Szocialista és így a nép tulajdona lett Venezuela acélipara
Hugo Chávez ujjongó munkások százai jelenlétében bejelentette, hogy államosítja Venezuela legnagyobb acélkonszernét a Ternium-Sidor céget, amely az ország déli tartományában, Bolivárban termelte eddig a profitot argentin és olasz tulajdonosainak.
A részvényeseket valamelyest kártalanítani fogják, de még nem tudni mennyit kapnak, mivel a kormány 800 millió dollárt kínál, a tulajdonosok szerint viszont 4 milliárdot ér a 12 ezer embert foglalkoztató, és 2006-ban 4,3 millió tonna folyékony acélt termelő gyáróriás.
Az acélgyár 1998-ig állami tulajdon volt, akkor privatizálták potom pénzért. Hugo Chávez jelezte, hogy a júniusban befejeződő államosítás nyomán olyan munkaszerződést kötnek az alkalmazottakkal, amire nem volt példa a cég történelmében, biztosítják, hogy a dolgozók irányítsák a gyárat, továbbá leállítják az exportot és a hazai ipar igényeire fognak gyártani.
Az államfő korábban már bejelentette, hogy még az idén államosítja a cementipart. Tavaly a nép
tulajdonába vették a CANTV telefontársaságot, az energetikában az áramszolgáltató Stromfirma
Electricidad de Caracast, és a nehéz kőolajipar egy jelentős részét.
Forrás LAT


Tanuljunk belőle
A kártalanítás a kivitt extraprofittal már bőven megtérült a befektetőknek. Fizettek volna rendesen munkabért és adót Venezuelának, akkor talán nem államosították volna.
Ez tanulságos lehet a Magyarországon befektetett tőkések majdani kárpótlására, különös tekintettel arra, hogy ezalatt kirabolták az országot.
Tovaris
Az ég kék, a fű zöld,
Az ég kék, a fű zöld, sátán apó lesben áll...
/utolsó cserkész/
ez a cikk is nagyon jó,
Ez a cikk is nagyon jó,de emellett a többi hírt is érdemes olvasni a Latin-Amerika Társaság honlapján. Nagyon szimpatikus és aktív fiatalok!
www.latin-amerika.hu