A Magyar köztársaság Alkotmánybíróságának
Dr. Nagy András a közgazdaságtudományok kandidátusa, főiskolai tanár, magyar állampolgártól
Mint magyar állampolgár, az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 21. § (2) bekezdésében biztosított jogommal élve mély tisztelettel kérem az Alkotmánybíróságot, hogy állapítsa meg az 1993. évi XLV. törvény, illetve az e törvény alapján módosított BTK 269/B § alkotmányellenességét és emiatt semmisítse meg azokat,
mivel azok ütköznek az Alkotmány 61. §-val, valamint a 7. § (1) pontjával, illetőleg a 7. § (2) pontjában alkotmányerejű törvénynek minősített 1987. évi XI törvény 18. § (1) és (2) pontjaival.
Kérelmem indoklásául a következőket adom elő:
1)A BTK vitatott cikke sérti az Alkotmány 61. §-ban foglalt szabad vélemény nyilvánítás jogát, amint arra a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága a Vajnai Attila kontra Magyarország perben hozott ítéletében (amely ítélet ellen a magyar kormány – hivatalos szóvivője közlése szerint – nem kíván fellebbezni, így az jogerősnek tekinthető) rámutatott. Bár a strasbourgi Bíróság az általa tárgyalt konkrét ügy természetéből kifolyólag kizárólag a vöröscsillag viselésével foglalkozott, ítéletének értelmező mondatai értelemszerűen a vitatott cikkben nevesített bármelyik jelképre alkalmazhatóak.
2)A strasbourgi Bíróság ítélete fényében a vitatott cikk sérti az Alkotmány 7. § (1) pontját,
mely szerint
„A Magyar Köztársaság jogrendszere elfogadja a nemzetközi jog általánosan elismert szabályait,
biztosítja továbbá a vállalt nemzetközi jogi kötelezettségek és a belső jog összhangját.”
Ugyanis a starsbourgi Bíróság ítélete szerint a felperest a vitatott BTK cikk alapján jogszerűen
elítélve megsértették az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló, Rómában, 1950.
november 4-én kelt, Magyarországon az 1993. évi XXXI. törvénnyel kihirdetett Egyezmény 10. cikkét,
és így a magyar belső jog és a vállalt nemzetközi jogi kötelezettségek összhangja éppen a vitatott
cikk miatt megbomlottnak tekinthető.
3)Az Alkotmány 7. § (2) pontja alkotmányerejűnek („kétharmadosnak”) minősíti az 1987. évi XI törvényt a jogalkotásról. A vitatott törvény sérti e törvény 18. § (1) pontját, mely szerint
18. § (1) A jogszabály megalkotása előtt - a tudomány eredményeire támaszkodva - elemezni kell a szabályozni kívánt társadalmi-gazdasági viszonyokat, az állampolgári jogok és kötelességek érvényesülését, az érdekösszeütközések feloldásának a lehetőségét, meg kell vizsgálni a szabályozás várható hatását és a végrehajtás feltételeit. Erről a jogalkotót tájékoztatni kell.
A vitatott törvény praeambuluma a következőket mondja:
„A XX. század szélsőséges politikai eszméi Európában és Magyarországon a hatalom erőszakos
megszerzése és kizárólagos birtoklása útján olyan diktatúrákat hoztak létre, amelyek semmibe
vették az emberi jogokat és magyar állampolgárok tömeges kiirtásához vezettek.
Az Országgyűlés abból kiindulva, hogy az említett szélsőséges eszméket magukénak valló államok,
szervezetek, mozgalmak jelképeinek használata fájó sebeket szaggat fel és összeegyeztethetetlen
alkotmányos értékeinkkel, az alábbi törvényt alkotja:”
Vagyis, a BTK módosítását történelmi tényekre való hivatkozással nyilvánítja szükségesnek. Az
1987. évi XI törvény fentebb idézett cikke alapján tehát a BTK módosításnak összhangban kellene
lennie a történelemtudomány általánosan elfogadott tényeivel. Ez azonban nincs így.
Már a praeambulum leszűkíti az önkényuralmi rendszerek, államok, szervezetek, mozgalmak körét a
XX. századiakra. Ezzel figyelmen kívül hagyja például azt a tényt, hogy az 1848. évi március 15-ki
forradalom – melynek emlékét hivatalos állami-nemzeti ünnep rögzíti – a Habsburg-önkényuralom
ellen tört ki, és ez az önkényuralom, a cári önkényuralom segítségével verte le. Ennél fogva a
vitatott cikkben nevesítve felsorolt tiltott önkényuralmi jelképek között, bár a praeambulum
szelleme szerint ott lenne a helye, nem szerepel a császári-cári kétfejű sas.
De nem szerepel a nevesített jelképek között az 1919-21 között önkényuralmat gyakorló tiszti
különítmények (melyek áldozatainak több ezerre tehető számát mértékadó történészek – köztük a
nemrég elhunyt Gosztonyi Péter – is elismerik és amely önkényuralom családi vonalon engem személy
szerint érint) jelképe a bocskay-sapkába tűzött darutoll sem.
A XX. század magyar történelmében a legnagyobb számú halálos áldozatot követelő 1944-es
deportálások és a hozzájuk vezető 1938-tól folyamatosan magyar állampolgárok százezreinek újabb és
újabb jogfosztását elrendelő úgynevezett „zsidó-törvények” – a ma terjedő közhiedelemmel szemben –
nem a vitatott cikkben nevesített nyilaskereszthez köthetőek, hanem az 1938. és 1944. október 15-e
között – a fentiek miatt önkényuralminak tekinthető – rendszerhez, a Magyar Királysághoz. Ennek az
önkényuralmi rendszernek a jelképe a „zsidó-törvényeket” hivatalosan közzétevő Magyar Közlöny
akkori fejléce szerint az úgynevezett koronás kiscímer volt – ez szintén nem szerepel a nevesített
jelképek között. Ez annál is inkább problematikus, mert e címer megegyezik a Magyar Köztársaság
Alkotmányában rögzített ma használatos címerével.
Történelmi tény az is, hogy a vitatott törvény politikai válasz volt egy 1992 évi október 23-i
politikai provokációra, és az az állítás, miszerint e provokáció végrehajtói a vitatott cikkben
nevesített jelképek bármelyikét is használták volna, soha nem lett bizonyítva, de még csak
vizsgálva sem.
4)A vitatott törvény és BTK cikk erősen sérti az 1987. évi XI törvény 18. § (2) pontját, mely szerint:
(2) A jogszabályokat a magyar nyelv szabályainak megfelelően, világosan és közérthetően kell megszövegezni.
A vitatott cikk alapszövege a magyar nyelv szabályai szerint nem értelmezhető.
269/B. § (1) Aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vöröscsillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet …
A horogkereszt, a nyilaskereszt az ötágú vöröscsillag maguk is jelképek, így nem lehet beszélni
„ezeket ábrázoló jelképek”-ről. De mint jelképek is aggályosak.
Mi tekinthető vöröscsillagnak? A szovjet hadsereg sapkarózsájában és a katonai zászlókon olyan
ötágú csillag szerepelt, amelynél egyik ág egyik oldala sem esik egy egyenesre egy másik ág egyik
oldalával sem („kövér csillag”). Magyarországon viszont a klasszikus pentagram volt az elterjedt,
amely a szabályos (72 fokos) ötszög átlóiból áll össze. A törvénycikk melyikről szól?
Mi az a nyilaskereszt? Az ötágú csillag terjesztése, stb. csak akkor számít vétségnek, ha a színe
vörös. A nyilaskereszt minden színben tilos? De a lila nyilaskereszt soha nem volt semmilyen
önkényuralomra törő szervezet jelképe. Vagy csak a zöld színű nyilaskereszt, a közepén nagy H-val
tilalmas? Akkor miért nem ez szerepel a vitatott cikkben?
Az SS-jelvény és a sarló-kalapács tárgyak, tehát ezek esetében elvileg lehet beszélni „ezeket
ábrázoló jelképek”-ről. Csakhogy ezek esetében is baj van a világossággal és a
közérthetőséggel.
Mi számít SS-jelvénynek? A szó szoros értelmében az a zubbony-nyakra varrható fémlap, amin keretbe
zárt, két egymás mellett elhelyezkedő vaskos, villám alakot formázó S betű van, és amelyet a III.
Birodalomban létrehozott SS alakulatok egyenruhájához rendszeresítettek. Világos és közérthető,
hogy a vitatott cikk szerint ennek terjesztése, nagy nyilvánosság előtti használata, közszemlére
tétele büntetendő vétség.
Ám mi tekinthető az SS-jelvényt ábrázoló jelképnek? Csak a kerettel együtt ábrázolt, a jelvényen
szereplő S betűkhöz hasonlóan kivastagított villám-alakzatok, vagy bármilyen hevenyészve
egymásmellé rajzolt villám-szerű alakzatok is, akár keret nélkül is?
Nem világosak és közérthetőek a vitatott cikk (2) pontjában szereplő mentesítő körülmények sem. A
törvény betűje szerint a Heineken-sör árusítása, reklámozása büntetendő vétség, mivel a (2)
pontban nem szerepel a kereskedelmi célú alkalmazás mentesítő körülményként. Ugyanezért büntetendő
vétséget követ el az a gazdabolt tulajdonos is, aki az üzlete kirakatába sarlót és a sarló, kasza
élesítéséhez használatos kalapácsot helyez el.
Általában a strasbourgi Bíróság ítélete közvetve arra mutat rá, hogy a jelképek csak akkor
jelentenek társadalmi veszélyt, tehát terjesztésük, nagy nyilvánosság előtt való használatuk
illetve közszemlére tételük csak akkor büntethető, ha mindezt totalitárius célok, önkényuralmi
rendszerek propagálása céljából teszik. Nyilvánvaló, hogy viszont ezekben az esetekben nem csak a
vitatott cikkben nevesített jelképek, de bármilyen e célokból alkalmazott jelkép is veszélyt
jelent a társadalom számára. Ebből viszont az következik, hogy nem maguk a jelképek, hanem azok
meghatározott célokra történő alkalmazása jelenti a társadalomra való veszélyességet. Tehát
bizonyos rosszul definiált jelképek kiemelése, és nevesített szerepeltetése a vitatott cikkben,
kizárja a cikk világosságát és közérthetőségét, veszélyezteti a jogbiztonságot.
Mindezen indokok alapján kérem a vitatott törvény, illetve a vitatott BTK cikk alkotmányellenességének megállapítását és ezzel megsemmisítésüket.
Budapest, 2008. július 24-én
Dr. Nagy András
Gratulálok, Red Star!
Szép, pontos munka. A humorod meg most látom először. A lila nyilaskereszt valami szenzációs, ha tényleg eltörlik a törvényt, istenbizony, kitűzök egyet!
A törvényt úgy, ahogy van, el kell törölni, nem toldozgatni, foldozgatni, kivenni belőle ezt vagy azt. Minden szava értelmetlen és zagyva, most látszik igazán fekete-fehéren; egyébként pedig mindenkinek joga a meggyőződését képileg ábrázolni. Ha az AB ezt nem ismeri el, akkor az AB is önkényuralmi testület lesz, és az ő jelképeit is be kell tiltani...
Tényleg jó hogy ezt
Tényleg jó hogy ezt megszülted, és remélem, hogy be is adtad. (egy feladóvevényt azért a bizalmatlanságomat orvoslandó mellékelhetnél :) )
Tehát sok szempontból jó, hogy csináltál egy ilyet és tudom, hogy tipikusan megint nem fogunk egyetérteni, de én most azt mondom, hogy elsősorban ez azért jó, mert ez lenne a dolgok normális intézési rendje. Mert az amit eddig Vajnai művelt az egyenesen szégyen – de ezt párszor már beszélgettük így ezt most ismét nem ragozom.
Szóval én most azt mondom, hogy elsősorban ezért is jó ez, mert így óhatatlan is rávilágítasz arra is, hogy VA milyen helytelen (bulvárosan) és feleslegesen cselekedett – ami a mai megosztott munkáspárti világban viszont talán a legfontosabb.
Még annyit, hogy tényleg büszkék vagyunk rád (szerintem mindannyian) de engedd meg had hozzam elő pont itt és pont most kedvenc témádat Thürmer Gyula után szabadon a „munka becsületéről” : Azaz nem ér semmit egy jelvény ha senki sem érzi azt magáénak, ezért mindjárt én is óva intelek attól, hogy úgy járjál mint a szaladjunk-lobogjonahajunk-majdbujjunkel-Attila.
Azaz ez tényleg fontos és hasznos lépés volt, de kezeld magadban te is ezt az egészet a helyén. Mert bár bátor és fontos dolgot tettél, de nem ez a mi fő feladatunk. (különben meg több tiszteletet is kapsz akkor ha nem VA viselkedését koppintod – de hiszem ezt magad is érzed.)
Szóval grat – de most bíz gondolj csak az öreg róka munka becsületére és fogadd csak meg mert lám-lám most te is a saját bundádon megtapasztalhatod, hogy abban van az igazi okosság. :)
Vedd észre ...
... hogy ha ennek a beadványnak egyáltalán van súlya (Te magad - nem egészen alaptalanul - vonod ezt kétségbe az AB ókonzervatizmusa miatt), akkor azt elsősorban a strasbourgi ítélet adja neki - az pedig Vajnai "szégyene" nélkül nem született volna meg. Úgy hogy itt a köztünk levő nézeteltérés nem szünt meg.
Egyébként a beadvány ajánlási ragszáma 157600/0/60796 - hogy megnyugtassalak.
Azért én ennél többre tartottalak.
Most ugye nem azt mondtad, hogy te ezt magadtól nem adtad volna be, és most is csak azért volt hozzá bátorságod megcsinálni mert valakik valamit mondtak strasbourgba? Ugye nem ezt mondtad brága barátom?
--
ui: ha az AB pedig (ó)konzervatív lenne, akkor én hinnék bennük. A baj azonban az, hogy ők egy ideológia nélküli mocskos emberek. Ők ha kell akkor kommunisták (abból a korszakból is jönnek rendre az összes, gyönyörű Kádár hangját idéző torokkal) viszont ha az kell akkor liberálisok lesznek, ám ha az kell az előmenetelükhöz akkor még keresztények is. Ezek az emberek akik az AB-t alkotják BÁRMIT megtennének, hogy a politikusok őket nevezzék ki. (magyar nyelvben ezt a fajta viselkedési mintát "kurvának" híííja a köznép)
Valóban nem azt mondtam ...
... hanem azt, hogy bár így is benne van a pakliban a beadvány örök időkre való elfektetése, a strasbourgi ítélet és a körülötte keletkezett médiazavar ennek esélyét valamivel csökkentette.
Ez nem az én bátorságom kérdése. Ha hiszed, ha nem, én szeretném, ha az üggyel az AB érdemben foglalkozna és megsemmisítené ezt az eszement paragrafust - vagyis nem a vélemény-nyílvánítás, és pláne nem a magam mutagatásának vágya vezérelt (csupán :-) ).
Ami az AB ókonzervatizmusát illeti, ugyanarról beszélünk - "konzervatív" = "a mindenkori fennálló rend konzerválására törekvő". Ez most - a közeli jövőre való tekintettel - a keresztény-nemzeti irányzat követését jelenti ("keresztény" = "nem zsidó, nem cigány", "nemzeti" - "nem internacionalista, nem kommunista").
PS.
Nehogy megjegyezd, hogy a cigányok nagyon keresztények (vallásosak) - tudom. A keresztény-nemzeti (horthysta) ideológiában a "keresztény" a rasszista fedőszava (ugyanúgy, mint a német nemzeti szocializmusnál az "árja" - a cigányoknál árjább nemzetiséget csak Indiában lehet találni - ez nem zavarta az auschwitzi cigány-tábor létrehozóit).
Tudod mégha teljesen
Tudod mégha teljesen hülyeséget is adtál volna be, én még akkor is támogatnálak – semmi másért, mert én azt mondom, hogy első sorban ma az emberek közéleti szerepvállalásait kell szorgalmaznunk. Azt, hogy merjen végre élni jogaival, merjen végre véleményt mondani, legyen végre öntudatos, az érdekeit és a közösség(e) érdekeit(!) érvényesítő választó.
És most ha engeded én ismét visszakanyarodok a jó öreg Thürmerhez (és segítségül is hívlak) ahhoz a részhez, amikor a minap egy interjúban azt fejtegette ki az öreg a hírextrán, hogy „Kapitalizmusmentes demokrácia kell"
Most ez persze megint szokásosan pár ember pellengérezi (pl a tacepaos fórumban) – azonban csak tényleg ilyen gyakorlati példákon keresztül lehetne velük azt megértetni, hogy TGy mire is utalt.
Sokan még mindig úgy hiszik, hogy ők kicsik és nem tehetnek semmit, várják mindig a felsőbb hatalmat, hogy majd az megoldja helyettük - pedig tényleg mindannyiunknál ott van a marsalbot.
Aztán innéttől már (ha mer öntudatos és a közösség ügyeivel végre foglalkozó lenni) engem már az sem érdekel, hogy mi a meggyőződése. Tőlem akár lehet kommunista is vagy akár bármi más is. A lényeg az az, hogy tisztességes próbáljon lenni és közben pedig ne beletörődő és ne kishitűsködő.
No a „bátorság” szót is én ebben az értelemben használtam az imént.
--
ui: a „konzervatív” pedig nem pont azt jelenti mint amit írtál, az igazából nem is egy szokásos „izmus” inkább csak egy „stílus” egy „viselkedési minta” (javaslok irodalmat ha gondolod) de mivel ennek az oldalnak nem ez a témája ezért ezen a szent helyen én ezt a vitát most kihagynám.
Dr. Nagy Andrásnak!
Gratulálok a beadványodhoz!
Nem mindenben értek egyet veled, de ettől függetlenül hasznos és időszerű munkát végeztél. Remélem, hogy az Alkotmánybíróság érdemben foglalkozik majd a beadványoddal.
Regina Cordium
Azért legyünk realisták.
Az AB eddigi dolgait látva szerintem "fektetni" fogják ezt az ügyet és ha a politika nem kever bele évek lesznek mire akárcsak a témafelelős-ügygazda kijelöléséig eljut.
Az AB-be ma Bihari árulásával fideszes többség van méghozzá roppant erős kaolikus befolyással. No ezek az emberek pedig szarnak a jogszabályokra alkotmányostól mindenestől. (egy párat egészen jól ismerek) Így az, hogy ezek bevállalják, hogy "legalizálják" a vörös csillagot méghozzá egy "büdöskomcsizós" világban - na az szinte teljességgel esélytelen.
Mert (összefoglalva):
1-szarnak a szabályokra (még a sajátjaikra is - jobban mint te azt hinnéd, egy hétköznapi bünőző(!) ember törvénytisztelőbb mint bármelyikük!!!)
2-mert népszerűséget hajszolnak már eleve (gerinces ember nem jut el az AB-ig még véletlen se) mert a nem talpnyalókat a mai politika ki sem nevezi
3-és mert a gazdáiknak ma nem is ez az érdekük.
De mindez amít most írtam szerintem nem is számít.
András becsülettel megtette ami a feladat volt, a többi meg legyen majd az Ő (az AB) szégyenük.
Vizes lepedő
Hogy melyik vizes lepedő "red"? Hát az, amit olyan szépen ráhúztál az Alkotmánybíróságra. :)
Ha igazad van, s ott is csak gengszterek ücsörögnek, akkor ma hazánkban nincsen sem jog, sem igazságszolgátatás, s nem beszélhetünk jogállamról sem. Összevetve a soraidat azokkal a leleplező cikkekkel, amelyeket Sólyom Lászlóról és Lomnici Zoltánról, s általában a magyar bíróságokról írtak, a maradék optimizmusom is elolvad. Eddig csak a politikáról vélekedtem úgy, hogy ott kezdődik, ahol a becsület végetér, most ezt kell tartanom jogról is? Hajmeresztő!
Regina Cordium
AB
Azért ennyire nem vészes a helyzet. A fél Alkotmánybíróság tanított engem (Miskolci Egyetem neves professzorai), van ott azért köztük korrekt ember is :)
Akkor neked pozitív
Akkor neked pozitív tapasztalataid vannak - szerencsés vagy. Nekem egy uv-m sem volt tehát nem ezért szidom őket (sőt!), azonban amiket saját szemeimmel láttam még az se mindig hihető. (mentségükre, hogy személyesen nekem még szidni sem illik egyet sem mert volt olyan is mikor le szerettek volna nem is kicsit kötelezni - de ettől azt még megtehetem, hogy azt elmondom, hogy na a "norma" náluk na az pont, hogy ott nem létezik. Köztük csakis seggnyalás és érdekkek léteznek méghozzá szószerint bármiáron. Így a Sólyom kiemelkedése közülük sem volt véletlen, mint ahogy ez a jelenlegi "jogállami" csőd sem az)
Csak egy példa: 2darab 2jegyű szám összege valakit valamire feljogosít. Erre mondjuk az egyik AB-s fasz (mert korábban valamit ő cseszett szabályozásilag(!) el) kijelenti, hogy na az a 2db 2 jegyű szám nem annyi mint amennyi, hanem picivel kevesebb. Ezt követően pedig 888 papíron következetesen még le is írják mind a három számot mintha az úgy lenne pontosan helyesen - mert nekik már az sem számít milyen ökörségre írják oda a nevüket, hisz ők eldöntötték már azt is, hogy mi mennyi - akár még az elemiiskolai matematikát is felülbírálva???
De ez még csak a viszonylag tisztább sztori - amiket viszont kisbírókkal, frissen végzettekkel csinálnak, és közben ami tekerés megy már egy politikusi vagy egyházi pusziért - mindeközben pedig látni amint acsarkodnak és spionkodnak 3perceken belül - na pajtás ott kezdődik az igazán legalja. És akkor még nem szóltam arról, hogy szinte az összes fasiszta. Nem megjátsza meg nem hangoztatja, de ... mindegy.
Valahol már lehet írtam én pár hétre egyszer mentem már önként börtönbe (PBH) Hát tudod ha választanom kell, hogy köztük vagy a sitten a roma csibészek közt, akkor egy percet sem gondolkodok - mert az AB bírókkal hasonlítva ott a romák közt tényleg százszor több emberi érték létezik. (meséltem mindezeket úgy, hogy cca 3,5-4 évet voltam anno nagyon-nagyon közel és tényleg csak a hányinger fogott már a végén meg. Méghozzá annyira, hogy már nem volt olyan jó -külföldi ösztöndíjas- ajánlatuk sem ami még egyszer vissza tudott volna vonzani.)
Szóval szerintem örületes különbség van aközt, hogy mi mit hiszünk róluk AB bírókról, és mi is az igazi valóság, kik is ők. Legalábbis akiket anno én ismertem. Azóta meg szerintem csak tovább romlott.
Még kisvárosokba találsz egy-két tisztességes kisbírót, viszont ezek felett szinte mindehol teljes az erkölcsi nihil és a káosz. Csak haver van meg korrupció. Kinevezésre, beosztásra dughatod őket ez az alap, de kp-re is megy fellebezéstől szinte mindenhol. Azt hiszed túlzok? Hogy hihetetlen? Pl betöréses ügyben vettem már én is ítéletet bakó pár márkáért /dolgozónak/ aztán még voltam olyan bunkó is, hogy ha el merte tenni még fel is nyomtam. Na ezt akkor spec nem rúgták ki (már miért is hisz felmentést hozott?) de mondjuk csak tavaly két bírót mentettünk Lacibácsival fel. /5-én jelenik meg a közlönyben és 15ével mennek ügyvédbe. Te tudod ez egy sokévre előre tervezett bírónál mit is jelent. /
Szóval egy sör mellett egyszer majd talán mesélek - de ha te még hiszel, akkor csak azt szeretném, ha még 20 év múlva is tudnál hinni. (mert szerintem Rákosi-Kádár koncepciós ügyei alatt tisztábbak voltak mint most - és pont a tetejétől bűzlik az egész.)
És még annyit, hogy sose az igazságot keresd mert az összes ezzel az ópiummal hülyíti magát. Hogy Ő nem jogot akar .. jah persze. Ő átírhatja mert ő isten. Pedig fenéket csak egy élni akaró haszonleső karrierista - akit ráadásnak rosszul-rosszra is szocializáltak. Kik? Hát pont ezek az AB bírák.
Igazad van Red!!!
Igazad van Red!!!
Borzalom
Egyszerűen elképesztő amiket írsz "red"! Nem kevesebbet állítasz, mint azt, hogy a hatalmi ágak egyetlen, szövevényes maffiában fonódnak össze. Ha igazad van, könnyebb volt Héraklésznek kitakarítani Augeiász istállóját, mint nálunk újra rendet tenni. Nem akarom hinni, hogy igazad van. :(
Regina Cordium
VÖRÖSCSILLAG
Ez 1hülye kapitalista törvény el kell töröltetni! Föl kell szabadítani a MUNKÁSMOZGALOM VÖRÖSCSILLAGÁT!!!
Ki az a Nagy András tudja
Ki az a Nagy András tudja valaki?
Egy magyar állampolgár,
aki legalább lépett valamit...
Jó kezdeményezés
Nos úgy látszik, végre valaki megtette az első lépést. Mondjuk az uniós jogharmonizációs kötelezettségünk miatt egyébként is kötelező lenne megváltoztatni a sérelmezett jogszabályt egy ilyen döntés után, de ez felvet további problémákat is:
1. Először is, Lettországban a közelmúltban fogadtak el egy hasonló törvényt, melyben tilos a sarló-kalapács és a vörös csillag használata. Mivel Lettország is uniós tagállam, kíváncsian várom a fejleményeket.
2. A beadvány megfogalmazásában is kitér pár gyakorlati problémára (helyenként azonban egyszerűen félresöpörhető érveket is használ), nevezetesen hogy mit tekinthetünk például nyilaskeresztnek (a vörös csillagnál az "ötágú" és a "vörös" már elegendő definíció), vagy ami még aggályosabb, SS-jelvénynek (a Totenkopf az-e?). Egy jogszabályhely módosítása során ezek pontosítására is feltétenül szükség lenne, akár egy értelmező rendelkezés keretein belül. Az "ezeket ábrázoló jelkép" lehet például a néhai szovjet címer, hiszen abban benne van a sarló-kalapács és a vörös csillag is, maga a címer viszont már nincs hatályban. Viszont ebből a szemszögből nézve Fehéroroszország és a gyakorlatilag el nem ismert államként Moldova részének tekinthető Transznisztria címere nyugodtan használható:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/Transnistria-coa.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Belarus_coa.png
Pontosítás szükséges, jól körülhatároltan. Esetleg maradhat a tiltás is, azzal a kitétellel, hogy nem büntethető, aki politikai véleménynyilvánítás céljából viseli - de ekkor meg ugyanott tartunk, mintha kivennénk a tiltást.
3. Számolnunk kell azzal, hogy bizony nemcsak a szélsőjobb fog agresszívan fellépni egy ilyen módosítás hatására, hanem bizony az Országházban is félelmetes utálattal kell szembenéznünk. Ezért mondom azt, hogy azért ha egyszer módosítják a törvényt, a hatályba lépését követő napon ne kezdjen el mindenki passzióból vörös csillaggal a ruháján járni, mert ez felérne egy provokációval a fentebb említettek ellen. Annyira erősek meg nem vagyunk (még), hogy bevédjük magunkat. Szép lassan, megfontoltan kell visszahozni a közéletbe.
A következő törvénymódosítást javaslom
269/C.§ Aki bármilyen módon nagy nyilvánosság előtt totalitárius, önkényuralmi rendszert propagál, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétséget követ el, és pénzbüntetéssel büntetendő.
Rövid és velős - jóllehet a "totalitárius, önkényuralmi rendszer" értelmezése is adhat sok vitára okot, de legalább nem olyan primitíven, mint a 269/B.§ jelképei.
..
Igazából ezzel az lenne a baj, hogy ráfoghatnák például a Kádár-megemlékezésen Thürmer Gyulára, hogy bűncselekményt követ el azzal, hogy azt mondja: a Kádár-rendszerben jobb volt. Szóval visszafelé is elsülhet a dolog, minden csak értelmezés kérdése...
Nekem két elképzelésem van a helyzet megoldására:
1. Kikerül az ötágú vörös csillag a törvény szövegéből, a Bíróság döntésének megfelelően.
2. A 269/B.§. (1) bekezdésében az elkövetési tárgyak felsorolását felcseréljük "önkényuralmat szimbolizáló jelképre, ha törvény másként nem rendelkezik" (ezzel ki is került a vörös csillag). Emellett kiegészítjük egy (4) bekezdéssel, mely egy értelmező rendelkezés lenne, és példálózó jelleggel fel lennének sorolva a büntetendő elkövetési tárgyak.
Persze lehet az is járható út, hogy az egészet hatályon kívül helyezzük. Erre az esetre itt van egy régi (4 éves) Népszabadság Online-cikk:
http://nol.hu/cikk/157270/
(aminek a megfogalmazását helyenként sértőnek is éreztem, de itt nem is ez a lényeg... :))
Ennél a cikknél sokkal jobbat és elegánsabbat írt Kis János ...
... az SZDSZ akkori elnöke még a törvényjavaslat vitája során. Sajnos sehol nem találom, mert a NOL archívuma már csak a 2000 utáni cikkeket tartalmazza (sajnálták az a néhány Megabytet).
Mindenesetre akkoriban - ahogy erre felhívtam a Munkáspárt vezetőinek, köztük Vajnai Attilának a figyelmét - ez a cikk jó alap lett volna, hogy a Munkáspárt hozzá csatlakozva elérje: a parlament ne hagyja jóvá a paragrafust; ha jóváhagyja, Göncz Árpád ne írja alá; ha aláírja, vagy ha az AB-hez küldi normakontrolra, az AB alkotmányellenesként megsemmisítse.
Sajnos e helyett a Munkáspárt, és személyesen Thürmer Gyula arra fektették a hangsúlyt, hogy vegyék ki a szövegből a munkásmozgalom jelképeit. Ebbe természetesen sem a rendszerváltó és antikommunista többségű parlament nem ment bele (azért azt nem árt tudni, hogy a törvény mellett egyetlen SZDSZ-es képviselő szavazott, az MSZP ellene szavazott, az SZDSZ többi képviselője tartózkodott, és volt olyan MDF-es és kisgazda képviselő is, aki ellene szavazott), sem a Kádár rögtönitélő bírósága által halálra ítélt, majd kegyelemmel életfogytigra enyhített büntetésű Göncz és pláne nem az ókonzervatív AB. A kudarc után T.GY. kihátrált az ügyből átadva azt a szervezési ügyekért felelős alelnöknek (Vajnai Attilának), akinek ezt később egyik bűneként rótták fel.