Kőbe vésték a brutális bankadót
A bankoktól 120 milliárdot, a biztosítóktól 36 milliárdot, a pénzügyi szféra többi vállalkozásától további 30 milliárdot várnak - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A kormány mai ülésén három tagú tárgyalódelegációnak adott megbízást, hogy a bankadóról a következő napokban megállapodásra jusson a bankszövetséggel.
Matolcsy György, Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és Varga Mihály államtitkár lesz a delegáció tagja és Matolcsy reményei szerint a napokban megszülethet a megállapodás. Elismételte: az elvonás mértéke brutális, de ez kell a 3,8 százalékos hiány teljesítéséhez. Bejelentette azt is: devizaalapú hitelek mögé a jövőben nem lehet jelzálogjogot bejegyezni.
A bankok mérlegfőösszeg, a biztosítók nettó díjbevétel és a pénzügyi szektor többi szereplője is
nettó árbevétel típusú alapon fizeti majd a bankadót. Matolcsy György megismételte: a 200
milliárdos összeg "kőbevésett". A bankoknak céltartalék szabadulhat fel a bajba jutott hitelesek
megmentése miatt, ebből fizethetik a bankadó egy részét.
Matolcsy György elmondta azt is: augusztus 31-ig kidolgozzák a szeptember 31-december 31 között
felálló nemzeti eszközkezelő társaság koncepcióját, amely egyéni kérelemre beváltja a devizahitelt
forintra, illetve a tulajdonjogot bérleti jogra és megállapítja a bérleti díjat.
A kormány elfogadta, hogy évi 500 millió forintos nyereségig, a második félévben tehát 250 millió forintig 10 százalékos társasági adót kelljen fizetni. Döntöttek 10 kisadó megszüntetéséről, hetet még az idén, hármat jövőre szüntetnek meg és elfogadták az adórendszeren kívüli kereset szabályait is. Beruházásoknál a mai 51-gyel szemben 33 engedélyre lesz szükség.
Eldőlt az is, hogy a közszférában a havi kereset nem haladhatja meg a 2 millió forintot, és a költségvetési szektorban 98 százalékos rendkívüli személyi jövedelemadót vezetnek be a 60 napon túli végkielégítésekre - mondta a nemzetgazdasági miniszter, aki Simor András jegybankelnök fizetését illetően azt mondta: a lépésről és annak indokairól tájékoztatni fogják az EKB vezetőjét.
Döntött a kormány a 120 milliárd forintos megtakarítási csomagról is: zárolnak költségvetési fejezeteket, dologi kiadásokat, autó- és eszközbeszerzést.
Kommunista.NET: Minden megvetésem az extraprofitot bezsebelő bankoké. Megértem, hogy a haszonra szükség van, mert ebből tudnak hitelezni. Nekem csak a mértékkel van bajom. Mert a haszon a már adózott, a költségeket is tartalmazó összegen felüli megmaradt tőke, ami a hitelezés alapja. Ha ezt a hasznot a hitelt felvevők árfolyam-manipulációjával nyerik, a veszteségben nem osztoznak a hitelesekkel, onnan kezdve tisztességes. A média éveken keresztül tele volt a hitelfelvételek reklámozásával, orrba-szájba adták a hiteleket, eladósíttatták az embereket (igaz, ehhez az adós hülyesége, vagy megszorultsága is hozzájárult). Mivel a bankok mandinerből ráverik a kamatokra a bankadót, mi szívjuk meg a faßt rendesen. Az én törlesztőrészletemet is a hitelfelvételkor igazolt jövedelmemre kaptam meg, de már most 50 %-al nagyobb a törlesztő részletem. A fizetésem meg maradt annyi, amennyi volt. Még ki tudom fizetni, de lehet, hogy később azt sem. "Dicsőséges" fityisz kormányunk inkább azon munkálkodna, hogy a forint értékét növelje, de hát ahhoz normális gazdaságirányítás és GDP is kellene. Most nem örülök a bankadónak, mert nyugodtan lehetne újabb népnyúzásnak is elnevezni. Az biztos, a kiábrándulás kezd felgyorsulni a fideszkékkel szemben... (Tovaris)


Minden hatalmat - na nem a "szovjeteknek!"
Minden hatalmat...
Ne mondja senki, hogy nem tudtuk! Tudtuk. Csak ennek az újságnak lapjain terjedelmes és részletes írások tucatjai jelentek meg arról, hogy egy Fidesz kétharmados győzelme után mire számíthatunk. Tanulmányok, esszékötetek - köztük első helyen Debreczeni József könyve - tájékoztattak arról, ami e napokban mértéken felül bekövetkezett, s ami még ezután jön.
Gyönyörködjünk a valóra váló álforradalom álforradalmáraiban. Van mit nézni ezen az egyszerre röhejes és riasztó, kétbalkezes, lihegő igyekezeten, ahogyan tanulják és művelik a forradalmiságot. Jó látni, amint a jobb-szélsőjobb tekintélyimádói, szolgálattevő mindenkori álmagyarjai, na nézd, hát nem Leninen oktatódnak? ..."Minden hatalmat a szovjeteknek"! És tényleg! Milyen jól megy a Fidesz a pártállam-építése, a teljes "bolsevizálás".
A fülkeforradalmárok felkentjei, akiknek a valódi forradalomhoz annyi közük van, mint mondjuk a szocializmusnak a nemzeti szocializmushoz (a hasonlat nem a véletlen műve), a "forradalmárok", akik jó esetben közönséges puccsisták, rosszabb esetben meg rendszer(vissza)váltó ellenforradalmárok, "Lenin meg Rákosi tanítványaiként" gutaütéses túlbuzgalommal zabálnak be, központosítanak és összpontosítanak minden hatalmat. Ide mindent! A királyi - orbáni - leirattal meghirdetett köztársasági elnöktől (egyelőre legyen Schmitt Pál, aztán majd meglátjuk) a Gazdasági Versenyhivatalig; a legfőbb ügyésztől az APEH-elnökig (lesz megint APEH-rendőrség) a nemzeti vagyonkezelőig (van még elkezelni való vagyon!) a Fidesz-vezér mutatóujj-használatával kijelölendő alkotmánybírákig; a politikai riválisainkat számon kérő számvevőszék elnökéig mindenhova egy lelkes pártkatonát! (Vagy annak gyermekét, feleségét, unokáját)!
Kilenc évre (miért nem életfogytiglan?) kinevezzük a média urát, lesz engedélyhez kötés, kötelező közlés, véleményre hivatalos válaszadás - ami meg nem lesz, az a sajtó és a vélemény szabadsága. Nehogy má' a "zemberek" forradalmát másféle "zemberek" kritizálgathassák! Persze azt a sajtóuralmat még néhány kordában tartásilag nemigen kezelhető kollégámmal megnézném magamnak. Úgy emlékszem, hogy egy régebbi forradalmár - valami Danton nevű - egyszer azt találta mondani: ahhoz, hogy a sajtó szabadsága megszűnjön, magát a sajtót kellene megszüntetni.
Minden forradalmi hatalom megszerzéséhez fontos, hogy minden posztra saját forradalmárainkat ültessük - a többieket meg indokolás nélkül kirúgjuk -, de ez még kevés. Kell - de mennyire, hogy kell! - (ellen)forradalmi törvényalkotás, törvény a sajtó hatalmi és ízlésterror alá vonására, törvény alig három hónappal a választás előtt az önkormányzati választások rendjének megváltoztatásáról. Melynek következtében a pártállamos Fidesz-KDNP-n kívül jó, ha országosan egy-kétszáz önkormányzati képviselő és vidéken, ahol még nem hat teljes erejével a blődli és blöff-forradalom, esetleg egy-két nem állampárti polgármester lesz megválasztható. (Lásd még: helyi "szovjetek".) A forradalmi törvényhozást pedig betetőzi majd a készülődő forradalmi alkotmány, ami egyebek mellett akár azt is kimondhatja, hogy látszatválasztáson nyolc-kilenc évre szóló fél avagy teljes elnöki hatalmat kap "Lenin legjobb magyar tanítványa", törvényileg amúgy "Putyin hasonmása". (Na ki lehet az?) Bár ez csak afféle esztétikai ügyeskedés! Mert hisz' egy engedelmes mameluk köztársasági elnökkel (szegény Sólyom törvény-visszaküldözgetéseivel most, kirúgása előtt próbál szépíteni ötéves bizonyítványán? Hahaha!)
Orbán vezérforradalmár miniszterelnöknek a maga kétharmados szavazógépével amúgy is olyan teljhatalma van, mint legszebb idejében Rákosinak. Legfeljebb még a Szent Korona tanon nyugvó magyar királyság kikiáltása van hátra.
Azzal kezdtem - tudtuk, hogy így lesz. Nem vagyunk boldogok attól, hogy igazunk lett. Azoknak, akik akármilyen csekély mértékben is, de részt vettek - vagy jó szándékukkal támogatták - az 1989-90-es békés, de valódi rendszerváltó forradalmat, mi tagadás, katasztrofális most végignézni, hogy az önnön vakhitétől belázasodott, beteges hataloméhségtől hajszolt politikai rohamcsapat hetek-hónapok alatt hogyan állítja vissza a "legsötétebb pártállami rendszert", számolja fel az oly nehezen kikínlódott magyar demokráciát. Azt gondolom: meglehet, '89-ben is csak az volt az akkori rendszerrel szembeni titkolt Fidesz-kifogás, hogy Orbántól Kövérig épp nem ők voltak az aktuális Kádárok, Biszkuk, Komócsinok.
Kommentár:
Nem akartam kommentálni, mert a cikkíró is alapjában kommunista ellenes, csak nem értem, a forradalom-ellenforradalom kérdésében hogy tud jól szelektálni, ha a legforradalmibb tényezőt, a kommunizmust nem csípi. A kifejezetten kommunistaellenes kifejezéseit idéző jelbe tettem, kis eltéréssel így már olyan, mintha én írtam volna.
Tovaris
A fidesz tervei. Rothad a kapitalizmus? Hol vannak az ígéretek?
Matolcsy már az egész monetáris tanácsot elküldené
Orbán forradalmat fog csinálni
Eldőlt, ki lesz az adóügyek ura
Matolcsy erőből vette a bizottsági meghallgatást
Nyáron lehet vezércsere az APEH-nál
Ki fizeti a bankadót?
Banki pótadó bevezetését javasolják Romániában
A kormány szeptember végéig beszedné a bankadót
Kész a bankadó, de alkotmányellenes lehet
Tovaris
Milyen baloldalról beszél Tarlós István?
Tarlós: a baloldal szerint '' Orbán Viktor a sátán, én pedig a krampusz vagyok''
Budapest működését Tarlós István szerint úgy kell stabilizálni, hogy külön kell választani a "megrendelői, a végrehajtó és az ellenőrző köröket" - mondta a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltje Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltje a Civil Összefogás Fórumának sajtótájékoztatóján.
Ehhez a stratégiához sok szakemberre van szükség, adott esetben akár a baloldalról is - mondta. A kontroll lehetőségét a politikus át kívánja adni a baloldali pártoknak, és úgy fogalmazott: ebből is látható, hogy nem tőlük kell félteni a demokráciát.
"Budapest hosszú ideje félrevezetett város", a lakosság nem tudja, milyen állapotban van valójában a főváros - hangsúlyozta a főpolgármester-jelölt. A város súlyosan eladósodott, és ilyen helyzetben különösen nagy felelőtlenség díjmentes közszolgáltatásokat ígérni - mondta Tarlós István.
A fideszes jelölt úgy véli, a városban csak egyetlen beruházás készült el uniós források felhasználásával: a Szabadság híd rekonstrukciója. Emellett azonban számtalan félbemaradt beruházás van Budapesten, ugyanis az EU utófinanszírozással támogatja a projekteket, de ennek megelőlegezésére, sőt gyakran az önrész előteremtésére sincs pénz. Ezért Tarlós István kiemelten fontosnak tartja, hogy csak tisztázott helyzetű beruházások kezdődjenek Budapesten.
A baloldal kampánystratégiájáról elmondta, az csupán egyetlen üzenetre épül: bárki állhat Budapest élén, csak ne a kormánypártok jelöltje. A baloldal szerint "Orbán Viktor a sátán, én pedig a krampusz vagyok" - mondta, kijelentve: nem kíván a vádakkal foglalkozni, inkább a saját programjára koncentrál.
Kollektív felelősség nem létezik - emelte ki Tarlós István a budapesti korrupciós botrányokra utalva. A korrupció sosem irtható ki teljesen, de nem mindegy, milyen mértékben van jelen; márpedig a fővárosban jelenleg elviselhetetlen a mértéke a fideszes jelölt szerint. (MTI)
Kommentár:
Milyen baloldalról beszél Tarlós úr? Csak nem a szocialistákról? Mert azok a baloldaltól eléggé jobbra esnek, majdnem a fideszt súrolják? Igaz, hogy Tarlós úr krampusz (nem mi mondtuk!)de ne a baloldallal példálózzon, mert a baloldal nem ott van...
Tovaris
Oszkó Péter utólag már "tud" igazat mondani
A mi zsebünkből hiányzik majd a 200 milliárd, nem a bankoktól?
A 200 milliárd lényegében a bankrendszer nyereségének nagy része, de ebből hiteleznek például a bankok, abból biztosított a tőke ellátottságuk. Ha ezt kiveszik a pénzintézekből, akkor ez valójában a gazdaságból fog hiányozni, nem a bankoktól. A kérdésfeltevés nem hibás, a bankadó mértéke azonban igen, ez visszaveti a magyar gazdaságot, nem segíti a növekedést - mondta Oszkó Péter, volt pénzügyminiszter a Megbeszéljükben.
Kétségtelen, hogy 2009 év vége meglepetés volt a korábbi forintgyengüléshez képest, a vártnál nagyobb lett a bankoknak a nyeresége, azaz nagyobb teherviselő képességgel rendelkeznek a pénzintézetek, mint azt gondoltuk. Tehát a bankadó kérdésfeltevése önmagában nem hibás, valószínűleg mi is felvetettük volna, de már nem volt lehetőségünk rá – mondta a volt pénzügyminiszter a Klubrádiónak.
Oszkó Péter szerint nem a bankadó ötletével van a gond, hanem azzal, hogy a bankadóval akar helyettesíteni a kormány sok szükségszerű reformot, amit valójában az önkormányzatokon, a közintézményeken kellene kigazdálkodni. De nyilván politikailag népszerű elvenni a bankoktól.
2010-re egy 70 milliárdos adócsökkentés van beígérve, miközben 200 milliárdos plusz adóteher van, ezt összevetve, a gazdaságból elvont adó összességében nem csökken, hanem emelkedik 2010-ben, ehhez jön még hozzá, hogy a bankok egyre drágábban tudnak majd hitelezni.
Később az emberek értetlenül állnak majd, amikor drágábban vagy egyáltalán nem tudnak hitelt felvenni; és azt sem értik, hogy miért lesz a vállalkozásaiknak likviditási gondjai. Meglátjuk, hova vezetnek a tárgyalások - tette hozzá a volt pénzügyminiszter.
(Klubrádió)
Tovaris