugdíjba vonulás. Ezzel az unió jókora lemaradásban van, hiszen a világ fejlett gazdaságait tömörítő OECD átlagában a férfiak esetében 63,5, a nők körében pedig 62,3 év a tényleges nyugdíjba vonuláskori átlagos életkor.
A várható élettartam fokozatos további hosszabbodásával párhuzamosan a munkaerőpiacon aktívak és inaktívak aránya mindenütt egyre romlik. EU-átlagban már ma is csak három aktív jut egy nyugdíjasra, de változatlan nyugdíjba vonulási szabályok esetén 2030-ra már csak kettő fog. Abszurdnak tűnik, de 2060-ra már többségbe kerülnének a nyugdíjasok – akkor három aktív jutna négy nyugdíjasra.
Ennek elkerüléséhez korhatáremelésre és a foglalkoztatási ráta növelésére egyaránt szükség van. A készülő zöld könyv szerint a nyugdíjba vonulási korhatárt automatikusan kellene hozzáigazítani a folyamatosan emelkedő várható élettartamhoz. Brüsszelben azzal számolnak, hogy 2060-ban az európaiak átlagosan hét évvel élnek tovább, mint napjainkban. Emiatt négy év nyolc hónappal kellene megemelni a korhatárt, hogy tartani lehessen az egyharmad-kétharmados arányt a nyugdíjban töltött idő és az aktív periódus között. Egyes államokban ez akár 70 éves nyugdíjkorhatárt is jelenthet.
A legnagyobb reformkényszer Franciaországban mutatkozik. A francia férfiak átlagosan 58,7 évesen mennek nyugdíjba, ez a legalacsonyabb adat az OECD-térségben. A várható élettartam viszont 77,1 évvel a legmagasabbak közé tartozik. A hivatalos nyugdíjba vonulási korhatár általában 60 év. Eric Woerth munkaügyi miniszter pénteken jelentette be, hogy a kormány június közepén áll elő a részletes tervekkel ennek felemeléséről. „Hogy 62, 63 vagy 61 év, azt majd meglátjuk” – nyilatkozta Woerth a Reuters szerint. Nicolas Sarkozy államfő a nyugdíjrendszer átalakítását „minden reformok anyjának” nevezte.
A francia kormány dolgát megkönnyíti, hogy a múlt héten a számítottnál kisebb tömegeket vonzottak a nyugdíjreform ellen szervezett tiltakozások. Hasonló a helyzet Görögországban is, ahol a nyugdíjreform ellen rendezett múlt heti utcai demonstrációkon csak feleannyian vettek részt, mint a május 5-i megmozdulásokon. A görög szakszervezetek azonban nem adják fel, júniusra EU-szintű megmozdulásokat szeretnének szervezni, bár sokak szerint ennek nincs esélye.

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
  • Nyomtatóbarát változat
  • Oldal küldése ismerősnek
  • PDF változat

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.

Nem vagyok közgazdász,de

Vendég, 2010, június 3 - 21:55

Nem vagyok közgazdász,de úgy gondolom, Európa csapdában van. Lakossága öregszik, kevesebb gyerek születik(akik majdani munkabéréből fedezni lehetne a nyugdíjakat).Nosza, ösztönözzük a gyermekvállalást! De miből, ha az országoknak egyre kevesebb jut szociális kiadásokra. (Persze a túlnépesedés is probléma.) Teremtsünk munkahelyeket! Több adófizető, több bevétel! De miből, ha az államoknak nincs pénze,szándéka, a tőke meg elmegy olcsóbb munkaerőt keresni, hogy extraprofitra tehessen szert. Tegyük a nyugdíj-pénzeket befektetési alapokba, részvényekbe! Igen, de csinálnak egy válságot és a pénzek szőrén-szálán eltűnnek. Talán új világrendszer kellene? Vagy hülyeségeket írok?

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Szocializmust!

tovaris, 2010, június 3 - 22:15

Nem. Egy jól kialakított szocializmus kell, amelyből kiszűrjük a régi hibáit, életképessé tesszük.

Tovaris

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

:S

FeketeAfonya, 2010, június 1 - 16:26

már írtam máshol is, hogy ez mennyire abszurd. Milyen "érdekes" lesz majd elkéredszkedni a munkahelyemről, mert beutalóm van a kórházba.... Mire a majdani főnököm közli, hogy neki is mára van időpontja, menjünk együtt....

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Egyharmad passszív életkor nyugdíjban?

tovaris, 2010, június 1 - 14:32

A hetven éves nyugdíjkorhatár esetén feltételezik, hogy egy átlagember legalább 80 évig él. Mivel az átlagember (összeurópai átlag esetén) 65 évet él, nem hogy a nyugdíjkorhatárt, hanem a nyugdíjat sem éri meg. Ez az üzlet! Fasza, jól ki van találva! Csak azt nem tudom, hogy akik ezt kitalálták, melyik elmegyógyintézet körözési listáján szerepelhetnek? Azt kellene megakadályozni, hogy 60 éves kor előtt SENKI(!) ne mehessen nyugdíjba. Máris igazodna az aktív és passzív kor egymáshoz a kívánt arányban. Persze, ehhez munka és munkahely is kellene...
Ismerve az én betegségeim halálozási statisztikáit, engem valószínűleg nem nagyon fog érinteni a 80 éves várható életkor, de rajtam kívül mások is vannak, akik esetleg érintetteké válnak. Velük mi lesz? Mert már öngyilkosságra is lehet biztosítást kötni!

Tovaris

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Skeletontavaris képe

Ha ezek a vadbarmok

Skeletontavaris, 2010, június 1 - 16:15

így folytatják 90éves öregemberként se megyek nyugdíjba! Feltéve ha ezt hagyjuk....

  • A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges

Kapcsolódó cimkék:

  • Az egész EU-ban megemelnék a nyugdíjkorhatárt
  • Az EU biztosai szerint rendjénvaló volt Illés Zoltán randalírozása és gátszakadással való rémísztgetése
  • „Kezdik a cigányokkal és befejezik a lengyel „vízvezeték-szerelőkkel”
  • Gödöllő-Európa fővárosa?
  • A pártállami nyugdíjakról

Az oldalhoz álnéven, hamis adatokkal is hozzá lehet szólni. Minden írás a szerzők tulajdona. Nem feltétlenül értünk velük egyet!
Felhasználói adatokat, információkat nem gyűjtünk és nem szolgáltatunk. A „jó ízlést” sértő hozzászólásokat eltávolítjuk.