Fanatizmus vagy elvhűség?
1945 februárjában javában dúltak a harcok a magyar főváros körül a visszavonuló nácik és hazai kiszolgálói,az úri Magyarország levitézlett kereszteslovagjai,illetve az előrenyomuló szovjet csapatok között. Az eseménynek könyvtárra rúgó hadtörténeti és történelmi jellegű irodalma van és nemcsak ideológiamentes alapokon.Mi a történelmi vonatkozást ismerjük,azonban az oroszokat/nem pedig a szovjet csapatot/ mint ázsiai népet lenéző és démonizáló gondolatok is bőségesen napvilágot láttak a rendszerváltozást követően. Másfelől azonban a nem kommunista orosz politika is megemlékezik például az 1945. május 9.-i győzelmi napról,még ha élesen elhatárolódnak is a Szovjetuniótól.
Mint ismert,a második világégés 1939 szeptemberében elkezdődött,midőn a hatalmas náci birodalom a nála jóval gyengébb és vele szemben esélytelen Lengyelországot lerohanta a nyugati hatalmak nemtörődésétől is támogatva.Itt azonban jóval többről van szó,mit a II. világháborúról.Hogy a térségben rengeteg sérelem és a népek részéről számtalan méreganyag felhalmozódott különösen a korábbi másfél-két évszázad és az 1789-es nagy francia forradalom óta,abban nem kis szerepet játszott a porosz uralkodó osztályok militáns és agresszív birodalomépítő politikája éppúgy,mint a Metternich herceg által életre hívott és alapjaiban lényegében ma is működő Szent Szövetség népelnyomó rendszere,amellyel többen is, köztük Kossuth Lajos is szembeszállt. Egyfelől adott volt egy porosz állam,amely a Rákóczi-szabadságharc táján jött létre és sorra leigázta a többi német államot,főleg az északi részen,valamennyire ráerőltetve a rendőrállamot,különösen a szentszövetségi időszakban. A porosz uralkodó osztályok mentalitása a másik leigázásán és a birodalomépítő logikán,az adott rendszer másra erőltetésén,a nevelés terén pedig a holtiglani szigorú fegyelemre, a katonás szigorra épült.Így nem csoda,ha mindez elvezetett később-különösen Franciaország 1871-es legyőzését és a Német Császárság kikiáltását követően a német imperializmus és a világuralmi küldetéstudat kialakulásához. Bár a hírhedt II.Vilmos császár nem fajelméletben gondolkodott,a nagynémet dicsőség a világuralmárság éppúgy benne volt, mint az általa lenézett Führer gondolatmenetében-nem mellesleg,midőn 1940-ben a nácik lerohanták a nagy forradalom hazáját, az agg császár fanatikus franciagyűlöletétől is vezérelve, Hitlernek gratulált táviratban. Persze nem mintha mondjuk a Napkirály ne gondolkodott volna birodalmi logikával vagy az angolok gyarmatbirodalomban. Azonban nem lényegtelen momentum, hogy egyik se rendőrállam volt,hanem bizonyos minimális jogállamiságra épülő rendszer működött,szemben Ausztriával és Poroszországgal,ahol az egyetlen államépítő logika a birodalmiság volt. Hogy a két német állam uralkodó osztálya egymással versengett,nem véletlen, tudniillik mindketten arra pályáztak,hogy hatalmuk alá gyűrjék a környezetükben található népeket-s nem véletlen az is,hogy például a poroszoknak a bajorokkal éppolyan jellegű volt a konfliktusuk, mint a Habsburgoknak a magyarokkal. S mindkét uralkodó osztály-némi kivételt leszámítva-nem a népek,nemzetek integrálására,épp ellenkezőleg,azok megalázásában, alávetésében,hatalmuk rájuk parancsolásában volt érdekelt. Innen ered az is,hogy a Bécset kiszolgáló hazai uralkodó osztályok is hamar átvették a gőgös,mással nem tárgyaló,elutasító birodalmi logikát mára Rákóczi-szabadságharc korában-gondoljunk az osztrákokat kiszolgáló, hozzájuk hű labancokra. És szintén az osztrák uralkodó soztályok számlájára írható a nemzetiségi ellentét is:az osztrákok úgy válhattak érdekeltté a "rebellis" magyarok kordában tartásában, ha egyrészt az ő logikájukat átvevő szűk körre,másrészt a nemzetiségiekre is számíthattak. Hogy ma is tótoznak meg oláhoznak, rácoznak hazánkban,abban a hazai úrhatnám dzsentri kiskirályok mellett az osztrák uralkodó osztályokat is súlyos felelősség terheli,minthogy a magyarok és a nemzetiségiek, környező népek egymás ellen uszításában tevékenyen részt vettek. Ai I. világháborút,amelyet szintén a német imperializmus kezdeményezte Ferenc József hathatós támogatásával,a német császárság elveszítette,ami hatalmas pofont jelentett főleg a porosz militarizmus számára.
Mint tudjuk tehát, a német és az osztrák külpolitika végig agresszív, támadó jellegű volt.És nemegyszer hitszegő-mint korábban a poroszokról is leírták, hatalmi politikájuk érdekében hol ezzel, hol amazzal a hatalommal szövetkeztek.Így nem csoda,ha a sztálini Szovjetuniót is megtámadták. Különösen a rendszerváltozás antikommunista légkörében számos olyan tanulmány született,amelyek a Hitler-Sztálin-paktumról,az európai érdekövezetek felosztásáról írtak,illetve arról,hogy Lengyelországban nemcsak a nácik, hanem a szovjet csapatok is megtették a magukat a néppel szemben. Mindez azonban teljesen független attól,hogy a felsőbbrendű faj szerepében tetszelgő,évszázadok óta kisebbségi komplexusban szenvedő német -és főleg porosz-uralkodó osztályok hitszegő módon megtámadták a Szovjetuniót,amely még arra is vette a bátorságot, hogy védekezzen. És ezzel félre is lehetne tenni mindenféle ideológiai megközelítést. Tehát: ki támadott? A szovjetek? Nem. A nácik.Kezdték egy védekezni képtelen nemzettel,amelyet már 1772 óta hosszú ideig birtokoltak,azaz Lengyelországot,majd revansot vettek azon a Franciaországon,amely szintén majd háromszáz éve ellenségük volt. Aztán a diadalittasságtól lerészegülve,annak a hatalmas országnak estek neki,amelynek megtámadásába a zseniális Napóleon bicskája is beletört. Az eseményekből-pl. sztálingrádi ütközet-Hitler azonban nem vonta le a tanulságokat. Mindenekelőtt belerángatta a világot az ő és a hozzá hasonló birodalmár nacionalisták kalandorságába,amely milliók életébe került.Miként nem cselekedtek másként a hazai úrhatnám ellenforradalmárok sem,akik szánalmas ezeréves jogfolytonosságra épülő korlátlan hatalmukat féltve a pórnéptől és a nemzetiségiektől,hazánkat belevitték a II.világháborúba. Hogy ilyen helyzetben kinek van igaza? Annak,aki makacsul ragaszkodik önnönmaga fanatizmusához vagy annak,aki felméri a realitásokat és anak megfelelően cselekszik?
Ugyanez a kérdés a japán császári birodalomban is felmerült,ahol is a hirosimai atomtámadást követően is volt számtalan tábornok,aki élete feláldozása árán is a militarizmus mellett foglalt állást. Itt Hirohito császárnak legalább megvolt a realitásérzéke és felismerte, hogy váltani kell,ha birodalmát meg akarja tartani. Így történt az,hogy ugyanezen uralkodó az abszolút monarchia fasizálódott modelljéről a parlamentáris császárságra át tudott állni a lakosság nem csekély támogatásával. És ha s amennyiben Horthy kormányzót nem a vak antikommunizmus és az úrhatnám gőg vezérli s időben átáll, a román királyhoz hasonlóan,talán valamennyit visszaszerzett volna az ország becsületéből-így is valószínűleg letették volna a királyságra emlékeztető kormányzói posztról,azonban más lett volna megítélése. Ő tudniillik nem reálpolitikusnak vagy királynak született,nem volt meg a megfelelő neveltetése és az ebből is adódó realitásérzéke. Hitlerről és híveiről nem is beszélve,akik nem valamely eszmében hittek, erről szó sincs,hanem saját hatalmi tébolyuknak váltak foglyaivá. A Führer nem azt nézte, hány ezer katonája hal meg,és hogy mennyire értelmetlen öldöklés folyik miatta. Nem,erről szó sincs. Akik reálisan értékelték a helyzetet és megadták magukat,árulónak bélyegezte az az ember,aki a világr sorsáról kancellári bunkerjében és ilyen-olyan főhadiszálláson döntött.
A háborúnak már rég vége,azonban sem az akkori sebek nem gyúgyultak be,sem a háború borzalmaiból nem vonták le sokan a tanulságot: napjainkban is számtalan fanatikus és a népet vagy a népeket semmibevevő világuralmár,a maga kicsinyes leképzeléséhez vagy hatalmi logikájához görcsösen ragaszkodó diktátor,aki nem egy adott eszmében hisz,hanem sokkal inkább önös hatalmi vágyait iparkodik akármilyen eszközzel megvalósítani.
B.Deák András
- deakandras blogja
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
-






Cikkrészlet
Cikkrészlet a Bar!kád 2013. február 14-i számából, az 1926-ban született Pongrácz Györgygyel készített interjúból:
"Budapest pusztulásáért a románok szintén felelőssé tehetőek. Hogy miért? A románok 1944. augusztus 23-án kiugrottak, mert Hitlerék azt a durva hibát követték el, hogy meghagyták Dél-Erdélyt a románoknak. A Dél-erdélyi szorosokon pedig az oroszok minden további nélkül be tudtak jönni Magyarországra. Azonban ha a Déli-Kárpátokat meghagyják nekünk, azaz visszaadják egész Erdélyt, akkor még két és fél hónapig biztos tudjuk tartani a hágókat és a szorosokat. Ebből azt a következtetést vonom le, hogy Budapest ostromára nem decemberben került volna sor, hanem februárban. Ha Budapest ostroma két, két és fél hónapig elhúzódott volna, akkor szinte a háború végéig ki tudták volna húzni. Erre példa Breszlava esete. A kis Ruhr-vidéki várost a németek a háború végéig tartották és csak akkor kapituláltak, így megmenekült a város. Budapest ugyanígy megmenekülhetett volna."
Üdv: Tamás
Nem ez az egyetlen ...
... marhaság, amit a megboldogult (ágyban-párnák között, nem úgy, mint a magukra hagyott korvin-közi gyerekek) hős beszélt életében.
Ha a nagyanyámnak áramszedője lett volna, akkor nem csak trolibusz lett volna, de a II. világháborút is a Magyar Királyság nyerte volna meg.
Budapest romba-döntéséért (pusztulásról szó sem volt) az a hitleri parancs a felelős, mely szerint "inkább tíz Budapest, mint egy Bécs, vagy Berlin". Berlin persze legalább annyit szenvedett az értelmetlen védharcok miatt, mint Budapest, de Bécset szinte puskalövés nélkül adták fel - és ezért "nem pusztult el" Budapesthez hasonlóan.
A kis Ruhr-vidéki várost az amerikaiak el sem akarták foglalni (sok más nyugatnémet várossal együtt) mert nem volt semmiféle stratégiai jelentősége, és tudták, hogy a németek kapitulációja nem ezeken a városokon múlik.
Válasz "Phoenix, 2013, február 25 - 15:44"-re
Az Északkeleti-Kárpátokban kiépített védelmi rendszerről: az Árpád-vonalról hallottál már? És hogy ezt azért kellett feladni a szovjetek több nagy támadásának sikeres visszaverése után, mert Dél-Erdély felől Románia átállása miatt szabad útja lett a szovjeteknek?
Üdv: Tamás
Kedves Wurlitzer Papagájovics!
Légy türelmes! Még némi kis idő és hatalmon levő elvbarátaid már meg is nyerték a II. világháborút.
Hűséges német szövetségeseink a teljesen körbezárt Budapesten felrobbantották az összes Duna-hidat - hogy a bolsevisták ne tudjanak átmenni Budára. A Te Árpád-vonalad ugyanilyen nagyszerű védmű volt. Egészen biztosan megállította volna az oroszokat, ha azok a fránya románok el nem árulnak minket. Nem tudod véletlenül, hogy mégis az oroszok végül hogy jutottak át Budára? Pedig Weesenmayer birodalmi megbízott is elmondta, hogy milyen nagyszerű látvány volt, amikor a Margit híd véletlenül a teljes forgalom alatt felrobbant, több tucat ártatlan ember halálát okozva. De megérte! ... vagy mégse? Hiszen az oroszok akkor már rég átkeltek a Dunán.
Na ezen a történelemhamisító barátaidnak még egy kicsit dolgozniuk kell ...
Válasz "Phoenix, 2013, február 27 - 19:10"-re
"az oroszok végül hogy jutottak át Budára?"
-> "A Dél-erdélyi szorosokon pedig az oroszok minden további nélkül be tudtak jönni Magyarországra."
Üdv: Tamás
Tamás!
A háború kicsit,vagy nem kicsit matematika.Az oroszok annyian voltak "mint az oroszok"!Puszta kézzel képesek mindig minden magyart agyonverni.Ráadásul nekik volt T-34-esük, nekünk meg akkor sem volt csak a nagy szánk.Mint most! Az orosz katona minimum 8 osztályt végzett akkor,a magyar meg hatot.Velünk szemben,történelmi tény a kultúrfölényük.Arról nem is beszélve,hogy hozzánk képest nem voltak brutálisak.Nem égettek fel falvakat,nem géppuskázták le a civilek tízezreit.A magyar elitet nem vitték gázkamrába,pedig kellet volna,csak Recskre és a Hortobágyra.Egyeseket málinykij robotra,háborús bűntetteik miatt. Tudod ez olyan,hogy megverik a gyereket de otthon nem mondja meg miért! Maradjunk abba,hogy a jelenségek többsége okságilag indokolt!
http://balrad.wordpress.com/2013/03/02/mit-tettek-a-magyarok-a-donnal-me...
Válasz "vitorla123, 2013, március 2 - 18:20"-ra
"A háború kicsit,vagy nem kicsit matematika.Az oroszok annyian voltak "mint az oroszok"!"
Izraelnek mennyi jövőt jósolsz még az arab tengerben?
"Az orosz katona minimum 8 osztályt végzett akkor,a magyar meg hatot.Velünk szemben,történelmi tény a kultúrfölényük."
2 osztállyal több, az már kultúrfölény? És miket tanultak, milyen minőségű volt az oktatás?
"A magyar elitet nem vitték gázkamrába,pedig kellet volna,csak Recskre és a Hortobágyra.Egyeseket málinykij robotra,háborús bűntetteik miatt."
Egyesek = kb. 130000 ember. Háborús bűntettekről meg csak hallgassanak a Katyn-i mészárosok, hogy csak egy példát említsek.
Üdv: Tamás
Minimumot írtam! Egyébként
a kötelező 10 osztály volt.Nyilván valahol Mongóliában,vagy annak a közelében nem lehetett mindenhol megvalósítani,de a nagy többség elvégezte és katonai akadémiák rendszere működött!A későbbi nagy tudósok,mind valamelyik katonai akadémián végeztek.
Katyn, más tészta.A jelenlegi rendszerek állítják,hogy ez így történt.A Nümbergi ítélet mást mond!Majd,ha nemzetközi bíróság hatálytalanítja a Nümbergi ítéleteket,akkor beszélhetünk róla,hogy mi miért történt. Hasonló mint a szerb-horvát háború esete,egyszerűen nem tudta etetni a foglyokat!
Izrael kérdése.Rengeteg orosz származású tiszt harcol Izraelben.Ma ott van a világ leg tehetségesebb tábornoka.A zseniket nagyon nehéz megverni,Napóleon,Hitler,Sztálin csak a legközismertebbek. Ezek az emberek születnek és átprogramozzák a világot. Szerintem a "Vaskupola" művelet 100%-ig győzelem,de mintha a háborút elvesztették volna miatta.Olyan "Sztálingrád" szerű helyzet van.
Tisztelt B.Deák András az
Tisztelt B.Deák András az Ön írásának egyetlen hibája, hogy a csak az egyik oldalt nevezetesen a porosz, osztrák stb. oldal agresszív hódító politikájáról tálal fel tényeket adatokat. Ez azonban csak a tények egyik fele, a másik oldal sem a grál lovagok gyülekezete. Agresszívitásban, hódításban más népek elnyomásában, irtásában, kiszipolyozásában stb. a másik oldalon állók is hasonló vagy még nagyobb affinitást tudnak felmutatni a történelmük során. Egyáltalán a történelemben eddig létezett, létezett törzs, nép, állam kivétel nélkül történelme során hol hódító agresszor, hol üldözött, elnyomott, kisziplyozott szerepkörben "lépett fel" a történelem "színpadára".
Úgy vélem ...
... hogy a szerző elég konkrétan fogalmazott, és olyasmit kérsz számon rajta, amivel (jó okkal) nem is foglalkozott.
Lényegében az ugyanazon az oldalon álló fanatikus, mások sorsával végig hazardírozó Hitler-Horthy párost (említhette volna a szlovák Tisot is) állította szembe a kezdetben hasonlóan viselkedő, de - talán az utolsó percben - végül is felelős reálpolitikusként döntő Mihály király és Hirohito császár viselkedésével (talán említeni lehetett volna a finn Mannerheim marsallt is, aki még a nevezetteknél is okosabb politikát folytatott).
Úgy vélem, hogy a másik oldallal lényegében nem is volt célja foglalkozni. Az osztrák és porosz történelmet csak az említett személyek háttereként említi, nem ezeket a történelmeket állította szembe a másik oldal történelmeivel.
Válasz "Phoenix, 2013, február 13 - 15:56"-ra
"Lényegében az ugyanazon az oldalon álló fanatikus, mások sorsával végig hazardírozó Hitler-Horthy párost (említhette volna a szlovák Tisot is) állította szembe a kezdetben hasonlóan viselkedő, de - talán az utolsó percben - végül is felelős reálpolitikusként döntő Mihály király és Hirohito császár viselkedésével (talán említeni lehetett volna a finn Mannerheim marsallt is, aki még a nevezetteknél is okosabb politikát folytatott)."
Nem tisztem Horthyt védeni, de azt ne feledje már el senki, hogy Magyarország német megszállás alá került 1944-ben, és nyugatabbra volt (van), mint Románia, s többek között ezért nem volt sikeres Horthy kiugrási kísérlete - mert bizony ilyen tette is volt.
Üdv: Tamás
Igen!
Az Osztrák és a Német összefogás eredménye az amit a békeszerződések így honoráltak.Érdekes adatot találtam a Magyar Ifjúság 2012 kutatásba. 8000 fiatalt kérdeztek meg és sok összefüggésben tekintik át a Magyar valóságot. A múlt, a Kádár rendszert a fiatalok 15-29 éves korosztályban 70-80 százalékban tartják jobbnak, mint a sátánista Orbán rémuralmat.Deák A. ezt jól látja és ez is jön át lényegében az írásán.
Nem!
Ostobaság! És volt mind a kettő előtt egy vesztes világháború. Gondolkodás lélektani probléma mind a két eset. A lokális lehetőségek túl értékelése.Mint Tamás esetében.a revízió.Magyarországot azért kellene atom hatalommá tenni,hogy meg tudja magát védeni mint Izrael.(Mint Korea)A múltból pedig semmi sem következik a jövőre nézve,bár ez furcsán hangzik.(Nem lehet kétszer ugyan abba a folyóba lépni,és nem hiték(hiszik) el). Már megint kitűzik a Székely zászlót!Nyilván Romániához akarják csatolni Magyarországot!
Válasz "vitorla123, 2013, február 9 - 22:03"-ra
"lélektani probléma mind a két eset. A lokális lehetőségek túl értékelése.Mint Tamás esetében.a revízió."
Mire akarsz ezzel kilyukadni? Hogy a revizionisták túlértékelik a lehetőségeket? Pedig a revizionizmus olyan igaz eszme, amely nem követel meg valamiféle nagy erőforrásokat, anyagi gazdagságot, hiszen a hazafias magyar szívből fakad, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk a trianoni igazságtalanságokra és álljunk ki elszakított honfitársaink törekvései mellett.
Tűzzék csak ki a székely zászlókat minél több helyen; mutassuk meg a világnak, hogy vége annak az időszaknak, amikor a magyarságot hallgatásra, megalázkodásra lehetett kényszeríteni!
Üdv: Tamás
Vagyis
provokáljuk ki a jelenlegi Magyarország megsemmisítését?Mert ez csak erre jó.Meg ellenséggé tenni a környező államok más nemzetiségű munkásait! Erre jó,és semmi értelme. Ez nem más mint a jelenlegi SÁTÁNISTA kormány nyílt provokációja a magyarság ellen.
Nem igaz!
Ez egy ökörség, s tudatosan félrevezető. A két nép történelme közös, s valójában mind a két nép magyar. A zászlók kitűzése pont az ellenkezőjét jelenti, ellentétben az izraeli és EU-s zászlók kitűzésével és lobogtatásával. Ilyet csak a magyar nemzet ellenségei állíthatnak. Az országban kitűzött zászlók a magyar nemzet szolidaritását fejezik székelyföld magyarságával.
Valóban?
Ezzel a regionális gondolkodással már két világháborúba álltunk a vesztesek oldalán!Bocsáss meg kedves vendég:ez marhaság! Szintje a baromfi udvar szintje.A két nép története nem közös,ők önként Gyulafehérváron a Magyar kommunisták ellen fogtak fegyvert.A nagyapámat ők verték agyon.Román egyenruhába.Kilenc árva maradt utána.
Válasz "vitorla123, 2013, február 13 - 18:37"-re
"A két nép története nem közös,ők önként Gyulafehérváron a Magyar kommunisták ellen fogtak fegyvert.A nagyapámat ők verték agyon.Román egyenruhába.Kilenc árva maradt utána."
Szomorú, de emiatt elkönyvelni az összes székelyt és erdélyi magyart románnak, finoman szólva nagy bunkóság.
Az akkori magyar kommunisták meg talán inkább magukban keressék a hibát, hogy nem tudták magukat megnyerni széles néprétegek szíve számára.
Üdv: Tamás
Gyulafehérvár
a revizionista politika elődje. A csonka Magyarország meg a következménye. Magyarországon akkor,mint a nagyapámnak sem,fogalma nem volt arról,kik a kommunisták.Mint ahogy neked sincs. A kommunisták mindig globalitásban gondolkodtak és népeik érdekében cselekedtek.Ellentétben a keresztény pápista) kurzusokkal. ("Add meg a császárnak ami a császáré,add meg az Istennek ami az istené") Ennek ez a következménye.Le kellene szokni róla,mert beledöglünk.